Krzysztof Hołowczyc

Krzysztof Hołowczyc

Krzysztof Hołowczyc jest polskim kierowcą rajdowym oraz prezenterem telewizyjnym. Ma na swoim koncie wiele wygranych rajdów i odznaczeń, między innymi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Przez jedną kadencję był posłem Parlamentu Europejskiego z ramienia Platformy Obywatelskiej.

Imię i nazwisko: Krzysztof Hołowczyc
Data urodzenia: 4 czerwca 1962
Miejsce urodzenia: Olsztyn
Zawód: kierowca rajdowy, prezenter
Facebook: facebook.com/Holowczyc
Instagram: @holek_official
Oficjalna strona internetowa: holowczyc.eu

Krzysztof Hołowczyc – kariera sportowa

Krzysztof Hołowczyc rozpoczął swoją karierę w rajdach samochodowych w latach 90. XX wieku. W latach 1995, 1996 oraz 1997 zdobywał tytuł mistrza Polski podczas Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W 1997 roku dodatkowo został mistrzem Europy. Największe sukcesy rajdowiec odnosił podczas startów z pilotem Maciejem Wisławskim. Od 2005 roku Hołowczyc startuje również w rajdach terenowych (tak zwanych cross – country). Jednym z wielu sukcesów sportowca było zajęcie drugiego miejsca w końcowej klasyfikacji Pucharu Świata w 2008 roku. Dwa lata później kierowca został wyróżniony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za swoje zasługi na rzecz rozwoju polskiej motoryzacji. W 2013 roku Krzysztof Hołowczyc uległ poważnemu wypadkowi, który wydarzył się podczas Rajdu Dakar, z którym, jak Hołowczyc nie ukrywał, wiązał wielkie nadzieje i potwierdzał, że zamierza zawalczyć o podium. Sportowiec na trzecim etapie wyścigu uderzył w skarpę i ostatecznie nie ukończył Rajdu. W wyniku wypadku kierowca znalazł się w szpitalu ze złamanymi trzema żebrami oraz uszkodzonym kręgiem kręgosłupa.

Krzysztof Hołowczyc – działalność polityczna

Krzysztof Hołowczyc zaangażował się w działalność polityczną partii Platforma Obywatelska w 2004 roku. Kandydował wtedy do Europarlamentu z ramienia PO. Zasiadł w Parlamencie Europejskim 6 grudnia 2007 roku, gdzie zastąpił Barbarę Kudrycką. Dwa lata później Krzysztof Hołowczyc nie ubiegał się już o reelekcję i opuścił PE. Przed wyborami prezydenckimi w 2010 i 2015 roku wspierał Bronisława Komorowskiego i był jednym z członków komitetu poparcia kandydata PO na prezydenta.

Krzysztof Hołowczyc

Więcej o:

Krzysztof Hołowczyc