To już 30 lat od premiery "Bill Cosby Show"! Zobacz, jak dzisiaj wyglądają i co robią bohaterowie serialu

To był jeden z najsympatyczniejszych seriali familijnych w historii. Gromadka niesfornych dzieciaków z trudem kontrolowana przez zawsze opanowaną Clair i jej obdarzonego niecodziennym poczuciem humoru męża, dr. Heatcliffa. Ten ostatni, grany przez Billa Cosby'ego, to już postać kultowa. Portal TV Guide zaliczył go do 50 najlepszych telewizyjnych ojców wszech czasów. Właśnie minęło 30 lat od emisji pierwszego odcinka "Bill Cosby Show".
Bill Cosby Bill Cosby Materiały prasowe/ Bulls

Bill Cosby jako Dr Heathcliff 'Cliff' Huxtable

Bill Cosby jeszcze do niedawna cieszył się zasłużoną, choć nieco przykurzoną sławą, jaką zyskał jako dr Cliff Huxtable w kultowym serialu "Bill Cosby Show". Ale pod koniec ubiegłego roku aktorka Barbara Bowman oskarżyła go o molestowanie seksualne. Potem liczba kobiet, które przyłączyły się do oskarżeń, szybko urosła do kilkunastu. W tej chwili ostatecznie skompromitowany aktor nie ma już praktycznie żadnych szans na powrót do dawnej chwały.

Dramat zresztą wydaje się być wpisany w życie byłego komika. W 1997 roku jego jedyny syn, 27-letni Ennis, został zastrzelony na autostradzie w Los Angeles, kiedy zatrzymał się w celu zmiany koła. Wszystko wskazuje na to, że był przypadkową ofiarą bandyty, który najprawdopodobniej go nie znał. Ennisa pochowano w rodzinnej posiadłości Cosbych w Shelburne Falls, w stanie Massachusetts. Cosby ma jeszcze 4 córki: Erikę, Erinn, Ensę i Evin. Jak widać, imiona wszystkich dzieci zaczynają się na literę "E" i nie jest to przypadek. To pierwsza litera słowa "excellent" (doskonały).

I jeszcze jedno. Szczególnie mocno utkwiły nam w pamięci śmieszne swetry, które nosił dr Huxtable. W każdym odcinku sweter był inny, więc aktor musiał mieć ich pełną szafę!

Bill CosbyBulls

Phylicia Rashad Phylicia Rashad Materiały prasowe/ Bulls

Phylicia Rashad jako Clair Hanks Huxtable

Clair Hanks Huxtable, piękna prawniczka i idealna mama piątki nie zawsze idealnych dzieci i żona sprawiającego niekiedy nie mniejsze "kłopoty wychowawcze" dr. Heatcliffa Huxtable'a. Phylicia Rashad rolę matki zagrała na tyle przekonująco, że w 2004 roku w sondażu wykonanym przez Opinion Research Corporation została uznana za "mamę najbardziej przypominającą twoją własną matkę".

W trakcie kręcenia 3. serii Phylicia Rashad zaszła w ciążę, czym sprawiła producentom serialu nieco kłopotów. Poradzili sobie z tym wyzwaniem klasycznymi sztuczkami i dlatego Clair oglądaliśmy wtedy zasłoniętą nieco podwyższonymi stołami albo gigantycznymi pluszakami.

Phylice Rashad częściowo wychowywała się w Meksyku, gdzie nauczyła się płynnie hiszpańskiego. Filmowej Clair przydawała się ta umiejętność: przechodziła na hiszpański, kiedy była wkurzona.

Phylicia RashadPR Photos

Sabrina Le Beauf Sabrina Le Beauf Materiały prasowe/ Bulls

Sabrina Le Beauf jako Sondra Huxtable Tibideaux

Czy wiecie, że o rolę w serialu "Bill Cosby Show" rywalizowała z... Whitney Houston? Zwyciężył profesjonalizm: słynna piosenkarka przegrała, ponieważ nie miała takiego doświadczenia aktorskiego, jak Sabrina Le Beauf. A może pamiętacie urocze bliźniaki, które grały dzieci Sondry? W filmie nazywały się Winnie i Nelson Tibideaux, ale za to ich prawdziwe nazwiska to... Winnie Mandela i Nelson Mandela. Jeżeli nie dość Wam tych przedziwnych ciekawostek związanych z piękną aktorką, to dodajmy jeszcze, że była zaledwie o 10 lat młodsza od swojej serialowej matki.

Początkowo nie przewidywano roli Sondry w serialu, uznając, że czwórka dzieci to aż nadto - dlatego właśnie w pilotażowym odcinku serialu próżno wypatrywać sympatycznej Sabriny Le Beauf. Pojawiła się dopiero wtedy, gdy uznano, że dobrze będzie dodać do rodziny dziecko już usamodzielnione, żyjące własnym życiem. I tak Sabrina trafiła na plan kultowego serialu. Obecnie występuje w słynnym Shakespeare Theatre Company.

