Fest Festival odwołany. Jest oświadczenie organizatorów. "Robiliśmy wszystko, co w naszej mocy"

Fest Festival od 2019 roku odbywał się na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie. Niestety w tym roku organizatorzy wydali oświadczenie, w którym poinformowali o odwołaniu wydarzenia i rozpoczęciu postępowania upadłościowego.

Od jakiegoś czasu sygnalizowano, że przy organizacji Fest Festivalu nie dzieje się najlepiej. W tym roku harmonogram był naprawdę bogaty. Na scenie mieli pojawić się m.in. The Chemical Brothers, OKI, Calum Scott. W piątek 4 sierpnia na oficjalnym profilu na Facebooku pojawiło się oświadczenie organizatora, który poinformował o odwołaniu festiwalu. Jakie są dokładne przyczyny takiej decyzji? 

Zobacz wideo Pytamy uczestniczki Open'era, czy ceny jedzenia w tym roku to przesada?

Fest Festival odwołany. Organizatorzy ogłaszają upadłość 

W oświadczeniu możemy przeczytać, że Fest Festival znajdował się w fazie dynamicznego rozwoju. Co więcej, frekwencja na wydarzeniu rosła z roku na rok o ponad 30 proc. Niestety ta edycja nie sprostała założeniom organizatorów. Liczba uczestników osiągnęła niewiele ponad 50 proc. zaplanowanej frekwencji, co było jedną z głównych przyczyn podjęcia decyzji o odwołaniu wydarzenia. "Przez ostatnie miesiące prowadziliśmy rozmowy z instytucjami publicznymi, sponsorami i funduszami, aby pozyskać dodatkowe finansowanie na tegoroczną edycję. Zredukowaliśmy koszty i dywersyfikowaliśmy kanały promocyjne. Żadne z tych działań nie przyniosło oczekiwanych efektów. (...) Jesteśmy niezmiernie zasmuceni i przepraszamy za to niepowodzenie wszystkich was, którzy nam zaufali i wspierali nas przez ostatnie lata" - możemy przeczytać w oświadczeniu. 

Pandemia i wojna przyczyniły się do upadku Fest Festival 

Organizatorzy zwrócili także uwagę na przeciwności, z jakimi zmagali się w poprzednich latach i które przyczyniły się do dzisiejszego braku rentowności. W 2020 roku musieli odwołać wydarzenie z powodu pandemii. Rok później wszystko trzeba było dopasować do restrykcji, co wygenerowało kolejne wydatki i straty. Wojna w Ukrainie i inflacja spowodowały, że koszty wzrosły dwukrotnie. "Udało nam się wyjść obronną ręką z ubiegłorocznych problemów, jednak 2023 r. boleśnie zweryfikował nasze plany - w połowie czerwca 30-procentowa tendencja wzrostu sprzedaży biletów odwróciła się, osiągając niższą sprzedaż, niż ta z ubiegłorocznej edycji Festa" - napisali organizatorzy.

Co z osobami, które wykupiły bilety na Fest Festival? 

Osoby, które zakupiły bilety na wydarzenie, będą informowane o postępowaniu na bieżąco, drogą mailową. "Wszyscy posiadający bilety mogą ubiegać się o zwrot środków, niestety w obecnej sytuacji zmuszeni zostaliśmy do uruchomienia postępowania upadłościowego, co uniemożliwia na ten moment wypłatę jakichkolwiek należności przez spółkę. To dziś jedyna droga, która umożliwia nam rozliczenie się z organizacji festiwalu" - możemy przeczytać w oświadczeniu. 

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.