Jakie są znaki rozpoznawcze emo?
- czarne lub ciemne włosy z długą wyprostowaną postrzępioną grzywką, zaczesana na jeden bok zasłaniającą oczy
- mocno potraktowane czarną konturówką oczy - u facetów i u dziewczyn
- dżinsy rurki, przeważnie czarne
- t-shirty z charakterystycznym nadrukiem, lub nazwą zespołu plus bluzy z kapturem
- gotyckie motywy i czaszki na ubraniach lub tatuażach
- ulubiony kolor - czarny
- srebrna biżuteria, bransoletki z ćwiekami
- trupie czaszki
- na nogach tenisówki lub trampki
Skąd wywodzi się ruch emo? Pierwotnie był najprawdopodobniej reakcją na agresywny i materialistyczny styl życia, jaki prowadzili amerykańscy raperzy. Powstały w latach 80 ruch straight edge, z którego pośrednio wywodzi się emo, był w opozycji - liczyło się to, co w środku człowieka, a nie lanserskie, nastawione na konsumpcję życie gwiazd, w którym główną rolę grały narkotyki, alkohol i rozwiązły styl życia. Mimo, iż słuchali naprawdę ostrej muzy, starali się żyć inaczej, skupiali się na uczuciach, emocjach. Unikali agresji, alkoholu, papierosów i narkotyków (co manifestowali znakiem X narysowanym na wierzchu dłoni), wielu też było wegetarianami.
A dziś, czym właściwie jest emo? Czy to jedynie moda na czarne ciuchy i gadżety z czaszkami? Przecież zwrotu "emo" używa się także, mając na myśli określoną muzykę (głównie pop-punk, metalcore, także rock), stan emocjonalny, w jakim się znajdujemy, wreszcie "emo" stał się dla niektórych częścią ich samych, ich światopoglądu i nastawienia do świata.
Zwolennicy emo twierdzą , iż ich postawa wynika z buntu - nie godzą się na realia w których żyją, a swoim wyglądem i zachowaniem pokazują niechęć do przystosowania i pogodzenia się z rzeczywistością. Emo to w większości introwertycy , którzy czują się niezrozumiani przez otoczenie, zamknięci w sobie i co często oznacza niestety depresyjne nastroje.