Sabrina Le Beauf,Keshia Knight PulliamBulls

Lisa Bonet Lisa Bonet Materiały prasowe/ Bulls

Lisa Bonet jako Denise Huxtable Kendall

Lisa Bonet od 2003 roku nazywa się Lilakoi Moon. Aktorka zmieniła nazwisko, powołując się na potrzebę prywatności. W pracy jednak wciąż posługuje się pseudonimem artystycznym Lisa Bonet, choć od pewnego czasu prawie nie występuje w filmach.

W latach 1987-1993 była żoną Lenny'ego Kravitza, z którym ma córkę Zoe. Po latach Zoe, która jest aktorką, będzie się wyrażała o swoich rodzicach z uznaniem i szacunkiem.

Mama zrezygnowała ze sławy, ponieważ w ogóle o nią nie dbała. Jest najwspanialszą artystką, jaką poznałam. Nie zmienia się dla nikogo - mówiła Zoe Kravitz kilka lat temu w rozmowie z "Daily Mail".

Lisa Bonet ma jeszcze dwoje dzieci ze związku z aktorem znanym ze "Słonecznego patrolu" i "Gry o tron", Jasonem Momoą. Nazywają się równie niezwykle, co ich mama: córka to Lola Iolani, a syn Nakoa-Wolf Manakauapo Namakaeh.

Lisa BonetPR Photos

Tempestt Bledsoe Tempestt Bledsoe Materiały prasowe/ Bulls

Tempestt Bledsoe jako Vanessa Huxtable

Rola Vanessy przyniosła Tempestt Bledsoe tak dużą rozpoznawalność, że aktorka dostała nawet własny program: "The Tempestt Bledsoe Show". Co prawda zainaugurowany w 1995 roku przetrwał na antenie niespełna rok, ale nie zakończył przygody aktorki z telewizją. Potem pojawiła się jeszcze w kilku innych podobnych produkcjach. W międzyczasie ukończyła studia na wydziale finansów w Nowym Jorku. Rolę w "Bill Cosby Show" wspomina chętnie i z ogromną wdzięcznością. Choć jest kojarzona głównie z serialową Vanessą, nie czuje z tego powodu dyskomfortu.

Nie mam potrzeby zerwania z tym wizerunkiem. Byłam szczęśliwa, mogąc grać różne role, ludzi z różnych środowisk. Nigdy nie traktowałam tego jako potrzeby ucieczki albo zerwania z rolą z "Bill Cosby Show" - tłumaczyła w jednym z wywiadów.

I dobrze. W czymkolwiek by zagrała, dla nas i tak już na zawsze pozostanie nieco korpulentną (wtedy), ale sympatyczną nastolatką z kultowego serialu.

Tempestt BledsoeAndrew Evans / PR Photos / Andrew Evans / PR Photos

 

Malcolm-Jamal Warner Malcolm-Jamal Warner Materiały prasowe/ Bulls

Malcolm-Jamal Warner jako Theodore Huxtable

Młody, niesforny, sympatyczny Theo. Aktor, który go zagrał, ma dzisiaj 44 lata. Był protegowanym samego Billa Cosby'ego i podobno chwalił się, że ma z nim na planie "wspaniałe relacje". Aktor po latach przyznał, że... podkochiwał się w swojej serialowej siostrze, Lisie Bonet.

Byliśmy w podobnym wieku. Ale nigdy nie miałem u niej szans. Takie rzeczy się wie nawet, kiedy ma się 13-14 lat. Po prostu wiesz, kiedy masz szansę, a kiedy nie. Nawet w tym wieku - mówił w jednym z wywiadów.

Ostatecznie związał się ze swoją serialową sympatią, Michelle Thomas. Byli razem aż do jej śmierci w 1998 roku. Michelle zmarła na raka żołądka, a Malcolm-Jamal Warner czuwał do końca przy jej łóżku.

Malcolm-Jamal Warner Koi Sojer / PR Photos / Koi Sojer / PR Photos

Keshia Knight Pulliam Keshia Knight Pulliam Materiały prasowe/ Bulls

Keshia Knight Pulliam jako Rudy Lillian Huxtable

Keshia Khight Pulliam, czyli mała Rudy, miała zaledwie 6 lat, kiedy nominowano ją do Emmy, oczywiście za rolę w "Bill Cosby Show". Tym samym stała się najmłodszą w historii aktorką nominowaną do tej nagrody.

Zasługą jej rodziców jest, że mimo sławy i sukcesów, miała normalne dzieciństwo.

Moi rodzice i moja rodzina starali się utrzymać mnie jak najdłużej w normalnym środowisku. Gdy wróciłam do domu, nie byłam Keshią Khigh Pulliam, aktorką, celebrytką, glamour. Byłam Keshią-córką. Najstarszą z czwórki rodzeństwa, zmywającą naczynia i robiącą wszystko, co miałam do zrobienia - opowiadała po latach.

Przyznała też, że bardzo dużo zawdzięcza Billowi Cosby'emu, który był świetnym nauczycielem i dzięki któremu uniknęła wielu złych nawyków aktorskich.

Miałam start najlepszy z możliwych - wspomniała.

W filmie co prawda kariery nie zrobiła, ale zdobyła sporą popularność telewizyjną, głównie za sprawą występu w rozmaitych programach celebryckich. W 2011 roku znowu o niej mówiono, za sprawą komentarza do Złotych Globów, gdy statuetki powędrowały wyłącznie do białoskórych aktorów.

Myślę, że jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Różnorodność zawsze może być większa. Żyjemy w wielokulturowym i zglobalizowanym społeczeństwie. Trzeba więcej uczynić na rzecz zwiększenia reprezentacji wszystkich ludzi i naprawdę pokazać światu, że to, co jest, nie jest jednego koloru.

Keshia Knight PulliamPR Photos

Geoffrey Owens Geoffrey Owens Materiały prasowe/ Bulls

Geoffrey Owens jako Elvin Tibideaux

Cóż, dorobek filmowy Geoffreya Owensa jest mizerny, raptem kilka ról, z których najsłynniejsza to ta z "Bill Cosby Show". Nie znaczy to jednak, że aktor "nie poradził sobie". Podobnie jak jego telewizyjna żona, Sabrina Le Beauf, pracuje w Shakespeare Theatre Company. Choć Hollywood, podobnie jak reszta zachodniego świata, wciąż przepracowuje kwestie rasowe, Owens stara się nie patrzeć na swój zawód przez pryzmat koloru skóry.

Osobiście nie identyfikuję się poprzez to, że jestem ciemnoskóry. Nie czuję z tego powodu wewnętrznych barier czy ograniczeń, jakie mógłby mieć aktor, dla którego tożsamości kolor skóry jest ważny - mówił w jednym z wywiadów. - Ze względu na moje osobiste doświadczenia i przeszłość, najlepiej odnajduję się, grając postacie Szekspira, Moliera czy Czechowa.

Geoffrey OwensBulls

Raven-Symoné Raven-Symoné Materiały prasowe/ Bulls

Raven-Symoné jako Olivia Kendall

Raven-Symoné, najmłodsza aktorka serialu, miała sporo szczęścia. Pierwotnie starała się (jeżeli można tak powiedzieć o kilkuletnim dziecku) o rolę w filmie "Tata duch", była jednak zbyt młoda, żeby tam zagrać. Na swoje szczęście zachwyciła grającego we wspomnianym filmie Billa Cosby'ego, który postanowił zatrudnić dziewczynkę w serialu.

Dość szybko pojawiły się spekulacje dotyczące orientacji seksualnej Raven-Symone, jednak ona sama zdecydowanie odmawiała komentarza w tej sprawie.

Moi rodzice nauczyli mnie, żebym najlepiej jak potrafię strzegła swojego życia prywatnego - tłumaczyła w jednym z wywiadów.

Dużo się wtedy mówiło o jej związku z modelką AzMarie Livingston, jednak Raven konsekwentnie tego nie komentowała. Gdy jednak w 2013 roku zalegalizowano związki partnerskie, mówiła ucieszona:

Byłam podekscytowana, kiedy usłyszałam, że więcej stanów legalizuje związki homoseksualne. Ja na razie nie przymierzam się do małżeństwa, ale wspaniale jest wiedzieć, że teraz mogę.

Aktorka ma za sobą czas, kiedy cierpiała na nadwagę. Była ona wynikiem stresu.

Przestałam się stresować. Jak miałam 15 lat, byłam obarczona serialem, w którym pracowało wiele osób ["Świat Raven" przyp.red]. Jeżeli byłam chora jeden dzień, ludzie tracili pieniądze. Normalna 15-latka martwi się tym, kto zaprosi ją na bal, a ja martwiłam się podatkami - wyznała. - Ludzie mają różne reakcje na stres. Niektórzy mają depresję, innym wypadają włosy, jeszcze inni nic nie jedzą, a inni odwrotnie.

Dodatkowych kilogramów pozbyła się ostatecznie w 2011 roku. Obecnie ma 29 lat i jest jedną z najbogatszych ciemnoskórych aktorek przed 40.

Raven-SymonéBulls

Więcej o: