Relacjonowaliśmy wszystko, co działo się w poniedziałek. Zobacz, jak wyglądało "The Great Kate Wait"

"Royal baby" jest już w drodze.

21:33

KSIĘŻNA KATE URODZIŁA!!!!!!!!!!!!! Szczegóły tutaj - Z OSTATNIEJ CHWILI: Księżna Kate URODZIŁA!

21:00

Zmiana planów - Pałac Kensington podał, że informacja o narodzinach dziecka Kate i Williama zostanie ogłoszona w oficjalnym oświadczeniu prasowym. Miało to wyglądać inaczej:

My się o tym dowiemy z tzw. "sztalugi". Kiedy się urodzi dziecko , w szpitalu zostanie napisany dokument, pod którym podpiszą się lekarze. Potem ktoś wsiądzie do samochodu i pod eskortą policji przyjedzie do Pałacu Buckingham. I tam ten papier umieszczą za szkłem na specjalnej sztaludze przed bramą Pałacu Buckingham. Tam będzie między innymi BBC i tam będzie to ogłoszone światu - tłumaczył to w "Pytaniu na śniadanie" Maciej Czajkowski, dziennikarz BBC News, który wiele lat mieszkał w Wielkiej Brytanii.

Zmiana została wprowadzona po to, by narodziny dziecka zostały ogłoszone "tak szybko i tak sprawnie, jak to możliwe". Informacja o narodzinach na "sztaludze" pojawi się za dnia.

19:57

W 1982 roku (wtedy przyszedł na świat książę William - przyp.red.) pokój w prywatnym skrzydle szpitala, Lindo Wing, kosztował około 126,7 funtów za dzień (około 635 zł - przyp.red.). Dzisiaj to przynajmniej 5 tysięcy funtów (około 25 tysięcy złotych - przyp.red.) - donosi Peter Hunt.

19:30

A tak teraz prezentuje się tłum fotoreporterów czekających pod szpitalem.

Fotografowie pod szpitalem.Fotografowie pod szpitalem. Fot. Twitter.com/BBCPeterHunt Fot. Twitter.com/BBCPeterHunt

19:20

Wszystko co dzieje się pod szpitalem, możecie śledzić tutaj:

19.05

W Londynie 18.05. Kate przebywa w szpitalu już 12 godzin.

17:57

Jak Kate i Williamowi udało się niezauważenie przyjechać do szpitala? Przeczytacie tutaj - Kate i Williamowi udało się przechytrzyć fotoreporterów. "Tylko dwóm udało się zrobić zdjęcie"

17:30

A co myśli o tym zamieszaniu rodowity Anglik, który mieszka w Polsce?

Zobacz wideo

17:20

Zmiana warty? - tak podpisał to zdjęcie królewski korespondent, Peter Hunt, na swoim Twitterze.

SzpitalSzpital Screen Twitter Screen Twitter

17:05

Do Pałacu Buckingham z Zamku w Windsorze wróciła właśnie królowa Elżbieta II . To ją jako pierwszą o narodzinach jej prawnuka ma poinformować telefonicznie książę William.

Królowa ElżbietaKrólowa Elżbieta REUTERS/STRINGER/UK REUTERS/STRINGER/UK

16:18

Pod wejściem do szpitala St Mary można dostrzec lekkie poruszenie. Pojawiło się więcej policjantów, którzy oddzielają dziennikarzy od drzwi placówki. Jeden z funkcjonariuszy przekazał innym zadrukowane kartki papieru. Nowe instrukcje?

Szpital St MarySzpital St Mary Screen z TV Screen z TV

15:55

Choć lada moment na świat przyjdzie (a może już przyszedł) jego pierwszy wnuk lub wnuczka, książę Karol nie przerywa swojej służbowej podróży do Yorku, oddalonego ponad 320 kilometrów od londyńskiego szpitala, w którym rodzi księżna Kate. Ojciec Williama odwiedził dziś m.in. Muzeum Kolejnictwa, gdzie oglądał oglądał najszybszą na świecie lokomotywę parową. Na pytania o poród synowej odpowiadał lakonicznie.

Nie ma żadnych wiadomości. Czekamy - przytacza wypowiedź księcia Karola Dailymail.co.uk.

Książę KarolKsiążę Karol AP/Lynne Cameron AP/Lynne Cameron

15:18

Ciążowy styl księżnej Kate zachwycił wszystkich. Przypomnijmy sobie, jej najpiękniejsze ciążowe kreacje.

Zobacz wideo

14:58

Jeśli dziecko urodzi się dzisiaj, usłyszymy na jego cześć 41 wystrzałów z Green Park i 62 wystrzały z Tower of London jutro popołudniu - donosi królewski korespondent, Peter Hunt, na swoim Twitterze.

14:20

Tłumy zbierają się również pod Pałacem Buckingham.

Pałac BuckinghamPałac Buckingham AP AP

14:05

Jeżeli jesteście ciekawi, jak może wyglądać "royal baby", zobaczcie koniecznie jak wyglądali jego rodzice, gdy sami byli dziećmi ( Zobacz: Poznajecie? Ależ były z nich słodkie dzieci! ).

13:45

Jako pierwsza o narodzinach dowie się Elżbieta II (gdyby dziecko miało przyjść na świat w czasie, gdy królowa będzie spała, to przekazanie wiadomości zostanie wstrzymane do czasu przebudzenia monarchini).

Osobiście poinformuje ją o tym książę William, dzwoniąc z zaszyfrowanego telefonu wykorzystywanego do przekazywania wiadomości wywiadowczych.

