"River" Krystiana Ochmana to plagiat? Internauci twierdzą, że przypomina inny eurowizyjny hit

Nagły zwrot akcji sprawił, że Polacy będą mieć duży wpływ na to, kto będzie reprezentować nasz kraj na konkursie w Turynie. Faworytem na Eurowizję w 2022 roku jest Krystian Ochman, ale fani w utworze "River" dopatrzyli się podobieństw do innego eurowizyjnego hitu.

Więcej o Eurowizji przeczytasz na Gazeta.pl

Wybranie reprezentanta na Eurowizję to ważny moment dla każdego fana konkursu. W Polsce przez wiele lat odbywały się krajowe preselekcje, z których zrezygnowano, a od 2019 roku decyzja leżała przede wszystkimi w gestii Telewizji Polskiej. Tak też miało być w 2022 roku, a podanie nazwiska polskiego reprezentanta przekładano już kilkukrotnie. Koniec końców publiczny nadawca ogłosił powrót do systemu preselekcji, które odbędą się 19 lutego. Na długiej liście kandydatów czarnym koniem jest zdecydowanie Krystian Ochman, któremu udział w Eurowizji fani wróżyli już od wygranej "The Voice of Poland" w 2020 roku. 3 lutego wokalista zaprezentował propozycję na tegoroczny konkurs i choć "River" brzmi jak eurowizyjny pewniak, pojawiły się głosy, że twórcy trochę za mocno zainspirowali się piosenką "Arcade" Duncana Laurenca.

Zobacz wideo Wywiad z Krystianem Ochmanem

Eurowizja 2022. "River" Krystiana Ochmana kopiuje Duncana Laurenca?

Duncan Laurence z utworem "Arcade" podbił serca fanów Eurowizji w 2019 roku, a tym samym zapewnił Holandii wygraną podczas konkursu w Tel Awiwie. Piosenka stała się hitem, a do dziś na samym YouTubie odtworzono ją prawie 70 mln razy. Czy Krystian Ochman chciał pójść tym samym tropem? "River", z którym polski wokalista startuje w polskich preselekcjach, ma faktycznie podobną konstrukcję spokojnej ballady z mocniejszymi wstawkami i chórkami. Tego podobieństwa dopatrzyli się internauci na Twitterze, którzy obawiają się, że fani Eurowizji mogą zarzucać Ochmanowi inspirację Laurencem.

Przesłuchałam "River" i w jednym momencie melodia i chórki pokrywają się z "Arcade", obawiam się, że jeśli Ochman pojedzie na Eurowizję, to ludzie mogą to wytykać - pisze internautka.
To, co piszesz, to akurat prawda i w sumie sama się nad tym zastanawiałam, czy coś większego z tego nie wyniknie - dodaje inna osoba w odpowiedzi.

Z tą opinią zdaje się zgadzać coraz więcej osób, bo dodany po północy 3 lutego tweet ma już prawie 200 polubień.

Co ciekawe, jednym z producentów "Arcade" jest Wouter Hardy, który współtworzył piosenkę "Tout I’univers", którą na Eurowizji w 2021 roku wykonywał reprezentant Szwajcarii Gjon’s Tears. Wokaliście również zarzucano wówczas nadmierną inspirację "Arcade", a obydwa utwory mocno porównywano. Nie przeszkodziło to jednak Szwajcarii w zajęciu bardzo wysokiego, trzeciego miejsca.

 

To, czy Krystian Ochman w ogóle wystąpi na Eurowizji w Turynie, stanie się jasne dopiero 19 lutego, chociaż bukmacherzy już teraz dają mu duże szanse na wygraną. Tegoroczny konkurs odbywa się natomiast 10 i 12 (półfinały) i 14 maja (finał).

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.