Najwyższy człowiek na świecie

Gigantyzm to po prostu nadmierny wzrost ciała. Osoby, które cierpią na takie schorzenie, wyróżniają się nadzwyczajnym wzrostem.

Najwyższy żyjący człowiek - Sultan Kösen

Najwyższy człowiek świata mierzy obecnie 2 m i 51 cm długości. To Sultan Kösen pochodzący z Turcji. Dzięki takiemu wzrostowi mógł pobić rekord Guinnessa. Jego wzrost jest najwyższym odnotowanym na całym świecie od ponad 20 lat. Wcześniejsze przypadki plasowały się w okolicach 2 m i 43 cm wzrostu.

Wzrost Sultana jest spowodowany guzem uciskającym przysadkę mózgową, która produkuje hormon wzrostu. Mężczyzna rósł przez bardzo długi czas, jeszcze w 2009 r. jego wzrost określano na 2 m i 47 cm. Dzięki terapii przeprowadzonej w centrum medycznym Uniwersytetu Wirginii przestał rosnąć – podany lek skutecznie zatrzymał wydzielanie hormonu wzrostu.

Jak sam mówi, jego wzrost ma wiele zalet. Może pomagać w takich pracach domowych jak wieszanie firanek i nie używać do tego drabiny ani nie bać się upadku. Żyje jak każdy człowiek, rozwijając swoje zainteresowania. Jedyne, co mu przeszkadza, to zmęczenie fizyczne przy zbyt długim staniu na długich nogach. Oprócz rekordu w długości ciała odniósł też zwycięstwo w kategorii największa dłoń na świecie – liczy ona 27,5 cm.

Sultan KösenSultan Kösen Instagram/sultankosen47

Najwyższy człowiek w historii - Robert Wadlow

Najwyższy człowiek świata w historii nazywał się Robert Wadlow. Ten nieżyjący już mężczyzna, według wyliczeń, w wieku zaledwie 22 lat osiągnął wysokość 2 m i 72 cm, przy czym ważył prawie 200 kg. Jego przypadek także spowodowany był nadczynnością przysadki mózgowej, produkującej hormon wzrostu. 

Rozmiar buta, jaki nosił to 71. Trudno było mu kupić buty, a ostateczną przyczyną jego śmierci było właśnie zakażenie stopy spowodowane klamrą obcierającą się o kostkę. Zmarł w 1840 r. w wieku zaledwie 22 lat. Do dziś nikt nie dorównał mu pod względem wzrostu, dlatego uważany jest za najwyższego człowieka w historii. 

Więcej o: