Michał Wypij stanął przed komisja śledczą ws wyborów kopertowych. Kim jest były polityk i poseł Prozumienia?

Michał Wypij to 39-letni polityk pochodzący z Wrocławia. Jego droga do parlamentu nie należała do najłatwiejszych. W wyborach startował kilka razy. Teraz stanął przed komisją śledczą.

Michał Wypij urodził się w 1985 roku. To znany działacz samorządowy i politolog. Jego historia jest o tyle ciekawa, że w przeszłości kandydował z listy PiS-u, ale podczas wyborów w 2023 r. postanowił spróbować swoich sił w Koalicji Obywatelskiej. Jak przyznał w jednym z postów opublikowanych w mediach społecznościowych: "Jestem dumny, że mogłem wziąć udział w procesie zmian, których potrzebę tak licznie dali wyraz Polacy. Wygraliśmy, wygrały też patriotyzm i przyzwoitość". Ostatecznie Wypij mandatu poselskiego nie dostał. Głośno zrobiło się o nim zupełnie z innego powodu. 

Zobacz wideo Michał Wawrykiewicz: Nie spodziewam się, by doszło do rozpisania nowych wyborów

Michał Wypij startował w wyborach kilka razy. Jak wyglądały początki jego kariery?

Poseł związany jest z polityką tak naprawdę od 2011 roku. Startował wtedy bez powodzenia z ugrupowania Polska Jest Najważniejsza. W 2013 roku został członkiem Polski Razem Jarosława Gowina, a w 2015 roku pełnił już funkcję doradcy w gabinecie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Po osobistej porażce w minionych wyborach napisał "Nie spotkamy się w Parlamencie, ale z pewnością jeszcze się spotkamy. Przyszłość zaczyna się dziś". Nie trzeba było długo czekać na spełnienie tej obietnicy. 19 stycznia 2024 r. rozpoczęły się przesłuchania Michała Wypija przez komisję śledczą ds. wyborów kopertowych. Poseł był jedną z osób, które sprzeciwiały się wprowadzenia takiego pomysłu w życie. 

 

Michał Wypij. Jak wygląda jego życie prywatne? O tych faktach niewielu wiedziało

Wypij interesuje się muzyką. Do 2014 roku był liderem zespołu rockowego Monolit. Polityk gra również w bluesowym międzynarodowym zespole Binge i zasiada w jury przeglądu zespołów rockowych "Error". Wypij chętnie podejmuje inicjatywy społeczne. W 2012 roku jego pomysł zorganizowania zbiórki książek, które miały być wysyłane Polonii zamieszkującej kresy wschodnie, zdobył tytuł "Najlepszej Inicjatywy Organizacji Pozarządowych". Polityk chroni swoje życie prywatne. Wiadomo, że ma żonę i dwójkę dzieci. ZOBACZ TEŻ: Kim jest żona Krzysztofa Bosaka? Karina startowała do Sejmu, będąc w ciąży. Piastuje wysokie stanowisko

Michał Wypij z synemMichał Wypij z synem Michał Wypij. Kim jest były poseł Porozumienia? To jego przesłuchują ws. wyborów kopertowych. Fot. @michalwypij/ Instagram

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.