W "19:30" ktoś chyba zaspał. Pominięto najważniejszą informację

Na antenie "19:30" wyemitowano materiał na temat budżetu na 2024. Powiedziano też o powołaniu przez Radę Mediów Narodowych "alternatywnego, popieranego przez polityków PiS prezeza TVP". Zabrakło jednak najświeższych danych.

27 grudnia w najnowszym wydaniu formatu informacyjnego "19:30" poinformowano o wecie prezydenta, które dotyczyło ustawy budżetowej na rok 2024. Poinformowano o tym, że Andrzej Duda nie zgadza się na dofinansowanie mediów publicznych. Niestety, dziennikarze stacji ani słowem nie zająknęli się o najnowszych działaniach ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza.

Zobacz wideo Czarnek odgraża się dziennikarzom: Sprawiedliwość dosięgnie was wszystkich

"19:30" mówi o ustawie budżetowej i buncie w TVP, ale zapomina o najważniejszym

Pierwszy i zdecydowanie najobszerniejszy materiał wyemitowany 27 grudnia w "19:30" dotyczył sporu rządu i Andrzeja Dudy w sprawie budżety na 2024 roku. Kością niezgody były środki, które miały zostać przeznaczone na media publiczne. Przypomnijmy, że we wcześniejszych latach, kiedy rządził PiS, do TVP za zgodą prezydenta trafiały dofinansowania rzędu około dwóch miliardów złotych. 

- Trzy miliardy w obligacjach nie dla mediów publicznych, ale do dyspozycji NFZ na leczenie chorych dzieci - będzie nowa ustawa okołobudżetowa. Tak rząd odpowiada na prezydenckie weto do ustawy, które gwarantowała podwyżki dla nauczycieli i sfery  budżetowej. Prezydent złożył własny projekt ustawy zawierający podwyżki, ale Sejm nie zamierza pracować nad nim w przyspieszonym trybie - zapowiadał materiał Marek Czyż

W dalszej części reportażu, którego autorem był Witold Tabaka, usłyszeliśmy: - Powodem prezydenckiego weta były trzy miliardy złotych, które mogły, choć nie musiały trafić na dofinansowanie mediów publicznych. Następnie wypowiedział się Tomasz Nowak z Koalicji Obywatelskiej, który kpił: - Jarosław Kaczyński tupnie nogą, a ktoś, kto powinien stać ponad podziałami, ponad partiami, powinien godnie reprezentować decyzję narodu, która zapadał 15 października, reaguje na to tupnięcie.

Później widzowie dowiedzieli się, że Andrzej Duda opublikował własny projekt, który obejmuje podwyżki dla nauczycieli, ale szansy na dofinansowanie mediów publicznych nie daje. Poinformowano, że obok ustawy prezydenckiej ogłoszono kolejny projekt rządowy. - Teraz nie będzie już wątpliwości, na co zostaną wydane trzy miliardy złotych, które tak zaniepokoiły prezydenta - powiedział Tabaka. Reporter dodał też, że w nowym projekcie rządu pieniędzy na media publiczne nie ma już w ogóle, a sposobem na finansowanie tychże ma zająć się nowy minister kultury. To wówczas wyemitowano fragment wypowiedzi Donalda Tuska.

Przede wszystkim [dofinansowane zostaną - red.] onkologia dziecięca i psychologia dziecięca. Te najbardziej potrzebujące wsparcia finansowego obszary - powiedział Donald Tusk

Tabaka dodał, że trwa okupacja siedziby TVP przy ulicy Powstańców Warszawy, a Rada Mediów Narodowych ogłosiła nazwisko "alternatywnego, popieranego przez polityków PiS, prezesa" - Michała Adamczyka. Ani słowa nie powiedziano na temat decyzji ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicza, który poinformował o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej. Przypomnijmy, że ten właśnie ruch jest odpowiedzią na decyzję Andrzeja Dudy odnośnie wstrzymania finansowania mediów publicznych.

Nowy program "19.30"

"19:30" jest nowym programem TVP. Format zastąpił "Wiadomości", które w ostatnich latach były tubą propagandową byłego rządu. Program zadebiutował na antenie stacji 21 grudnia, a jego pierwszą odsłonę poprowadził Marek Czyż. - "Wiadomości" będą państwu prezentowały fotografie świata i dnia, ze wszystkim, co przyniesie. Fotografie, a nie obraz. To nie jest to samo. Obraz malowano w tych studiach przez ostatnie osiem lat, wyłącznie starannie dobranymi barwami. I zapewniam państwa, że to się właśnie kończy. Zamiast propagandowej zupy, chcemy państwu zaproponować czystą wodę. Nie dlatego, że jest szlachetna, ale dlatego, że nie niesie żadnych nachalnych smaków. To się właśnie od teraz zaczyna - zapowiadał wówczas dziennikarz. Szefem "19:30" został Paweł Płuska. W roli prowadzącej zadebiutowała już Joanna Dunikowska-Paź. Na antenie programu pojawili się też między innymi: Tomasz Marzec, Ewa Ciemińska oraz Urszula Rzepczak. O nowych transferach możecie przeczytać TUTAJ. ZOBACZ TEŻ: Joanna Kurska obejrzała "19:30". "Niechlujna nuda, nabzdyczony prowadzący, montaż jak chrzciny-wesela"

TVP, Polskie Radio i PAP w stanie likwidacji. Jest decyzja ministra kulturyTVP, Polskie Radio i PAP w stanie likwidacji. Jest decyzja ministra kultury TVP, Polskie Radio i PAP w stanie likwidacji. Jest decyzja ministra kultury, fot. Agencja Gazeta

Przypominamy, że trwa plebiscyt Plotka i Radia Złote Przeboje. Możesz zdecydować, kto zdobędzie JUPITERA ROKU w siedmiu kategoriach. W kategorii Stylowa Gwiazda Roku nominowane są: Agnieszka Woźniak-Starak, Julia Wieniawa, Monika Olejnik, Małgorzata Rozenek i Joanna Przetakiewicz. GŁOSUJ TU!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.