Krzysztof Gradowski nie żyje. Reżyser "Akademii pana Kleksa" miał 77 lat

Nie żyje Krzysztof Gradowski, reżyser m.in. "Akademii pana Kleksa". Twórca zmarł 22 czerwca w wieku 77 lat - zaledwie cztery dni przed swoimi urodzinami.

Nie żyje scenarzysta i reżyser Krzysztof Gradowski. O śmierci twórcy poinformowały w środę Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS) oraz Stowarzyszenie Filmów Polskich (SFP). Reżyser filmu "Akademia pana Kleksa" zmarł 22 czerwca. Zaledwie cztery dni później obchodziłby swoje 78. urodziny.

Zobacz wideo Płyty i filmy, które warto poznać

Britney SpearsBritney Spears zeznała przed sądem i wyjawiła brutalną prawdę o kurateli

Nie żyje reżyser "Akademii pana Kleksa". Krzysztof Gradowski miał 77 lat

ZAiKS w wystosowanym oświadczeniu przypomina o dorobku artysty oraz zdobytych przez niego odznaczeniach:

W wieku 77 lat zmarł Krzysztof Gradowski - znakomity scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych, animowanych i fabularnych. Jak mówił w jednym z wywiadów, rzadko oglądał swoje filmy. Na szczęście nigdy nie brakowało mu widzów. Jego "Akademię pana Kleksa" ogląda już kolejne pokolenie młodych widzów. Od 2006 roku był wiceprzewodniczącym Sekcji Autorów Dzieł Filmowych i Telewizyjnych Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W roku 2009 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2013 roku Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Był też Kawalerem Orderu Uśmiechu. W roku 2020 otrzymał także Nagrodę stulecia ZAiKS-u. Jest nam ogromnie przykro.

Kim był Krzysztof Gradowski?

Gradowski zostanie zapamiętany jako twórca rewelacyjnej trylogii "Akademia pana Kleksa", która zdobyła uznanie również poza granicami kraju. Filmy charakteryzuje gatunkowa eksplozja, co było niespotykane w polskim kinie lat 80. Co ciekawe, niewiele brakowało, aby filmy o panu Kleksie w ogóle nie powstały. Reżyser zaczynał bowiem swoją przygodę z dokumentami społecznymi, jednakże ze względów politycznych jego debiut, który wymagał wizyty z kamera w więzieniu, nie doszedł do skutku. To właśnie wtedy za namową samego Andrzeja Wajdy Gradowski zajął się innymi formami i gatunkami kina. Jak wspomniał po latach w jednym z wywiadów:

Do filmu dla dzieci trzeba dojrzeć.
 

Był także autorem kilkunastu portretów dokumentalnych, a wśród nich obrazów o Janie Himilsbachu, Jerzym Bossaku i Antonim Cierplikowskim.

Niemieccy piłkarze wspierają LGBTNiemieccy piłkarze wsparli LGBT+. Wysłali Węgrów do domu i pokazali, co myślą o ich prawie

Rodzinie i przyjaciołom zmarłego składamy najszczersze kondolencje. 

Więcej o: