Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie znajdziesz również na stronie głównej Gazeta.pl.
Jamala to jedna z najpopularniejszych piosenkarek i kompozytorek w Ukrainie. Jej skalę głosu ocenia się na cztery oktawy, a jej styl muzyczny obejmuje szereg różnych gatunków jak: jazz, blues, soul, a nawet opera. W 2016 roku z piosenką "1944" Jamala wyśpiewała dla Ukrainy drugie zwycięstwo na Eurowizji w historii. Teraz eurowizyjna ikona pojawi się podczas piątkowego finału preselekcji w Niemczech oraz sobotniego w Rumunii. Wszystko po to, żeby zamanifestować ze sceny swoją solidarność z Ukrainą.
W ostatnich dniach piosenkarka poinformowała w social mediach, że uciekła wraz z dziećmi z Ukrainy do Rumunii. Artystka wyraziła przy okazji swoją wdzięczność wobec rumuńskiej straży granicznej. Z najnowszych doniesień wiemy, że dotarła ostatecznie do Stambułu, gdzie od lat mieszka jej siostra. Jamala nie ustaje jednak w organizowaniu pomocy ogarniętej wojną Ukrainie. W mediach społecznościowych cały czas zamieszcza informacje o tragedii, która dotknęła jej kraj.
Warto przy okazji wspomnieć, że przejmująca piosenka "1944" porusza temat deportacji Tatarów krymskich w trakcie II wojny światowej. W tekście utworu znajdują się nawiązania do prababci wokalistki, Nazylkhan, która w wieku 25 lat została deportowana wraz z piątką swoich dzieci. Jedno dziecko nie przeżyło trudów tej podróży. W obecnej sytuacji piosenka ma jeszcze bardziej wymowny i smutny wydźwięk.
Kiedy obcy nadchodzą... Wchodzą do twego domu, zabijają wszystkich i mówią. Jesteśmy niewinni niewinni. Gdzie jest wasz rozum? Człowieczeństwo płacze. Myślicie, że jesteście bogami. Ale wszyscy umierają. Nie połykajcie mojej duszy. Naszych dusz.
Tegoroczna Eurowizja odbędzie się 10, 12 i 14 maja w Turynie. Reprezentantem Polski jest Krystian Ochman z piosenką "River". Ostatnio Europejska Unia Nadawców poinformowała, że w konsekwencji zbrojnej agresji na Ukrainę Rosja została wykluczona z konkursu.