Milioner, sponsor musicalu "Metro", menadżer gwiazd i przyjaciel Edyty Górniak. Kim był zmarły niedawno Wiktor Kubiak

Rzutki biznesmen, menadżer Edyty Górniak, Anity Lipnickiej i Nataszy Urbańskiej, producent słynnego musicalu "Metro", jeden z najbogatszych Polaków według tygodnika "Wprost". Jaki był Wiktor Kubiak, który zmarł 25 października w wieku 68 lat?
Edyta Górniak. Edyta Górniak. Screen z Facebook.com

Wiktor Kubiak

O śmierci Wiktora Kubiaka, menadżera gwiazd i jednocześnie swojego wielkiego przyjaciela, poinformowała na Facebooku w emocjonalnym wpisie Edyta Górniak.

Boże Jedyny, żebym ja kiedykolwiek wierzyła w siebie tak, jak wierzył we mnie ten Człowiek !! Nigdy nie rozumiałam, za co tak Kochał we mnie artystę. Nie rozumiałam tego przysięgam. Szczególnie na początku mojej drogi, kiedy niczego jeszcze nie umiałam przecież - napisała.

Co wiemy o człowieku, który tak mocno wierzył w talent Edyty Górniak?

Edyta GórniakScreen z Facebook.com

Edyta Górniak Edyta Górniak Kapif

Wiktor Kubiak i Edyta Górniak

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że kariera artystyczna Edyty Górniak, to w dużej mierze zasługa Wiktora Kubiaka. Przyznaje to sama wokalistka.

Dziś w przerwie wyszłam na spacer po pięknym parku w Londynie, mieście w którym wszystko się zaczęło. W którym zrealizowały się marzenia niemożliwe, w którym zaczęła się moja podróż międzynarodowej drogi muzycznej, w którym Wiktor przedstawiał mnie kolejnym kompozytorom, uczył języka, uczył życia. Był pierwszą osobą, która próbowała wytłumaczyć mi dlaczego artystę należy chronić. Pokazał mi obraz Menadżera, z którym nikt już potem nie mógł się mierzyć - napisała po jego śmierci na Facebooku.

Piotr Krysiak, autor książki o Edycie Górniak, "Bez cenzury", twierdzi wręcz, że bez Kubiaka nigdy nie zostałaby artystką.

Choć Edyta często narzekała na jego charakter, to przy nim odnosiła największe sukcesy - powiedział Krysiak w wywiadzie dla portalu Marhan.pl.

Wiktor Kubiak nie tylko wierzył w talent swojej podopiecznej, ale też miał pełną świadomość jego skali.

Gdy kiedyś postanowiła opuścić musical, jego twórca Wiktor Kubiak powtarzał spanikowany, że "Metro" bez Górniak to katastrofa - wspominał Krysiak.

To Kubiak zadecydował, że Edyta Górniak na festiwalu Eurowizji zaśpiewa piosenkę "To nie ja byłam Ewą", która przyniosła jej drugie miejsce na festiwalu i ogromną popularność w kraju.

Opole, 06.1998. XXXV Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, n/z Edyta Gorniak i Robert Kozyra podczas proby koncertu w amfiteatrze opolskim. Fot. Darek Majewski / FORUMFORUM/Darek Majewski

Rola Kubiaka była nie do przecenienia także w życiu prywatnym Górniak. To za jego sprawą wokalistka poznała Roberta Kozyrę, z którym była potem przez jakiś czas związana.

Poznali się w 1997 roku w Londynie. Do studia, w którym gwiazda nagrywała swą pierwszą anglojęzyczną płytę, zaprosił go Wiktor Kubiak, wieloletni menedżer artystki. Potem we trójkę zjedli lunch. Edyta siedziała bardzo blisko Roberta i wyraźnie go uwodziła - czytamy na stronie Styl.pl.

Wiktor KubiakAG

Anita Lipnicka. Anita Lipnicka. Kapif

Wiktor Kubiak i Anita Lipnicka

Kiedy Anita Lipnicka rozstała się z zespołem Varius Manx, przyjechała do Londynu, gdzie trafiła pod opiekuńcze skrzydła Wiktora Kubiaka. Sama potem przyznała, że potraktowała to trochę jako sposób na złapanie oddechu i nabranie dystansu do swojej dotychczasowej kariery.

Popularność w kraju była dla mnie wielkim obciążeniem. Czułam, że muszę zrobić przerwę, zostawić to wszystko i zacząć normalnie żyć. W Londynie zaczęłam chodzić do pubów z ludźmi, którzy nie postrzegali mnie przez pryzmat popularności - czytamy jej wspomnienia na stronie portalu Interia.pl.

W przypadku Anity Lipnickiej znowu kluczowa była wiara menadżera w talent swojej podopiecznej.

Wiktor wierzył we mnie, w moje siły. Woził mnie skuterem na spotkania z muzykami, przedstawiał ludziom - kontynuuje wokalistka.

Współpraca artystki z menadżerem trwała 5 lat. W tym czasie Anita Lipnicka zadebiutowała płytą "Wszystko się może zdarzyć" z której tytułowa piosenka stała się wielkim przebojem, a sam krążek osiągnął status platynowej płyty.

Wiktor KubiakAG

Natasza Urbańska Natasza Urbańska KAPiF

Wiktor Kubiak i Natasza Urbańska

Od 2007 roku menadżerem Nataszy Urbańskiej był Wiktor Kubiak. Od początku współpracy pojawiały się spekulacje, kto lepiej poprowadzi Urbańską: jej ukochany, Janusz Józefowicz, czy znany z twardego charakteru Wiktor Urbański?

Uda się jej pod warunkiem, że będzie posłuszna. Wiktor nie znosi zbyt samodzielnych kobiet - czytamy na stronie Nataszaurbańska-fan.blog.onet.pl.

Obecnie karierą Nataszy Urbańskiej zajmuje się agencja Koncertowa Luxart.

Wiktor KubiakAG

Musical Musical "Metro" Fot. Piotr Wójcik / AG

Wiktor Kubiak i musical "Metro"

Musical "Metro" to było wielkie przedsięwzięcie muzyczne z aspiracjami do podbicia scen zachodnich z tą kluczową: na Broadwayu. Spektakl wyreżyserował Janusz Józefowicz, a producentem został właśnie Wiktor Kubiak. Portal Wprost.pl cytuje słowa, które Kubiak wypowiedział wtedy w wywiadzie dla "New York Timesa".

Polska nigdy nie była dla nas celem ostatecznym. Zanim wystawiliśmy "Metro" w Polsce wiedzieliśmy, że chcemy je grać na Broadwayu.

16 kwietnia 1992 roku w Minkoff Theatre odbyła się światowa premiera "Metra". Spektakl grany był raptem przez tydzień i niestety, okazał się klapą.

Straciłem wszystkie zainwestowane pieniądze, ale może w dłuższej perspektywie to się odwróci - powiedział wtedy Wiktor Kubiak.

Producent zaangażował w musical naprawdę duże pieniądze.

Wiktor Kubiak wiedział, co robi, inwestując szokujące 1,5 miliona w show. Znakomita obsada (m.in. Edyta Górniak, Katarzyna Groniec, Robert Janowski, Bogusław Linda i Olaf Lubaszenko) i atut nowości uczynił widowisko kultowym - donosi portal Expressilustrowany.pl. - Przez ostatnie 20 lat "Metro" wystawiono ponad 2 tysiące razy, nie tylko w Polsce i USA. W Rosji było prawdziwym hitem - podobno żona Putina widziała moskiewską realizację dwukrotnie - czytamy.

Choć więc "Metro" na Broadwayu kariery nie zrobiło, i tak okazało się ogromnym sukcesem artystycznym i komercyjnym, a Wiktor Kubiak trafił do rankingu 100 najbogatszych Polaków według tygodnika "Wprost".

Wiktor KubiakAG