"Dziewczyna z tatuażem" jak kameleon. Rooney Mara kolejny raz jest nie do poznania. Jak teraz wygląda?

Rolą Lisbeth Salander w filmowej ekranizacji książki "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" zachwyciła krytyków oraz publiczność. Jest uznawana za jedną z największych wschodzących gwiazd i wróży jej się dużą karierę. Do każdej roli potrafi poddać się niesamowitej metamorfozie. Zobaczcie, jak wygląda kobieta kameleon w różnych odsłonach.
Dziewczyna z tatuażem Dziewczyna z tatuażem Dziewczyna z tatuażem

Dziewczyna z tatuażem

27-letnia Rooney Mara w 2011 roku wykreowała genialną postać mrocznej Lisbeth Salander w filmie "Dziewczyna z tatuażem". Rooney była nie do poznania. Zniknęła słodka dziewczynka, a długie włosy zastąpiła krótka czarna fryzura. Aktorka rozjaśniła brwi i do tego mocno schudła.

Rooney Mara, Dziewczyna z tatuażemfot. materiały promocyjne

Rooney Maramat. prasowe

Rooney Mara Rooney Mara for. materiały promocyjne

Dziewczyna z tatuażem

Przed tym kinowym hitem Rooney występowała głównie w małych produkcjach telewizyjnych i niezależnych filmach o skromnym budżecie. Przełom nastąpił właśnie dzięki roli Lisbeth Salander, za którą była nominowana do Złotego Globu w kategorii najlepsza aktorka dramatyczna. "Dziewczyna z tatuażem" nie wygrała statuetki, ale wydaje nam się, że wszystko jeszcze przed nią.

Rooney Marafot. materiały promocyjne

Rooney Mara, Złote Globy 2012fot. Danny Moloshok / Reuters

Zwycięski sezon Zwycięski sezon mat. promocyjne

Zwycięski sezon

Jej kariera dopiero nabrała tempa po roli w "Dziewczyna z tatuażem", jednak na dużym ekranie pojawiała się już od 2005 roku. W 2009 roku wystąpiła w komedii "Zwycięski sezon", gdzie grała w koszykówkę u boku Sama Rockwella i Emmy Roberts, której ciotką jest legendarna Julia Roberts. Wendy, dziewczynka w warkoczykach, zupełnie nie przypomina mrocznej Lisbeth Salander.

Dare Dare mat. promocyjne

Dare

Również w 2009 roku, w filmie "Dare" Rooney wcieliła się w postać nastoletniej Courtney, która razem z dwójką innych uczniów postanawia ujawnić swoje ukryte potrzeby, przy okazji podejmując największe ryzyko w ich życiu. W dramacie "Dare" zagrała u boku bardziej wówczas znanej Emmy Rossum, którą można kojarzyć m.in. z serialu "Shameless". Aktorki pozowały nawet przy okazji z Sharon Stone, a Rooney wyglądała zupełnie niewinnie.

Sharon Stone, Emmy Rossum, Rooney MaraEastNews

Social Network Social Network mat. promocyjne

Social Network

Rok później, w obrazie o twórcy Facebooka, Mara zagrała Erikę Albright, dziewczynę Marka Zuckerberga, która w pierwszej scenie z nim zrywa. Przez nią tak naprawdę powstał pomysł Facebooka. Po nieudanej randce Mark wrócił do akademika, wypił kilka piw i aby zemścić się na całym kobiecym gatunku, wymyślił Facemash, swoistą porównywarkę urody studentek Harvardu.

Koszmar z ulicy Wiązów Koszmar z ulicy Wiązów mat. promocyjne

Koszmar z ulicy Wiązów

W horrorze "Koszmar z ulicy Wiązów" wygląda już na dojrzalszą, lecz wciąż młodo. Grała tam Nancy Thompson, która wraz z innymi  była prześladowana przez Freddy'ego Kruegera, oszpeconego zabójcę, polującego na swoje ofiary podczas snu. W 2010 roku jej kariera zdecydowanie nabrała tempa.

