Czerwony księżyc powróci w połowie maja. Czym jest? Jak na nas wpływa?

Czerwony Księżyc, nazywany też "Krwawym Księżycem" pojawi się na niebie w nocy z 15 na 16 maja. Na czym polega to zjawisko? I jakie znaczenie przypisują mu osoby pasjonujące się astrologią?

Więcej ciekawostek astrologicznych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Czerwony Księżyc wygląda bardzo efektownie. Na czym polega to zjawisko? Osoby pasjonujące się astrologią przypisują mu szczególne znaczenie. "Krwawy Księżyc" powróci już w połowie maja. Oto, co warto wiedzieć, zanim zobaczymy go na niebie.

Zobacz wideo Co Lena Kociszewska robi w czasie pełni księżyca? Przesądy i czary w Liście Plotka

Czerwony Księżyc - na czym polega to zjawisko?

Jedno o czerwonym Księżycu można powiedzieć z całą pewnością. Wygląda niezwykle efektownie. To dlatego od zarania dziejów ludzie przypisywali mu szczególne znaczenie. Kiedyś uważano, że pojawienie się na niebie czerwonego Księżyca zapowiada rychły przelew krwi, śmierć albo rozgniewanie sił wyższych.

To zjawisko pojawia się na niebie, kiedy Ziemia znajduje się dokładnie pomiędzy słońcem a Księżycem w pełni. Cień rzucany przez planetę na naszą satelitę powoduje, że nabiera ona krwistoczerwonego koloru. Dlaczego tak się dzieje?

Kiedy światło słoneczne nie dochodzi bezpośrednio do Księżyca, mamy do czynienia ze zjawiskiem refluktacji - rozproszenia fal świetlnych. Niebieskie światło rozprasza się w atmosferze naszej planety, a czerwone załamuje się, tworząc poświatę, którą odbija Księżyc.

Czerwony Księżyc pojawi się na niebie w połowie maja. Będzie go można obserwować w Afryce, obu Amerykach i w Europie. Z terenu Polski częściowe zaćmienie będzie widoczne między 3.32 a 4.27 w nocy z 15 na 16 maja.

Takie zjawisko na nieboskłonie nie pojawi się ponownie zbyt szybko - następne całkowite zaćmienie ma być widoczne z naszego kraju dopiero 7 września 2025 roku.

Czerwony Księżyc. Jak na nas wpływa?

Od wieków Księżycowi przypisuje się duży wpływ na nasze organizmy. Niektóre mądrości ludowe znalazły potwierdzenie w nauce. Naukowcy z Centrum Chronobiologii na Uniwersytecie Bazylei opublikowali badania, z których wynika, że podczas pełni w naszych organizmach zmniejsza się poziom melatoniny, przez co nasz sen staje się płytszy i krótszy. Rośnie za to poziom serotoniny, przez co mamy wyostrzony zmysł smaku i lepszy apetyt.

Astrologia. Jakie znaczenie ma "Krwawy Księżyc" w porządku wszechświata?

"Krwawy Księżyc" w połowie maja, z punktu widzenia astrologii, może sporo namieszać. Majowe zaćmienie w Skorpionie ma być czasem domknięć, zakończeń i osobistych kataklizmów. Ale spokojnie - to wszystko oznacza też oczyszczenie i szansę na budowanie czegoś od nowa.

Symbolika Skropiona jest powiązana z metamorfozą - każdy znak zodiaku w tym okresie może przejść metamorfozę i narodzić się na nowo. Warto dać sobie szansę na obudzenie w nas nowego potencjału. Czas przemian może jednak być też dość trudny. Miejmy w tym okresie wiele wyrozumiałości dla siebie samych. Dajmy sobie czas dla siebie, jeśli to możliwe zrezygnujmy z dodatkowych obowiązków i zatroszczmy się o swoje zdrowie i emocje. Zapewnijmy sobie spokojną, bezpieczną przestrzeń i pozwólmy, żeby moc "Krwawego Księżyca" skierowała nas na nową ścieżkę.

Więcej o:
Copyright © Agora SA