W poniedziałek, 7 października, w wieku 81 lat odeszła znakomita pisarka Joanna Chmielewska. Ceniona w Polsce i na świecie autorka wielu popularnych powieści kryminalnych, komedii, a także książek dla dzieci i młodzieży.
Joanna Chmielewska, a właściwie Irena Kuhn, rodziła się 2 kwietnia 1932 roku w Warszawie. Uzyskała tytuł inżyniera architekta na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Nim rozpoczęła swoją przygodę z literaturą pracowała m.in. w Samodzielnej Pracowni Architektoniczno-Budowlanej "Blok" czy w Energoprojekcie. Brała również udział w budowie Domu Chłopa.
Za debiut literacki uważa się jej pierwsze teksty, powstające od 1958, dla czasopisma "Kultura i Życie". 6 lat później wydano jej pierwszą książkę pt. "Klin". Od 1970 roku Chmielewska całkowicie oddała się pracy pisarki, a spod jej pióra aż do 2013 wychodziła już wyłącznie twórczość książkowa.
Agencja GazetaChmielewska często podróżowała po świecie, choć z zasady nie latała samolotami, ze względu na obowiązujący w nich zakaz palenia papierosów, nie czytała prasy, stroniła od internetu, prawie nie oglądała telewizji. Przez całe życie dbała o linię, a swoje przejścia opisała m.in. w "Książce poniekąd kucharskiej". Pisarka kochała konie, namiętnie grywała na wyścigach, nie stroniła od hazardu w kasynach całej Europy - czytamy na Wiadomosci.gazeta.pl .
Chmielewską zaczytują się do dziś nie tylko kolejne pokolenia Polaków, lecz także ludzie w innych krajach. Królową powieści sensacyjnej przetłumaczono bowiem 107 razy na języki obce. Do najsłynniejszych tytułów pisarki można zaliczyć powieści "Lesio", "Wszyscy jesteśmy podejrzani", "Całe zdanie nieboszczyka", czy "Wszelki wypadek".
AGkaro