Oscary 2020. Wiele nominacji, nigdy Oscara. Nie tylko Brad Pitt i Glenn Close nie mają szczęścia do Nagrody Akademii Filmowej

Oscar to nagroda, o której marzą wszyscy filmowcy, a sama nominacja jest już wielkim wyróżnieniem. Co jednak, kiedy po raz kolejny statuetka przechodzi obok nosa? Ci aktorzy i reżyserzy już wiele razy musieli obejść się smakiem wygranej.

Oscar to najbardziej prestiżowa nagroda filmowa na świecie, nic więc dziwnego, że pragną jej wszyscy filmowcy. Samo znalezienie się w gronie nominowanych jest dużym zaszczytem. Są jednak aktorzy i reżyserzy, którym do tej pory nigdy nie udało się zdobyć Oscara, pomimo tego, iż byli już o krok o zwycięstwa. Jakie to uczucie, kiedy Akademia po raz kolejny nie jest łaskawa? Oni wiedzą to najlepiej.

Brad Pitt

Brad PittBrad Pitt East News

Zestawienie otwiera oczywiście Brad Pitt, który, mimo imponującego dorobku, nigdy nie zdobył statuetki. Nominowany do Oscara był już za film "12 małp", "Moneyball" oraz "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona". W tym roku ponownie został nominowany do nagrody. W tym roku wyróżnienie przyniosła mu drugoplanowa rola w filmie Quentina Tarantino, "Dawno temu w Hollywood". Czy tym razem Akademia da mu powód do radości?

Ridley Scott

Collection Christophel 2018Collection Christophel 2018 East News

Ridley Scott jest jednym z najbardziej znanych i cenionych twórców Hollywood. Wyreżyserował takie filmy, jak "Marsjanin", 'Helikopter w ogniu", "Gladiator" z Russelem Crowe'm i Joaquinem Phoenixem, "Łowcę Androidów" z Harrisonem Fordem czy "Thelmę i Luise" z Greeną Davis i Susan Sarandon. Do prestiżowej nagrody nominowany był aż cztery razy, w tym trzy za najlepszą reżyserię. Do tej pory żaden film nie przyniósł mu Oscara.

Robert Downey Jr.

SPLASH NEWS 2020-01-12SPLASH NEWS 2020-01-12 East News

Robert Downey Jr. jest jednym z najlepiej zarabiających aktorów Hollywood, chociaż nigdy nie zdobył Oscara. Pierwszy raz nominowany do nagrody był już w 1993 roku za film "Chaplin". Drugą nominację przyniosły mu "Jaja w tropikach", pokonany został jednak przez Heatha Ledgera i jego kreację w "Mrocznym rycerzu".

Glenn Close

!Z?ote Globy 2020 - czerwony dywan!Z?ote Globy 2020 - czerwony dywan Invision East News

Glenn Close do prestiżowej nagrody nominowana była już siedem razy! I chociaż naprawdę trudno w to uwierzyć, do tej pory ani razu nie wygrała Oscara. W ubiegłym roku niemal wszyscy byli przekonani, że rola w "Żonie" przyniesie jej wreszcie wygraną i tytuł najlepszej aktorki. Sama zainteresowana chyba też na to liczyła, zważywszy na jej piękną, złotą suknię, która idealnie komponowałaby się z wygraną nagrodą. Statuetkę sprzątnęła jej jednak sprzed nosa Olivia Colman.

Tim Burton

Tim BurtonTim Burton East News

Znanemu z zamiłowania do horroru, groteski, gotycyzmów i dziwności reżyserowi nigdy nie udało się wygrać statuetki za swoją pracę. Tim Burton, twórca uwielbianych przez kinomanów filmów "Beetlejuice," "Edward Nożycoręki" czy "The Nightmare Before Christmas" nominowany był do Oscara dwukrotnie. I jak nietrudno się domyślić, w obu przypadkach była to kategoria najlepszy film animowany.

Johnny Depp

Johnny Depp, Wielkie otwarcie Guitar HotelJohnny Depp, Wielkie otwarcie Guitar Hotel East News

Johnny Depp został gwiazdą i ulubieńcem tłumów właśnie dzięki tytułowej roli w "Edwardzie Nożycorękim" wspomnianego wcześniej Tima Burtona. Do Oscara w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy nominowanym był trzykrotnie: za "Marzyciela", "Piratów z Karaibów - Klątwę Czarnej Perły" oraz "Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street". Niestety, Johnny Depp musiał pogodzić się z faktem, iż za każdym razem ktoś był lepszy od niego.

Alfred Hitchcock

AKG hard drive 2017AKG hard drive 2017 East News

Mistrz suspensu to reżyser, którego wkładu w kinematografię nie sposób przecenić. Twórca takich klasyków jak "Psychoza", "Ptaki" czy "Okno na podwórze" nigdy nie dostał jednak Oskara! Pierwszą nominację do amerykańskiej nagrody otrzymał w 1940 roku za "Rebeccę", która zgarnęła nagrodę za najlepszy film. Sam jednak reżyser jeszcze czterokrotnie musiał przeżyć rozczarowanie związane z nieprzyznaniem mu statuetki za najlepszą reżyserię.

Cary Grant

Cary Grant, Collection Christophel 2017Cary Grant, Collection Christophel 2017 Columbia Pictures East News

Cary Grant to prawdziwy filmowy amant, znany kinomanom z ról w filmach Alfreda Hitchcocka, takich jak "Północ - północny zachód" czy 'Osławionej". Publiczność pokochała go szczególnie za rolę w "Arszeniku i starych koronkach" Franka Capry. Do Oscara nominowany był za pierwszoplanowe role w "Ich dziecku" oraz "Nic oprócz samotnego serca", jednak prestiżowej nagrody nie udało mu się wygrać. 

JP

Po tych rolach aktorzy mięli traumę. Zobaczcie wideo.

Zobacz wideo