"Milionerzy". Któremu z państw Polska wypowiedziała wojnę w XX wieku? Ten kraj wywołał spore problemy

Które z wymienionych to jedyne państwo, któremu w XX wieku Polska wypowiedziała wojnę? Takie pytanie usłyszał uczestnik "Milionerów". Przydała się wiedza z historii.

Więcej na temat popularnych programów telewizyjnych znajdziecie na stronie Gazeta.pl

W "Milionerach" pytania bywają trudne i podchwytliwe. Czasami jednak wystarcza odrobina wiedzy z różnych dziedzin. Po raz kolejny okazało się, że nieoceniona jest ta z historii. W jednym z ostatnich odcinków znajomość wydarzeń z XX wieku była przepustką do dużych pieniędzy. Nie obyło się bez przeszkód.

Zobacz wideo Małgorzata Ohme o hejcie po "Milionerach": Nie zgłosiłam się tam, bo uważam, że jestem omnibusem

Olgarchowie i ich dzieci wiodą luksusowe życie Najbogatsi Rosjanie wspierają Putina z Seszeli. Wiemy, na czym się dorobili

"Milionerzy". Które z wymienionych to jedyne państwo, któremu w XX wieku Polska wypowiedziała wojnę?

W "Milionerach" padło pytanie dotyczące wywołania wojny przez Polskę.

Które z wymienionych to jedyne państwo, któremu w XX wieku Polska wypowiedziała wojnę:

  • A: Japonia
  • B: Rosja
  • C: Niemcy
  • D: Czechosłowacja

Uczestnik obstawiał Japonię, jeszcze zanim pojawiły się wszystkie możliwe odpowiedzi. Kiedy na ekranie wyświetliły się wszystkie warianty, zwątpił. Po chwili zastanowienia postanowił jednak obstawić odpowiedź A. Ostateczna decyzja okazała się słuszna. W tym przypadku przydała się wiedza z historii. Choć szkolne  podręczniki od historii nie omawiają tego tematu zbyt obszernie, Polska była w stanie wojny z Japonią aż przez 16 lat. Wywołała ją cztery dni po ataku na Pearl Harbor. Przed II wojną światową te dwa kraje były w bardzo dobrych stosunkach. Wszystko zmieniło się, kiedy podczas konfliktu Polska i Japonia znalazły się w dwóch przeciwnych obozach.

Joanna Przetakiewicz pomaga uchodźcom z Ukrainy Firma Joanny Przetakiewicz rusza ze zbiórką dla Ukraińców. Już wpłaciła sporą sumę

Polski rząd jako członek sojuszu antyniemieckiego wypowiedział wojnę, lecz premier Japonii nie przyjął tego do wiadomości, uznając, że Polacy zrobili to pod presją Wielkiej Brytanii. Wojna polsko-japońska nigdy nie była otwartym konfliktem zbrojnym. Była to sieć wzajemnych deklaracji. Niemniej skończyła się dopiero po 16 latach podpisaniem aktu pokojowego.

Plotek.pl jest dla Was i dla Was piszemy o rozrywce. Ale to nie znaczy, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach:

Relacja na żywo

Wszystkie wiadomości na temat wojny w Ukrainie

Jak pomóc Ukrainie - pomoc prawna 

Jak pomóc Ukrainie - pomoc rzeczowa i finansowa

Pomoc dla Przyjaciół z Ukrainy

Więcej o: