Minęło 30 lat od premiery! Jak zmienili się aktorzy "Akademii Pana Kleksa"

Minęło dokładnie 30 lat od kiedy do kin weszła kultowa już "Akademia Pana Kleksa". Dzieci zaczęły marzyć o tym, by gotować potrawy ze szkiełek i tak jak Pan Kleks znać tajemne przepisy. Zobaczcie, jak zmienili się bohaterowie kultowego filmu.
Sławomir Wronka. Sławomir Wronka. Screen z Youtube.com

Sławomir Wronka

Sławomir Wronka wcielił się w postać  głównego bohatera, Adasia Niezgódki, który wstępuje do Akademii Pana Kleksa. Niezgódka to nieśmiały chłopiec, który dzięki magicznym przygodom wreszcie uwierzy w siebie. Tak przedstawiał się na początku filmu:

Nazywam się Adam Niezgódka. Mam 10 lat i 4 miesiące. To właśnie ja postanowiłem opowiedzieć wam o Akademii Pana Kleksa. W domu nic mi się nigdy nie udawało. Zawsze spóźniałem się do szkoły, nigdy nie zdążyłem odrobić lekcji i miałem gliniane ręce. Tata nie miał dla mnie czasu, a mama nazywała mnie niezdarą. Koledzy w szkole i na podrróku nie zapraszali mnie do swoich zabaw, ponieważ podobno przynosiłem im pecha. Zresztą te zabawy wydawały mi się strasznie nudne i naprawdę to wolałem od nich ciekawą książkę. Marzyłem o tym, aby przeżyć jakąś wielką przygodę, ale w gruncie rzeczy bałem się, rzeczywiście jestem chłopcem zupełnie do niczego.

Sławomir WronkaScreen z Youtube.com

Sławomir Wronka nie zasmakował w aktorstwie. Rola Adasia była jego jedyną rolą. Wronka postanowił poświęcić się nauce ścisłej: studiował na Politechnice Warszawskiej na wydziale Elektroniki i Techniki Informacyjnych. Spodobało mu się to do tego stopnia, że w 2002 roku obronił doktorat z dziedziny fizyki wysokich energii. Dziś jest poważanym fizykiem. Coś mu jednak zostało z "Akademii Pana kleksa". Dziś Wronka wprowadza w arkana nauki najmłodszych - współpracuje z Uniwersytetem Śląskim Dzieci.

Dobry nauczyciel to taki, dla którego to, co robi, jest pasją, który pokazuje siebie. Tak samo uważam, że zarazimy dzieci, jeżeli będziemy pokazywać siebie i naszą pasję - mówił w rozmowie z Tvs.pl.

Sławomir WronkaScreen z Tvs.pl

Wronka związany jest od 1997 z Instytutem Problemów Jądrowych w Świerku. W 2010 roku wynalazł detektor do prześwietlania obiektów przemysłowych.

W naszym instytucie często wykorzystujemy promieniowanie o wysokim natężeniu. Szukaliśmy detektora, który mógłby działać niezawodnie mimo ekspozycji na wysokie dawki promieniowania. Nie znaleźliśmy, więc postanowiliśmy zbudować go sami - mówił Wronka o swoim wynalazku w Tech.wpl.pl.

Sławomir WronkaScreen z Dzieci.us.edu.pl/dr-slawomir-wronka

Piotr Fronczewski. Piotr Fronczewski. Screen z Youtube.com

Piotr Fronczewski

Piotr Fronczewski wcielił się w tytułowego Pana Ambrożego Kleksa. Posiadał nieprzecenioną umiejętność naprawienia pękniętego lustra, wysyłania dzieci do bajek czy przyrządzenia potrawy ze szkiełek. Ubierał się w cytrynowo żółtą kamizelkę i miał oczywiście długą zielonkową brodę. W Akademii Pana Kleksa wykładał takie przedmioty jak kleksografia czy przędzenie liter.

"Akademię" kręcono w czasie stanu wojennego w latach 1981-1982.

To było niezwykłe pod tym względem , ponieważ był wtedy stan wojenny, szaro, smutno, a trzeba było wyczarować bajkę kolorową, iskrzącą się, żartem dowcipem, świetnym samopoczuciem - zdradził w "Dzień dobry TVN".

Fronczewski wyznał, że obawiał się, że nie pasuje do tej roli.

Miałem tylko takie poczucie, że jestem za młody, nadal jestem a to było 30 lat temu - dodał.

Największą zmorą w roli Pana Kleksa była doczepiana broda!

Krzyś [reżyser, Krzysztof Gradowksi - przyp. red.] mnie przekonał, daszła do tego sztuka charakteryzacji. To jest moja trauma, bo w blisko 40-letnim doświadczeniu, unikałem wszelkiego klejenia - nie dałem sobie niczego do twarzy przykleić, a tam miałem brodę włożoną w futerał, ponieważ miałem perukę, wąsy, brwi, brodę, piegi do tego doklejone i jeszcze okulary - zdradził.

Piotr FronczewskiScreen z Youtube.com

Piotr Fronczewski, kiedy wcielił się w rolę pana Kleksa był już doświadczony aktorem, pierwszy raz za kamerą stanął mając 12 lat w "Wolnym mieście" z 1958 roku wyreżyserowanym przez Stanisława Różewicza. Fronczewski jest  Absolwentem PWST w Warszawie. W tej samej uczelni sam wykładał jako profesor nauk teatralnych. Po "Akademii Pana Kleksa" wystąpił w kilkudziesięciu filmach m.in. zagrał lekarza w "Cesarskim cięciu" Stanisława Moszuka z 1987 roku, w "Awanturze o Basię" z 1995 czy w "Chopin. Pragnienie miłości" z 2002 roku. Fani seriali kojarzą go z pewnością z rolą ojca w "Rodzinie zastępczej" czy Taty Marcina w kultowej serii w "Tata a Marcin powiedział". Fronczewski dał się zapamiętać także jako Franek Kimono - mistrz disco.

18.05.06 WARSZAWA - TEATR ATENEUM  N / Z PIOTR FRONCZEWSKI FRANEK KIMONO    FOT. JAN ZAMOYSKI / AGENCJA GAZETAAG

Dziś aktor  ma 67 lat. Ma 35-letnią dziś córkę, Magdalenę Fronczewską, niegdyś gwiazdę piosenki dziecięcej.

Piotr FronczewskiKapif

Adam Probosz. Adam Probosz. Screen z Youtube.com

Adam Probosz

W rolę księcia Mateusza, zamienionego w szpaka, wcielił się Adam Probosz. Karierę zaczął już jako 11-latek w serialu "Gazda z Diabelnej". Do 2003 roku występował w filmach, a potem porzucił karierę aktorską na rzecz komentowania wyścigów kolarskich. Możemy go słuchać w Eurosporcie. Dziś ma 45 lat.

Adam Probosz w 2010 roku wystąpił razem z Piotrem Fronczewskim w "Dzień dobry TVN", w którym wrócił wspomnieniami do momentu powstawania zdjęć i opowiedział o swojej roli księcia Mateusza w "Akademii Pana Kleksa".

Miałem 14 lat, jak zaczynaliśmy zdjęcia. Zacząłem grać, jak miałem 8 lat, więc to nie był mój pierwszy film, natomiast rzeczywiście była to niezwykła przygoda. Szczególnie, że to był stan wojenny. Wtedy wyjechaliśmy do Jałty, piękne miejsce. Byliśmy też w Książu. Było w tym trochę bajki, koń, na którym jeździłem, to było oderwanie od szarej rzeczywistości, która była dokoła. To była wielka przygoda - powiedział w "Dzień dobry TVN".

Adam Probosz, Piotr Fronczewski, Dzień dobry TVN, 2010East News

Probosz nie mógł się nachwalić "Akademii".

Ten film stał się kultowym filmem. Nie lubię tego słowa, bo dziś trochę się zdewaluowało, ale w naszym kinie filmów dla dzieci, nie wiem, czy zrobiono lepszy - dodał.

Adam ProboszEast News

Leon Niemczyk. Leon Niemczyk. Screen z Youtube.com

Leon Niemczyk

W rolę złego charakteru Filipa Golarza wcielił się Leon Niemczyk. Golarz był fryzjerem Pana Kleksa, ale w istocie nienawidził swojej pracy. Pragnął zniszczyć bajkowy świat "Akademii" i w tym celu wysłał nawet humanoida. Leon Niemczycki urodził się w 1923 roku. Wystąpił w prawie 400 filmach. Przed "Akademią" zdobył już sławę rolami w "Krzyżakach" z 1960 czy w "Nożu w wodzie" Polańskiego z 1961.

Leon Niemczyk, 2002, Festiwal Gwiazd w MiędzyzdrojachKapif

Pomimo zdobytej sławy, wcale nie miał dość grania - mogliśmy oglądać go w serialach: "Złotopolskich", "Klanie", "Na dobre i na złe" czy w  "Ranczu". Aktor zmarł w 2006 roku, miał 83 lata.

01.07.2006. GDANSK LEON NIEMCZYK AKTOR  FOT. DOMINIK SADOWSKI / AGENCJA GAZETAfAgencja Gazeta

Bronisław Pawlik. Bronisław Pawlik. Screen z Youtube.com

Bronisław Pawlik

Bronisław Pawlik zagrał króla Bronisława. Pawlik urodził się w 1926 roku. W czasie II Wojny światowej był robotnikiem kolejowym, potem odnalazł się w aktorstwie. Występował  w Kabarecie Starszych Panów w latach 50, i 60. Jego pasją było także radio - fani zapamiętają go z roli Mordeczki z "Okna na Świat". W programie Trzecim Polskiego Radia. Pawlik zmarł w 2002 roku, miał  76 lat.

27.01.2001 WARSZAWA STUDI KONCERTOWE PR 3 POLSKIEGO RADIA WRECZENIE ZLOTEJ PLYTY KABARETU STARSZYCH PANOW NZ. BRONISLAW PAWLIK FOT. WOJCIECH SURDZIEL / AGENCJA GAZETA   Agencja Gazeta

Alicja Jachiewicz. Alicja Jachiewicz. Screen z Youtube.com

Alicja Jachiewicz

Królową i matkę księcia Mateusza zagrała Alicja Jachiewicz. Aktorkę mogliśmy zobaczyć także w "Krollu" czy "Przedwiośniu". Jest żoną aktora, Stefana Schmidta. Urodziła się w Biłgoraju i jest związaną z kresami. Prowadzi z mężem Fundację Kresy 2000, która działa na rzecz kultury i sztuki współczesnych kresów RP.

Stefan Szmidt i jego żona, Alicja Jachiewicz-SzmidtEast News

Alicja Jachiewicz ma 65 lat. Dziś kieruje lubelskim teatrem Enigmatic.

Alicja Jachiewicz-SzmidtEast News

Wiesław Michnikowski. Wiesław Michnikowski. Screen z Youtube.com

Wiesław Michnikowski

Wiesław Michnikowski  wcielił się w rolę tajemniczego Doktora Paj-Chi-Wo. Zasłynął z roli Jej Ekscelencji w "Seksmisji" Machulskiego z 1983 roku. Dzieci kojarzą jego głos - bowiem to właśnie on użyczał go Papie Smerfowi. Aktor ma 91 lat.

29.09.2008 WARSZAWA ZAMEK KROLEWSKI 25 ROCZNICA PRZYZNANIA  LECHOWI WALESIE POKOJOWEJ NAGRODY NOBLA 65 ROCZNICA URODZIN LECHA WALESY BYLY PREZYDENT N/Z WIESLAW MICHNIKOWSKI  LECH WALESA  FOT. SLAWOMIR KAMINSKI / AGENCJA GAZETAAgencja Gazeta

Irena Karel. Irena Karel. Screen z Youtube.com

Irena Karel

W roli Królowej Lalek mogliśmy oglądać piękną Irenę Karel. Aktorka nie bez powodu była nazywana polską Brigitte Bardot. Wszyła za mąż za operatora filmowego Zygmunta Samosiuka. Po "Akademii" aktorka występowała w pierwszej polskiej operze mydlanej - "W Labiryncie". Wcielała się w Bożenę Rybicką, laborantkę w pracowni. Dziś ma 70 lat.

Irena KarelKAPIF

Zdzisława Sośnicka. Zdzisława Sośnicka. Screen z Youtube.com

Zdzisława Sośnicka

W "Akademii Pana Kleksa" nie mogło zabraknąć ikony polskiej piosenki czyli Zdzisławy Sośnickiej. Wokalistka wcieliła się w rolę Smutnej Księżniczki. Sośnicka przy okazji śpiewała też w filmie piosenkę "Pożegnanie z bajką". Dziś ma 68 lat. Tak wyglądała w 2003 roku.

Zdzisława Sośnicka, 2003Kapif

Dziś wybrała życie z dala od estrady.

Mieszka w podwarszawskim Konstancinie w domu z ogrodem pełnym kwiatów, który jest spełnieniem jej marzeń. Od ponad 40 lat towarzyszy jej ten sam ukochany mężczyzna - czytamy na Se.pl.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.