Zawiadomi ją o płci i wadze, ewentualnie o imieniu, jeśli do tego czasu zostanie ono wybrane. Opinii publicznej wiadomość zostanie przekazana w formie komunikatu w oszklonej ramce wystawionej na dziedzińcu Pałacu Buckingham.

W dalszej kolejności dowiedzą się inni członkowie ścisłej rodziny królewskiej i rodzina księżnej Kate

Procedura powiadomienia o przyjściu dziecka na świat jest wyjątkowo skomplikowana.

Pierwsza o narodzinach dziecka dowie się Królowa Elżbieta II. Co ciekawe, gdyby królowa będzie spała, w momencie, gdy dziecko przyjdzie na świat, to przekazanie wiadomości zostanie wstrzymane do czasu jej przebudzenia się. Zostanie ona osobiście poinformowana przez księcia Williama o narodzinach. Książę zadzwoni do niej z zaszyfrowanego telefonu wykorzystywanego do przekazywania wiadomości wywiadowczych. Przekaże jej płeć, wagę oraz imię dziecka, jeżeli to zostanie już wybrane.

Opinia publiczna o narodzinach dowie się dzięki komunikatowi w oszklonej ramce wystawionej na dziedzińcu Pałacu Buckingham. Nowina zostanie też ogłoszona na Twitterze.

Następnie dowiedzą się inni członkowie najbliższej rodziny królewskiej i rodzina księżnej Kate.

13:31

A jak zaczęła się ich wspólna historia, możecie przeczytać tutaj ( Zobacz: Najpierw byliśmy przyjaciółmi. Nic nie wskazywało na więcej". Historia miłości Kate i Williama ).

13:11

Jak twittuje Peter Hunt, królewski korespondent BBC, jest bardzo małe prawdopodobieństwo tego, że imię dziecka poznamy już przy ogłoszeniu jego narodzin. Kate i William mogą zdecydować, że imię poznamy dopiero, kiedy opuszczą szpital lub mogą poczekać z tym nawet kilka dni.

Peter HuntPeter Hunt Screen Twitter.com Screen Twitter.com

12:52

Dziecko jeszcze nie przyszło na świat, ale już ma swoją stronę na Wikipedii. Na razie zatytułowana jest "Dziecko Księcia i Księżnej Cambridge". Już została przetłumaczona na język niemiecki, francuski, portugalski.

WikipediaWikipedia Wikipedia Wikipedia

12:36

Całe szczęście, że William jest przy Kate. Większość rodziny królewskiej jest w rozjazdach. Królowa Elżbieta II przebywa na zamku królewskim w Windsorze, pod Londynem. Ze względu na jej wiek, nikt nie spodziewał się, że będzie obecna w szpitalu. Książę Karol, który pierwszy raz zostanie dziadkiem, jest obecnie w Yorku, kilkaset kilometrów od Londynu. Brat Williama, Harry, przebywa w bazie RAF w Wattisham.

12:17

Pod szpitalem chwilowo nie dzieje się nic ciekawego. Przypomnijcie sobie w tym czasie, jak wyglądała księżna Kate podczas ostatniego publicznego wystąpienia ( Zobacz: Księżna Kate i książę William na paradzie z okazji urodzin królowej. Jacy oni są uroczy! ).

Księżna Kate, Camilla Parker Bowles, książę Harry.Księżna Kate, Camilla Parker Bowles, książę Harry. Reuters Reuters

12:13

Dziennikarze spekulują na temat płci "royal baby", które jest trzecie w kolejce do tronu. Dziecko zasiądzie na nim niezależnie od tego, czy będzie to dziewczynka, czy chłopiec.

11:41

Oprócz dziennikarze pod szpitalem zaczynają gromadzić się fani rodziny królewskiej i turyści. Londyńczycy chcą zobaczyć dziecko księcia Williama i księżnej Kate.

St. MarySt. Mary AP AP

St. MarySt. Mary AP AP

11:22

Dziennikarze wychodzą poza barierki. Policja musi interweniować. Na szczęście szybko opanowali sytuację.

St. MarySt. Mary Dailymail.co.uk Dailymail.co.uk

St. MarySt. Mary AP AP

11:19

Pod szpitalem robi się coraz gwarniej. Oprócz dziennikarzy, którzy czekają na "royal baby" od kilkunastu dni, wciąż pojawiają się nowi. Kłócą się o najlepsze miejsce przy samych barierkach.

St. MarySt. Mary AP AP

11:07

Rzecznik podaje informację o tym, że "poród przebiega normalne".

10:58

Księżna już od 4 godzin jest na sali porodowej. Ma profesjonalną opiekę. Nad jej zdrowiem czuwają królewscy ginekolodzy - Marcus Setchell i Alan Farthing. Do tego są przy niej anestezjolodzy, położne i pielęgniarki.

10: 34

Tłum pod szpitalem robi się niespokojny. Panuje wrzawa. Policjanci dostawiają dodatkowe barierki.

St. Mary LondynSt. Mary Londyn www.dailymail.co.uk www.dailymail.co.uk

10:25

Oficjalnie potwierdzono właśnie, że Kate i William są w szpitalu.

10:20

Pod Londo Wing stoją wartownicy. Tłumy zniecierpliwionych fotografów siedzą na przeciw drzwi, po drugiej stronie ulicy. Donoszą, że księżna weszła do szpitala innym, bocznym wejściem. Nie chciała być fotografowana.

St. MarySt. Mary AP AP

Wszyscy pod szpitalem są podekscytowani. Dziennikarze siedzą jak na szpilkach od kilkunastu dni. Teraz ich zdenerwowanie sięga zenitu.

Londyńczycy przechodzą nieśpiesznie pod wejściem do szpitala. Być może nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że Kate właśnie rodzi.

Zobacz wideo

aga

Więcej o: