Założyciel i lider Maanamu nie żyje. Dowiedzcie się, kim był Marek Jackowski

Marek Jackowski, założyciel i wieloletni lider grupy Maanam zmarł na zawał serca. Były mąż Kory miał 66 lat. Dowiedzcie się, jak wyglądało jego życie i twórczość.
Marek Jackowski Marek Jackowski Agencja Wyborcza.pl

Marek Jackowski

Marek Jackowski jeszcze w sobotni poranek pisał na Facebooku do swoich fanów:

Drodzy przyjaciele i korespondenci! Jeżeli nie odpisuję, to znaczy, że pracuję w studio. Zaległości nadrobię w wolnej chwili. Tymczasem życzę miłej, gorącej soboty i niedzieli.

Kilka godzin później Kamil Sipowicz, z którym obecnie związana jest Kora, poinformował na swoim blogu:

Dziś zmarł Marek Jackowski. Wielki muzyk. Wspaniały kompozytor. Cudowny człowiek. Łączymy się w bólu z rodziną, przyjaciółmi i fanami. Niech spoczywa w pokoju.

Jest to smutna wiadomość, która wszystkich bardzo zaskoczyła. Poznajcie historię wielkiego muzyka i założyciela legendarnego zespołu Maanam.

Marek Jackowski Marek Jackowski Agencja Wyborcza.pl

Marek Jackowski

Marek Jackowski urodził się w 1946 roku w Starym Olsztynie. W czasie studiów na filologii angielskiej grał w łódzkiej grupie Impulsy, którą później przekształcił w swój własny blues-rockowy zespół Vox Generis. Gdy zamieszkał w Krakowie, zaczął współpracę z Piwnicą pod Baranami i grał z zespołami Anawa i Osjan.

Przełomem okazał się rok 1975, w którym wraz z Milo Kurtisem założył zespół Maanam. Jackowski stał się liderem grupy, a po wielu zmianach personalnych jej skład ustalił się w 1979 roku.

 .Archiwum

Maanam 1983 Maanam 1983 Maanam 1983r, fot.TADEUSZ ROLKE / Agencja Wyborcza.pl

Maanam

Po różnych kombinacjach i próbach połączenia dwóch literek M, od imion założycieli, wyszła nazwa Maanam. Zespół na początku grał alternatywną, inspirowaną Bliskim Wschodem muzykę. Pod koniec lat 70. zaczęli grać rocka. Od 1980 roku zespół był jednym z najważniejszych i najpopularniejszych przedstawicieli tego gatunku. Maanam wydał 11 studyjnych albumów i po 32 latach działalności zawiesił ją w 2008 roku. W tym czasie wypuścił rekordową ilość kilkudziesięciu przebojów z takimi klasykami na czele, jak: "Boskie Buenos", "Kocham Cię, kochanie moje" czy "Lucciola".

Kora, Marek Jackowski. Kora, Marek Jackowski. East News

Związek z Korą

Marek Jackowski był mężem Kory przez 13 lat. Wspólnie założyli zespół Maanam. Ich małżeństwo trwało od 1971 do 1984 roku. Ich jedyny syn Mateusz przyszedł na świat w 1972 roku. Gdy para przeprowadziła się do Krakowa, Kora poznała swojego kolejnego partnera, Kamila Sipowicza. Owocem ich związku był jej drugi syn, Szymon, którego urodziła w 1976 roku. Był wychowywany przez Jackowskiego, nieświadomego wówczas, że nie jest ojcem dziecka. U szczytu popularności zespołu w 1984 roku Kora rozwiodła się z Jackowskim, lecz oboje postanowili, że wciąż będą współpracować.

Lato nad Świdrem, 1976 r. Od lewej: Joanna Borawska (dziś żona Wojciecha Eichelbergera) z synem Jasiem Jüngstem, Marek Jackowski, Kora z synem Mateuszem Jackowskim, Kamil Sipowicz i Joanna Kaniuga (dziś Forsberg)Fot. Z archiwum Joanny Forsberg

Marek Jackowski. Marek Jackowski. Archiwum Adama Celińskiego

Relacje z Korą

Po latach relacje Marka Jackowskiego z Korą uległy ochłodzeniu, a muzyk nie pochwalał udziału byłej żony w programie "Must be the music".

Nie oglądam takich programów, jeśli już siadam przed telewizorem, wolę mecze Napoli. Widzę tylko ze smutkiem, że są kolejni wykonawcy, którzy nigdy nic nie osiągną, ponieważ w takich programach najwięcej do wygrania mają jurorzy celebryci. Dzisiejsza branża muzyczna jest opanowana przez ludzi, którzy nie wiem nawet czy powinni sprzedawać krawaty i garnitury. Na pewno nie muzykę - powiedział ostro Jackowski.

05.12.2009 RZESZOW , KORA ( OLGA JACKOWSKA ) PODCZAS KONCERTU OTWIERAJACEGO DZIALALNOSC KLUBU LIFE . KORA WYKONUJE UTWORY MAANAMU ORAZ NOWE KOMPOZYCJE . W ZESPOLE TOWARZYSZACYM KORZE GRAJA NOWI MUZYCY , KTORZY NIE BYLI W SKLADZIE MAANAMU . Fot. Franciszek Mazur

Aferę Kory z przesyłką marihuany muzyk potraktował jako chwyt promocyjny.

Publicity robi się na różne sposoby. Ja to widzę jako okazję do podtrzymania obecności w mediach. Bo co jeszcze po tym "Must be the Music" można robić? - pyta retorycznie Jackowski.

W 2009 roku w wywiadzie dla "Gali" powiedział wprost, że współpracy z Korą już nie ma.

Kora i ja jesteśmy z dwóch różnych światów. Nie mamy już o czym rozmawiać. Rozmowa z nią już mnie nie buduje, tylko wprowadza zamęt.

Maanam w Alei Gwiazd RMF FM,  n/z: Olga Jackowska - Kora i Marek Jackowski,  Krakow, 11.07.09 r.   fot Lukasz Gagulski/FORUMFORUM

Marek Jackowski Marek Jackowski Fot. Rafa3 Mielnik / Agencja Wyborcza.pl

Przed śmiercią

6 lat temu przeprowadził się do Włoch, gdzie mieszkał pod Neapolem z drugą żoną Ewą i trzema córkami: Bianką, Palomą i Sonią. Po rozpadzie Maanamu Jackowski założył zespół "The Goodboys" z Januszem Iwańskim. Kilka piosenek z płyty zespołu wykonali we współpracy z Włochem, którego Jackowski poznał w kawiarni.

11.06.2009 OPOLE , 46 . KRAJOWY FESTIWAL PIOSENKI POLSKIEJ " OPOLE 2009 " , PROBY PRZED KONCERTEM " PREMIERY " . NZ. MAREK JACKOWSKI I JANUSZ YANINA IWANSKI FOT. RAFAL MIELNIK / AGENCJA GAZETAFot. Rafa3 Mielnik / AG 20090611

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.