Zwyciężczyni Eurowizji ucieka z Kijowa. Jamala opisuje dramatyczne warunki

Z ogarniętego wojną Kijowa ucieka niezliczona liczba cywilów. Na taki dramatyczny krok zdecydowała się również zwyciężczyni Eurowizji 2016. Jamala opowiedziała swoją historię w mediach społecznościowych.

Więcej informacji o wojnie w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Obrazy, które docierają do nas z Ukrainy, mrożą krew w żyłach. Władimir Putin zdecydował się na wojnę, w której ofiarami są również cywile. W Kijowie całe rodziny żyją teraz w tunelach metra i podziemnych parkingach. Wiele osób postanowiło uciec z miasta. Na naszą wschodnią granicę codziennie przybywa niezliczona liczba uchodźców. Drogę do granicy rumuńskiej przebyła zwyciężczyni Eurowizji z 2016 roku.

Zobacz wideo Rosjanie ostrzelali poważnie miasto Charków

Zwyciężczyni Eurowizji opowiada o ucieczce z Kijowa

Kijów od samego początku jest jednym z głównych celów rosyjskiej agresji. Nikt w tym mieście nie może czuć się bezpiecznie. Wojska Władimira Putina bombardują również obiekty cywilne. Trzymilionowa metropolia w niczym nie przypomina tętniącego życiem miasta, jakim było jeszcze tydzień temu. Wielu mieszkańców stolicy podjęło próbę ucieczki. Na taki krok zdecydowała się również Jamala. Jak opowiada na Instagramie, dramatyczną decyzję podjęła piątego dnia wojny.

Piątego dnia od momentu, gdy najeźdźcy z Rosji zaatakowali Ukrainę, wyjechałam z Kijowa z dziećmi. Spędziliśmy prawie cztery dni w samochodzie, na spontanicznych postojach, bez jedzenia. Jestem w stanie szoku, o którym jeszcze kilka dni temu nawet bym nie pomyślała. Dwa kilometry w cztery godziny - w takim tempie się przemieszczaliśmy.
 

Gwiazda ukraińskiej sceny muzycznej mówi, że w walce o życie rzeczy materialne przestają mieć jakiekolwiek znaczenie. 

Miliony kobiet i dzieci zostawiły wszystko, swoje mieszkania, swój dobytek, dosłownie wszystko. Zostawiają mężów, którzy bronią kraju i uciekają, by ratować dzieci przed pociskami.

JamalaJamala instagram.com/ jamalajaa

W dalszej części przejmującej opowieści piosenkarka zwraca się bezpośrednio do agresora.

Wyrzuciłeś mnie z Kijowa, z mojego mieszkania. Więc co? Zamierzasz tam mieszkać? Myślisz, że wystarczy wejść i powiedzieć: to wszystko, świat jest zbawiony? Nie, nie wierzę w to. (...) Pomyśl, przestań to szaleństwo.

JamalaJamala instagram.com/ jamalajaa

Jamali wraz z trzyletnim synem Emirem i niespełna dwuletnim Selimem udało się uciec do Rumunii. Przypomnijmy, 28 lutego na Kijów spadł pocisk balistyczny o ogromnej sile. Użycie tej broni jest zakazane traktatami międzynarodowymi. 

Plotek.pl jest dla Was i dla Was piszemy o rozrywce. Ale to nie znaczy, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach:

Wszystkie wiadomości na temat wojny w Ukrainie

Jak pomóc Ukrainie - pomoc prawna

Jak pomóc Ukrainie - pomoc rzeczowa i finansowa

Pomoc dla Przyjaciół z Ukrainy

Więcej o: