Adrien Brody

Adrien Brody

Adrien Brody to amerykański aktor filmowy oraz producent. Zagrał główną rolę w słynnym filmie "Pianista", za którą został nagrodzony najważniejszą nagrodą przemysłu filmowego - Oscarem. Adrien Brody ma polskie korzenie.


Pełne imię i nazwisko: Adrien Brody
Data urodzenia: 14 kwietnia 1973r.
Miejsce urodzenia: Nowy Jork, USA
Zawód: aktor, producent
Instagram: @adrienbrody
Facebook: facebook.com/AndrienBrody

Adrien Brody - początki kariery

Adrien Brody przyszedł na świat w Nowym Jorku, w 1973 roku. Jest jedynym synem węgierskiej fotografki, Sylvii Plachy. Jego pradziadek ze strony ojca był Polakiem. Wyemigrował tuż przed II Wojną Światową do Stanów Zjednoczonych.
Jako dziecko Adrien Brody uczęszczał do szkół aktorskich oraz na kursy szkolące dla aktorów. Przed kamerą zadebiutował jako piętnastolatek. Zagrał epizodyczne postacie w dwóch filmach. Pierwsza większa rola, którą zagrał przyszła w 1989 roku. Wcielił się wtedy w rolę Mela w "Nowojorskich opowieściach".
Następnie Adrien Brody zagrał Lestera Silverstone'a w filmie "Król wzgórza". W 1994 Brody wystąpił w filmach "Anioły na boisku" i "Nic do stracenia". Kolejne role grał w "Cienkiej czerwonej linii", "Uciec przed śmiercią", "Chleb i róże", "Trudna miłość", "Brzuchomówca", "Osada", "Obłęd", "King Kong", "Predators", "Eksperyment".

Adrien Brody i "Pianista"

W 2002 roku Brody zagrał u Polańskiego. Wcielił się w główną rolę, Władysława Szpilmana, w filmie "Pianista". Obraz ten to ekranizacja prawdziwych wspomnień Szpilmana, który nie jest postacią fikcyjną. Opowieść dotyczy życia Żydów w objętej wojenną pożogą Warszawie, w tym rodziny Szpilmanów. Brody gra utalentowanego muzycznie pianistę, który ukochał sobie utwory Chopina, co przyczyni się do uratowania jego życia, gdy trafi do getta żydowskiego. Wcielił się w swojego bohatera brawurowo, co doceniła amerykańska Akademia Filmowa. Za swoją rolę Brody został uhonorowany Oscarem dla aktora pierwszoplanowego. W 2003 był najmłodszym aktorem, który zdobył tę statuetkę.

Zobacz także:

Elsa Pataky - John Cusack - Owen Wilson

adrien brody

Więcej o:

adrien brody