Emo - moda, czy styl życia?

Emo to coraz powszechniejsze zjawisko. Wszędzie - w szkole, klasie, wśród znajomych, można spotkać charakterystycznie wyglądających ludzi.

Jakie są znaki rozpoznawcze emo?

- czarne lub ciemne włosy z długą wyprostowaną postrzępioną grzywką, zaczesana na jeden bok zasłaniającą oczy

- mocno potraktowane czarną konturówką oczy - u facetów i u dziewczyn

- dżinsy rurki, przeważnie czarne

- t-shirty z charakterystycznym nadrukiem, lub nazwą zespołu plus bluzy z kapturem

- gotyckie motywy i czaszki na ubraniach lub tatuażach

- ulubiony kolor - czarny

- srebrna biżuteria, bransoletki z ćwiekami

- trupie czaszki

- na nogach tenisówki lub trampki

Skąd wywodzi się ruch emo? Pierwotnie był najprawdopodobniej reakcją na agresywny i materialistyczny styl życia, jaki prowadzili amerykańscy raperzy. Powstały w latach 80 ruch straight edge, z którego pośrednio wywodzi się emo, był w opozycji - liczyło się to, co w środku człowieka, a nie lanserskie, nastawione na konsumpcję życie gwiazd, w którym główną rolę grały narkotyki, alkohol i rozwiązły styl życia. Mimo, iż słuchali naprawdę ostrej muzy, starali się żyć inaczej, skupiali się na uczuciach, emocjach. Unikali agresji, alkoholu, papierosów i narkotyków (co manifestowali znakiem X narysowanym na wierzchu dłoni), wielu też było wegetarianami.

A dziś, czym właściwie jest emo? Czy to jedynie moda na czarne ciuchy i gadżety z czaszkami? Przecież zwrotu "emo" używa się także, mając na myśli określoną muzykę (głównie pop-punk, metalcore, także rock), stan emocjonalny, w jakim się znajdujemy, wreszcie "emo" stał się dla niektórych częścią ich samych, ich światopoglądu i nastawienia do świata.

Zwolennicy emo twierdzą , iż ich postawa wynika z buntu - nie godzą się na realia w których żyją, a swoim wyglądem i zachowaniem pokazują niechęć do przystosowania i pogodzenia się z rzeczywistością. Emo to w większości introwertycy , którzy czują się niezrozumiani przez otoczenie, zamknięci w sobie i co często oznacza niestety depresyjne nastroje.

Co myślicie o emo? Czy to styl, moda, muzyka czy sposób na życie?

Więcej o:
Copyright © Agora SA