Koszmar z ulicy Wiązówmat. promocyjne

Koszmar z ulicy Wiązówmat. promocyjne

A tak aktorka prezentowała się na premierze filmu.

Rooney Mara, dziewczyna z tatuażemEast News

Panaceum Panaceum RabbitAction

Panaceum

Po roli Lisbeth Salander w 2011 roku nastąpił przełom i od tego czasu Rooney jest zasypywana ofertami. Jednym z nowych obrazów z jej udziałem jest "Panaceum", w którym Mara gra u boku wielkich gwiazd. Wystąpili z nią Jude Law, Catherine Zeta-Jones i Channing Tatum. Film wyreżyserował Steven Soderbergh, twórca takich dzieł jak "Traffic", "Erin Brokovich" czy "Ocean's Eleven". Jest to ostatni film w jego kinowej karierze. W najnowszej produkcji nie była potrzebna taka diametralna metamorfoza, jak w przypadku Lisbeth. Rooney wygląda po prostu tak, jak na co dzień.

Rooney Mara, Channing Tatum, PanaceumRabbitAction

Rooney Mara i Channing Tatum w Panaceum Rooney Mara i Channing Tatum w Panaceum RabbitAction

Panaceum

"Panaceum" to film opowiadający historię Emily, która cierpi po tym, jak jej mąż trafił do więzienia. Ratuje się wizytami u psychiatry, który przepisuje jej eksperymentalne leki, które zamieniają jej życie w piekło...

Rooney Mara, PanaceumRabbitAction

Rooney Mara i Channing Tatum w Rooney Mara i Channing Tatum w "Panaceum" materiały dystrybutora

Panaceum

W kolejnej filmowej odsłonie Rooney jest jak Natalie Portman w "Czarnym Łabędziu". Mara wyjaśnia swoją rolę:

Krucha i delikatna Emily wiedzie szczęśliwe życie u boku bogatego biznesmena z Wall Street. Jej życie zawala się, gdy mąż trafia do więzienia. Jej życie zupełnie się zmienia. Może liczyć tylko na siebie. Kolejnym przełomem w życiu Emily jest powrót męża z więzienia, który dziewczyna przypłaca wizytami u psychiatry. Walczy z lękami i depresją, nie potrafi sobie poradzić ze zmianami. Jednak nic nie jest takie jak wydaje się na pozór...

Rooney Mara, PanaceumRabbitAction

Enigmatyczna Emily pod fasadą subtelności i delikatności kryje swoje prawdziwe nieprzeniknione oblicze. Choroba i terapia stają się jedynie pretekstem do prowadzenia bardzo niebezpiecznej gry tajemnic i namiętności, opartej na pożądaniu i manipulacji.

Rooney Mara, PanaceumRabbitAction

Mara uznała zarówno rolę, jak i fabułę za porywające.

Musiałam przeczytać scenariusz kilka razy, ponieważ skonstruowany jest tak, że nic nie jest tym czy wydaje się być i dopiero później człowiek zaczyna zdawać sobie sprawę, że coś mu nie gra.

Rooney Mara jest zachwycona filmem:

Takich thrillerów się już nie robi, to hołd dla klasyki kina. A Emily jest tak cudownie złożoną postacią. Nie dostaję zbyt wielu takich propozycji ról. Przeważnie każą mi grać dziewczynę lub żonę, drugi plan mężczyzny.

Zachęciła Was do obejrzenia? Premiera 19 kwietnia.

Rooney MaraRabbitAction
Ronney Mara w Panaceum

Rooney Mara Rooney Mara AP/Joel Ryan

Rooney Mara

Rooney na planach zdjęciowych jest jak kameleon. Potrafi wcielić się w każdą postać i przejść niesamowite metamorfozy. Dlatego też potrafi nie mniej zaskoczyć pojawiając się na czerwonym dywanie w przepięknych kreacjach, wygląda wtedy zniewalająco. Aktorka jest idealnym przykładem na to, że kobieta zmienną jest...

Rooney MaraEast News

Rooney MaraAgencja Gazeta

Rooney Mara w kreacji marki Louis VuittonAgencja Gazeta

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.