Sędzia Anna Maria Wesołowska wraca do telewizji. Sprawdziliśmy, co u niej słychać. Sporo się zmieniło

Anna Maria Wesołowska to bez dwóch zdań najpopularniejsza sędzia w Polsce. Jej paradokumentalny serial, emitowany w latach 2006-2011, miał na celu między innymi przybliżenie widzowi procedur postępowania sądowego i oswojenie go z nimi. Już niedługo program wróci na ekrany telewizorów.
Anna Maria Wesołowska Anna Maria Wesołowska AKPA

Gwiazda TVN-u

Pochodząca z Łodzi Anna Wesołowska była prawdziwą gwiazdą TVN-u. W serialu paradokumentalnym grała samą siebie - ogłaszała wyroki w inscenizowanych procesach sądowych. Program zyskał ogromną popularność, przynosząc spory rozgłos samej prowadzącej.

- Myślę, że od czasu ogłoszenia w 'Rzeczpospolitej', że 40 proc. społeczeństwa uczy się prawa na tym programie, musieli zaakceptować tę sytuację. Moim zdaniem polskie wydziały prawa wiele zawdzięczają programowi. Wśród studentów prawa są nie tylko widzowie programu, ale i wiele osób, które uczestniczyły w lekcjach wychowawczych u mnie w sądzie. 11 tys. młodzieży z Łodzi wzięło udział w prawdziwych rozprawach - mówiła w wywiadzie dla dziennika 'Nowa Trybuna Opolska'.

Anna Maria Wesołowska Anna Maria Wesołowska Screen z serialu

Odświeżony format

7 lutego 2011 serial otrzymał odświeżoną czołówkę i oprawę. Wyremontowano salę sądową. Akcja rozgrywała się także poza sądem, a sędzia zaczęła uczestniczyć w wizjach lokalnych. Pojawiły się również odcinki dwuczęściowe. Te zabiegi nie uratowały jednak słabnących wyników oglądalności.

Anna Maria Wesołowska Anna Maria Wesołowska Screen z serialu

Zakończenie emisji

17 stycznia 2012 stacja TVN poinformowała, że serial zostaje zdjęty z anteny i jego premierowe odcinki nie pojawią się już w ramówce stacji. Jego miejsce zajęła 'Ukryta prawda'.

- Wciąż docierają do mnie sygnały od ludzi, którzy po jego obejrzeniu coś w swoim życiu ulepszyli, zmienili jakiś punkt widzenia, przestali pić, bić - mówiła o tej decyzji w rozmowie z 'Super Expressem'.

Anna Maria Wesołowska Anna Maria Wesołowska ADAM STASKIEWICZ / EAST NEWS

Nowy program

W 2015 roku powróciła do TVN-u. Wcieliła się w postać mediatorki w produkcji 'Wesołowska i Mediatorzy'. Format oparty był na prawdziwych wydarzeniach. Sędzina wraz z grupą młodych mediatorów rozwiązywała problemy w sposób mądry i sprawiedliwy. Jednak z powodu słabych wyników oglądalności (średnia oglądalność wynosiła ok. 800 tysięcy widzów) jeszcze w tym samym roku ściągnięto go z głównej anteny i przeniesiono do TVN7.

Anna Maria Wesołowska z córką Anna Maria Wesołowska z córką KAPIF.pl

W ślady matki

Prywatnie Anna Maria Wesołowska jest matką dwóch córek. Jedna z nich poszła w jej ślady i również ukończyła studia prawnicze. Druga wybrała ekonomię.

- Jedna z moich córek skończyła prawo i jest na aplikacji adwokackiej, druga skończyła ekonometrię, ale jest również na czwartym roku prawa - wyznała kilka lat temu w wywiadzie dla 'Nowej Trybuny Opolskiej'.

Tu na zdjęciu z córką w 2010 roku.

Sędzia Anna Maria Wesołowska (z prawej) Sędzia Anna Maria Wesołowska (z prawej) WOJCIECH KARDAS

Babcia

Jest także szczęśliwą babcią dwóch dziewczynek. Stara się poświęcać im jak najwięcej czasu i kiedy tylko może czyta im książki. 

- Poświęcam im każdą wolną chwilę. Mam świadomość tego, że kontakt z dzieckiem, uwaga skupiona na nim, jest czymś najważniejszym - mówiła.

Tu na zdjęciu w 2016 roku.

Anna Maria Wesołowska Anna Maria Wesołowska Bartosz Krupa / East News

Mąż

Gdy sędzia pracowała w Warszawie, to jej mąż, Ryszard, przejmował większość domowych obowiązków. Częste wyjazdy z rodzinnej Łodzi nie wpłynęły na jej małżeństwo. Wesołowska w wywiadach podkreślała, że mają do siebie pełne zaufanie. Ale przede wszystkim śmiała się, że obcy mężczyźni się jej po prostu boją.

Anna Maria Wesołowska Anna Maria Wesołowska kapif

Życiorys

Anna Maria Wesołowska urodziła się 17 lipca 1954 w Łodzi. Jest absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. W 1978 roku ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a w 1982 roku otrzymała nominację. 1 października 2009 roku przeszła w stan spoczynku zawodowego.

Anna Maria Wesołowska Anna Maria Wesołowska kapif

Nie tylko serial paradokumentalny

Na swoim koncie ma również epizod w serialu 'Na Wspólnej', gdzie wcieliła się w rolę sędzi. Zagrała także w wyreżyserowanym przez Anette Olsen filmie 'Agnieszka' z 1972 roku.

Sędzia Anna Maria Wesołowska Sędzia Anna Maria Wesołowska Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Ekspert

Jest autorką felietonów dla młodzieży na temat prawa i współautorką ustawy o świadku koronnym. Jednak przede wszystkim jest ekspertem od przestępczości zorganizowanej i uczestniczyła w składzie orzekającym w procesach łódzkiej 'Ośmiornicy' i Gangu Popeliny.

Anna Maria Wesołowska Anna Maria Wesołowska Bartosz Krupa/ EAST NEWS

Działalność

Wesołowska jest dalej aktywna w mediach. Rok temu pojawiła się w 'Dzień Dobry TVN', gdzie opowiadała o hejcie w szkole. Aktualnie jest społecznym doradcą Rzecznika Praw Dziecka i angażuje się w kampanię 'Powiedzmy STOP szkolnej agresji', której celem jest nagłośnienie problemu przemocy rówieśniczej oraz zmiana postaw młodzieży.

Fot. Bartosz Krupa/East News.  30.03.2018 Warszawa.  Na planie programu telewizyjnego Dzien Dobry TVN
Bartosz Krupa/ EAST NEWS

63-latka wygląda świetnie, dalej ma szczupłą figurę. Jest wierna także blond włosom i grzywce. Prezentuje się naprawdę dobrze, prawda?

AW, MŁ

Więcej o: