Uczy się śpiewać, ma mnóstwo negatywnych komentarzy, ale i tak jest królową disco polo. Teraz wystąpiła u Wojewódzkiego

W programie Wojewódzkiego czuła się jak na pierwszej spowiedzi. On zapowiedział ją jako następczynię Shazzy. Jej klipy w sieci mają po kilka milionów wyświetleń, a koncerty przyciągają tłumy. Zobacz, kim jest Eva Basta.
Eva Basta i Kuba Wojewódzki Eva Basta i Kuba Wojewódzki TVN/X-News

U Wojewódzkiego: Myślałam, że jest zarozumiały

Kuba Wojewódzki już kilka razy do swojego programu zapraszał gwiazdy disco-polo. Nie gościł jednak jeszcze kobiety, która nazywana jest królową tego gatunku muzyki. Aż do wtorku. Eva Basta nie kryła zdenerwowania.

Jesteś dla mnie autorytetem Kuba, nie będę tego kryła - mówiła w programie.

Wojewódzki zadawał wokalistce niełatwe pytania.

Czy dziś zainteresowanie disco wynika z tego, że jesteście ciekawostką, czy jesteście sztuką? - zapytał Wojewódzki.
Ty na swój temat przeczytałeś mnóstwo negatywnych rzeczy, ja na swój temat też - odpowiedziała Basta.
A czy ty potrafisz śpiewać?
Tak, kiedyś nie potrafiłam, ale teraz ciągle się uczę.

Eva Basta w programie podkreślała, że muzyka disco wychodzi z cienia. Ludzie nie słuchają jej tylko na imprezach, ale staje się ona bardzo ważnym nurtem.

Fani disco polo to najwspanialsi fani. Mimo tych błędów, które popełniamy, oni są przy nas i bronią nas (...) Jedziesz samochodem, otwierasz szybę. Ile razy słyszałeś disco polo? Nawet "Ona tańczy dla mnie"?
"Ona tańczy dla mnie" leciało nawet u mnie, miałem remix, bo to była genialna piosenka - odpowiedział Wojewódzki.

Jak wyznała nam Eva, po programie udało jej się dłużej porozmawiać z Kubą o disco polo.

Z Kubą spotkaliśmy się po nagraniu. Myślałam, że może być trochę zarozumiały czy zadufany w sobie, ale nic z tych rzeczy. Był bardzo miły i wyrażał się z szacunkiem o mojej pracy. Sądzę, że Kuba jest osobą na takim poziomie, że nie krytykuje nikogo bezpodstawnie. Docenia czyjąś pracę, tak jak w moim przypadku - nawet jeśli nie jest fanem disco - powiedziała w rozmowie z Plotek.pl.

Basta WojewódzkiScreen z Facebook/Basta

Basta Basta Screen z Facebook/Basta

Królowa Disco?

Eva nazywana jest często królową disco polo. Jest pierwszą kobietą po Shazzie, której udało się w tym gatunku osiągnąć tak wiele.

Kiedyś bardzo denerwowało mnie to sformułowanie. Nie chciałam tak być nazywana. Kojarzyło mi się z kiczem. Ale teraz uważam, że jest to komplement. Wiem, że tej łatki od siebie nie odkleję i przywykłam do niej - powiedziała nam.

Eva przyznaje, że disco to gatunek, w którym rządzą faceci. Zanim stała się znana, nie było jej łatwo zdobyć uznania wśród kolegów z branży.

Jak po przerwie wróciłam na rynek, to już wszyscy byli ustawieni. A ktoś nowy, jeszcze kobieta? Ktoś może powiedzieć, że światem rządzą seks i pieniądze. I kiedy zaczęło mi wychodzić, wszyscy zaczęli się zastanawiać... A ja naprawdę harowałam - zdradziła w wywiadzie dla Gazeta.pl.

Eva Basta, Sławomir ŚwierzyńskiFot. www.polskie-disco.pl

Basta Basta Screen z Facebook/Basta

Pierwszy sukces

Eva Basta zaczynała w 1998 roku jako tancerka w zespole disco polo. Kiedy wyszła za mąż, zrezygnowała. Do branży wróciła po kilku latach. W 2007 roku założyła zespół Basta, inwestując w niego własne oszczędności. Przełomem w jej karierze okazał się być duet z Marcinem Millerem z zespołu Boys.

Zadzwoniłam do niego z partyzanta i zapytałam, czy by ze mną nie nagrał piosenki. Zgodził się. Pytam: "Naprawdę?". Byłam taka zaskoczona, że się rozłączyłam i zadzwoniłam drugi raz już z konkretnym pomysłem. Ja napisałam słowa, on muzykę - powiedziała w wywiadzie dla Gazeta.pl.

Eva Basta, Marcin MillerFot. www.polskie-disco.pl

Basta MillerScreen z Facebook/Basta

Jej wcześniejsze produkcje przeszły bez echa, a wokalistce było naprawdę trudno przebić się w środowisku.

Jak byłam tancerką, to każdy chętnie by mnie widział w swoim zespole. Ale jak zaczęłam śpiewać, to już nie... (...) Akceptacja fanów była ciągle nie do zdobycia. Oni mieli już swoje ulubione zespoły, wcale nie byli otwarci.

