Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie Gazeta.pl
W poniedziałek do opinii publicznej dotarła informacja, że rząd od 2022 roku nie finansuje Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Decyzja rządu wzbudziła ogromne kontrowersje i złość. Nastolatkowie mogli stracić możliwość szukania pomocy w chwilach, w których jest bezwzględnie potrzebna - mogli, bo Polacy błyskawicznie zareagowali i wsparli zbiórkę zawrotną kwotą miliona złotych, dzięki której infolinia będzie mogła nadal działać (Więcej na ten temat TUTAJ).
Chyba nikogo jednak nie dziwi, że młodzi ludzie przejęli się tymi doniesieniami, co zresztą potwierdzają słowa Xaviera Wiśniewskiego, syna Michała Wiśniewskiego i Mandaryny.
Xavier Wiśniewski opublikował na InstaStories nagłówki wielu artykułów informujących o decyzji rządu, a następnie podzielił się swoimi przemyśleniami na ten temat. Nie ukrywa, że zna osoby, które miały myśli samobójcze, ale niektórym wygodniej o tym nie mówić.
Dzieciaki nie wiedzą, gdzie szukać wsparcia. Fakt faktem, raczej często nie korzystają z tej możliwości, ale to chyba nie jest powód odbierania jednej z desek ratunku? Wielu moich znajomych choć raz miało myśli samobójcze, o tym się nie mówi. Z mojego gimnazjum odeszły trzy osoby, bo czuły się niepotrzebne - napisał.
Dodał też, że co prawda dzieci mogą skorzystać z pomocy z pomocy specjalistów w szkole, jednak Xavier uważa, że to nie jest wystarczająca pomoc. Zdobył się też na szczere wyznanie i przyznał, że sam miewa myśli samobójcze.
Zero wsparcia, a z całym szacunkiem – psycholodzy szkolni raczej nie pomagają dzieciakom w większości przypadków. Sam miewam takie myśli i wiem, jak istotny jest zwykły dialog. Nie lubię angażować się w politykę, ale dzisiaj ***** ***. Nie przechodźcie obojętnie, jak widzicie, że ktoś ma ch***wy dzień. Pięć minut zwykłej rozmowy może naprawić komuś cały dzień - dodał.
Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej, zadzwoń na policję pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego. TUTAJ znajdziesz również przydatne numery telefonów, pod którymi dyżurują specjaliści, gotowi pomóc w kryzysowej sytuacji.