Era Wodnika ma być przełomowym okresem wielkich zmian i rozwoju. Od lat jest z nią jednak jeden poważny problem

Na nadejście Ery Wodnika czekano już od lat 60. ubiegłej dekady, a pojęcie New Age spopularyzował musical "Hair" z 1967 roku. Astrologowie nie są jednak zgodni, czy rzeczywiście się już rozpoczęła, czy może już od dawna trwa, czy tez na jej przyjście musimy zaczekać.

Więcej o astrologii przeczytasz na Gazeta.pl

Era Wodnika jest jedną z epok astrologicznych, będących jednostkami podziału roku platońskiego. Rok platoński, którego nazwa wywodzi się od dzieł greckiego filozofa, trwa ok. 25 800 lat i stanowi okres precesji osi obrotu Ziemi. Zgodnie z wyliczeniami polskiego astronomia, Michała Kamieńskiego, każda z epok astrologicznych składających się na rok platoński liczy ok. 2150 lat. I chociaż wobec Ery Wodnika ludzkość ma duże oczekiwania, problem polega na tym, że bardzo trudno dokładnie stwierdzić, czy już nastała.

Zobacz wideo Skąd się wzięliśmy? Czy jesteśmy sami? Webb rusza szukać odpowiedzi

Era Wodnika - czym jest i kiedy się rozpoczyna?

Epoki astrologiczne są odwrotne niż znaki Zodiaku, co oznacza, że Era Wodnika następuje po Erze Ryb i poprzedza Erę Koziorożca. Zdaniem części astrologów rozpoczęła się 21 grudnia 2021 roku, jednak opinie na ten temat są mocno podzielone. Jak informuje Andrzej Opejda ze strony astrolog.pl, Terry MacKinnell, twierdził, że Era Wodnika rozpoczęła się już w 1433 roku. Z kolei Jean Meeus stworzył wyliczenia, z których wynika, że Era Ryb rozpoczęła się w roku 68 p.n.e., co oznacza, że w okres Ery Wodnika wejdziemy dopiero w 2597 roku. Astrolog Andrzej Jóźwiak podaje natomiast, że wyczekiwana Era Wodnika miała faktycznie rozpocząć się między rokiem 2009 a 2020.

Era Wodnika - co przyniesie?

Zdaniem astrologów każda z epok astrologiczny w określony sposób wpływa na ludzkość, prowadząc do wzrostu lub upadku cywilizacji. W tradycji Wodnik kojarzony jest z elektrycznością, rozwojem technologii, lotnictwa, demokracją, wolnością, humanitaryzmem, a także buntem i nonkonformizmem. Erze Wodnika przypisywano więc ogromny rozwój, zwłaszcza technologiczny i medyczny, a także zmniejszenie podziałów społecznych i kulturowych.

Zdaniem zwolenników średniowiecznej astrologii Era Ryb była opanowana przez religię, którą Era Wodnika ma w całości wyprzeć. Okres ten ma stawiać przede wszystkim na wiedzę i naukę. Jednym z dowodów na to, że Era Wodnika zaczęła już panować, są naciski na zwiększające się prawa człowieka, ogromny postęp technologiczny czy podróże kosmiczne. Dość powiedzieć, że 25 grudnia 2021 rozpoczęła się misja budowanego przez lata Teleskopu Jamesa Webba, który ma znaleźć odpowiedzi na nurtujące ludzkość pytania o Wielki Wybuch czy powstanie gwiazd.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.