Mowa ciała powie ci wszystko!

Znajomość mowy ciała przydaje się w codziennym życiu. Dzięki niej możemy odczytać intencje drugiego człowieka.

Mowa ciała to doskonała metoda na odczytanie intencji drugiego człowieka. Zarówno w sytuacji oficjalnej, takiej jak rozmowa kwalifikacyjna, jak i podczas randki. Jakie gesty warto znać? Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?

Pozytywne sygnały ze strony mowy ciała

Jeżeli siedzisz z mężczyzną na randce, a jego stopy są skierowane w Twoim kierunku, to jest to bardzo pozytywna oznaka. Interesuje go Twoja osoba i jest zafascynowany tym, co mówisz. Równie ważnym sygnałem ze strony mowy ciała są lekko rozszerzone nogi. Oznaczają otwartość, a dość intensywne eksponowanie krocza zazwyczaj świadczy o tym, że jesteś seksualnie atrakcyjna dla Twojego rozmówcy. Warto również zwrócić uwagę na dłonie – pozytywnym symptomem jest trzymanie ich w pozycji otwartej, skierowanych do góry. Świadczy to o otwartości na to, o czym mówisz.

Istotne jest utrzymywanie kontaktu wzrokowego. Jeżeli Twój rozmówca to robi, to z pewnością ma do Ciebie szacunek i jest aktywnym uczestnikiem konwersacji. Niech Cię jednak nie zmyli intensywne wpatrywanie się w Ciebie bez jakichkolwiek przerw! To może raczej świadczyć o „zawieszeniu się” osoby Ci towarzyszącej.

Uśmiech jest bardzo pozytywnym sygnałem, który świadczy o tym, że dana osoba dobrze się czuje w naszym towarzystwie i darzy nas sympatią. Zauroczony Tobą mężczyzna będzie nie tylko stale się uśmiechał, ale również często wybuchał szczerym, naturalnym śmiechem. To znak, że czuje się przy Tobie totalnie swobodnie!

Uniesienie brwi w trakcie powitania to tzw. „powitanie spojrzeniem”. Osoba, która wykonuje taki gest jest do nas pozytywnie nastawiona i otwarta na kontakt.

Negatywne sygnały ze strony mowy ciała

Zaciskanie pięści podczas rozmowy to zamknięta i nadmiernie stanowcza postawa. Oznacza, że nasz rozmówca nie jest otwarty na nas lub na naszą propozycję.

Nadmierne unikanie kontaktu wzrokowego może świadczyć o tym, że ktoś coś przed nami ukrywa. Nie jest to jednak pewną regułą – tak bowiem często zachowują się osoby nieśmiałe, onieśmielone naszą obecnością.

Nie jest dobrze, gdy nasz rozmówca krzyżuje ręce lub nogi. Świadczy to o jego zamkniętej postawie i niechęci do zmiany swojego zdania.

Stopy skierowane w innym kierunku niż nasz również są negatywną oznaką. Jeżeli są zwrócone w kierunku drzwi, to dana osoba marzy o tym, żeby już wyjść i zakończyć konwersację.

Częste mruganie podczas rozmowy oznacza, że nasz rozmówca czuje się zdenerwowany i spięty. Możesz wówczas spróbować jakoś rozluźnić atmosferę, np. schodząc na lekkie tematy.

Pamiętajmy, że mowa ciała to wspaniała wskazówka przydatna w relacjach międzyludzkich, ale czasem może się okazać myląca.

red.

Więcej o: