Krzysztof Ziemiec po emisji "Franciszkańska 3" stanął w obronie papieża Jana Pawła II. Pod grafiką, którą zamieścił na Twitterze, wybuchła burza.
Marcin Gutowski w reportażu "Bielmo" przedstawił dowody, które wskazują, że w latach 1964-78 Karol Wojtyła (wówczas kardynał metropolita krakowski) tuszował pedofilię podległych mu księży. Teraz pojawił się nowy materiał Gutowskiego, "Franciszkańska 3" wyemitowany w "Czarno na białym" w TVN24. Dziennikarz dotarł do ofiar księży, którzy w latach 60. podlegali kardynałowi Wojtyle. Na tym nie koniec, bo przeprowadził rozmowy z osobami, które osobiście informowały Wojtyłę o przestępstwach popełnianych przez duchownych. Dotarł też do kościelnych dokumentów potwierdzających działania duchownego. 7 marca po emisji "Franciszkańskiej 3" w mediach wybuchła dyskusja na temat Jana Pawła II. TVP mówi o "ataku na papieża". Teraz głos zabrał Krzysztof Ziemiec.
Wszystko jest po coś - napisał na Twitterze.
Na udostępnionej przez niego grafice widoczna jest postać przedstawiająca papieża, podpis Jana Pawła II, a także dopisek "Papież nadziei".
Tweet wzbudził duże zainteresowanie i ogromne emocje. Internauci byli podzieleni. Część chwaliła Ziemca za to, że broni papieża.
Brawo, panie redaktorze.
My, naród, stoimy w obronie tej nadziei - pisali.
Inni wprost przeciwnie - byli tym faktem oburzeni.
Tego "wszystko" to się będzie pan kiedyś wstydził. Bo w tym zawiera się cierpienie ofiar pedofilów w sutannach. Jeśli dobrze czytam pana, ich ofiara została złożona na ołtarzu świętości JPII.
Wstyd.
Zgadza się, a to COŚ to możliwość poznania i przyjęcia prawdy, nawet gdyby była bolesna, a ciasne umysły - głównie z powodów politycznych - nadal ją wypierały.
Większości komentarzy nie przytaczamy, ponieważ były wulgarne i agresywne.
Część internautów zwróciła uwagę na polityczny kontekst sytuacji.
JPII nie jest po to, by PiS-owcy politycznie go wykorzystywali. Karol Wojtyła ma swoje niepodważalne zasługi i ma też złe strony swojej działalności i tego nie da się zakłamać.
Przypomnijmy, że Mateusz Morawiecki zdobył się na podobny gest jak Ziemiec. Na oficjalnym fanpage'u premiera pojawiło się zdjęcie papieża i cytat z jednego z przemówień duchownego: Nie lękajcie się.
9 marca wizerunek papieża został też wyświetlony na budynku Pałacu Prezydenckiego.
Krzysztof Ziemiec od lat jest związany z Telewizją Polską. W latach 2004-2006 i 2009-2019 prowadził "Wiadomości" w TVP1, a w latach 2006-2007 "Panoramę". Widzowie kojarzą go również z "Teleexpressu", w którym pojawia się od 2019 roku. Od 2013 roku prowadzi audycje w radiu RMF FM.