Eva pracowała też w telewizji, prowadząc programy disco polo. Dzięki temu zdobyła sympatię fanów, a jej piosenki zostały zauważone.

Basta Polo TVScreen z Facebook/Basta

Eva Basta Eva Basta Fot. www.polskie-disco.pl

Hej, czy ty wiesz kochanie

Największym hitem zespołu jest, jak dotąd, piosenka "Hej, czy ty wiesz kochanie". Klip ma ponad 8 milionów wyświetleń na Youtube'ie.

Eva wyznała, że pierwszy sukces lekko zakręcił jej w głowie i potrafiła strzelić "focha":

Wpada didżej i już pogania. Mój mąż, który jest moim menedżerem, mówi: "Dobra, to szybko, szybko". Myślę sobie: "Co? Wpada mi tu jakiś didżej i każe mi szybko wychodzić na scenę?!". Strzeliłam focha. Mówię: "Przepraszam bardzo, ja mam czas" - czytamy na Gazeta.pl.

Jak jednak sama mówi, docenia to, co ma, bo fani disco polo są najwierniejsi, nie należy się z ich śmiać.

Eva Basta z zespołem Eva Basta z zespołem Fot. www.polskie-disco.pl

Zespół

Basta to nie tylko Eva, ale cały 4-osobowy zespół. Tworzą go także Mariusz, Boguś i Asia. Tancerze to laureaci czołowych miejsc w Międzynarodowym Konkursie Tańca. Ich styl to mieszanka dance'u, hip hopu, electro, break dance'u. Eva kiedyś uczyła Asię tańca w zespole Focus, gdzie razem występowały.

Screen z Facebook/BastaScreen z Facebook/Basta

bastaScreen z Facebook/basta

Eva Basta Eva Basta Fot. www.polskie-disco.pl

Rodzina

Eva Basta swoją przygodę z disco polo zawiesiła zaraz po ślubie. Po latach, gdy chciała wrócić do branży, mąż nie do końca był dla niej wsparciem.

Mąż we mnie nie wierzył, tak samo zresztą jak cała rodzina. Myśleli, że mam fanaberię, która mi przejdzie, ale ja się uparłam, chciałam im udowodnić, że mi się uda - mówiła w wywiadzie dla Gazeta.pl.

Para od 12 lat jest małżeństwem. Obecnie mąż, Andrzej, jest menedżerem Evy i wspiera ją w pracy.

Czasem aż przeszkadza mi jego zaangażowanie. Ja przychodzę po pracy i chcę odpocząć. Zobaczyć w telewizji coś niezwiązanego z disco. Wiadomości czy nawet mecz. A on musi zobaczyć jak wypadło, musi być na bieżąco.

Karierę tancerki disco zaczynała wraz z siostrą. Obie występowały w zespole Focus. Ostatnio siostra gościnnie wystąpiła w klipie Evy "Niepokorna i szalona".

Eva Basta Eva Basta Fot. www.polskie-disco.pl

Najnowszy hit

Najnowszym hitem zespołu Evy jest muzyczna odpowiedź na piosenkę Weekendu, "Ona tańczy dla mnie". Piosenka "Już nie zatańczy dla mnie" ma ponad 5 milionów wyświetleń na Youtube'ie i zrobiła spore wrażenie na Kubie Wojewódzkim.

"On pijany w pień, leży jak cień, już nie zatańczy dla mnie", przepraszam, czy to jest inspirowane rzeczywistością? - zapytał showman.
To jest damska odpowiedź na piosenkę Weekendu. (...) Ja się bardzo cieszę, że powstała ta piosenka, bo Radek przetorował nam drogę. Państwo zaczęliście zwracać uwagę na muzykę disco polo. Nieważne, czy dobrze, czy źle.

Basta Kuba WojewódzkiScreen z Facebook/Basta

Eva Basta, Marcin Miller Eva Basta, Marcin Miller Fot. www.polskie-disco.pl

Złoty biznes?

O wykonawcach disco polo krążą plotki, że są milionerami. Eva nie ukrywa, że dobrze jej się wiedzie, ale gigantyczne sumy to przesada.

Jak zakładałam zespół, to chciałam odrobić to, co włożyłam, czyli jakieś 30 tysięcy złotych, na stroje, próby, wyjazdy. Żeby mąż nie spojrzał z politowaniem i nie powiedział: "Spieprzyłaś to mała" (...) Na nic mi nie brakuje. Mam dom, dwa samochody, firmy, kilka lokali na własność. Niedawno kupiłam drugi dom - mówiła dla Gazeta.pl.

Jak mówi, disco to biznes jak każdy. Trzeba w niego inwestować, by się zwracał.

Ja bardzo dużo pieniędzy wkładam w zespół. Z resztą nie zakładałam go dla pieniędzy, bo miałam z czego żyć wcześniej. Od dwóch lat widać stopniowy zwrot inwestycji. W disco jak wszędzie: można zarabiać duże pieniądze, jeśli się dużo pracuje, robi to na poziomie i ma głowę na karku.

BastaScreen z Facebook/Basta