Barbara i Maciej Stuhrowie w poruszającym spocie. Zdradzili, jak mówić o potrzebach opiekuna osoby chorej

Barbara i Maciej Stuhrowie pojawili się w poruszającym spocie. Zdradzili, jak mówić o potrzebach opiekuna osoby chorej.

Opiekunowie i ich bliscy, którzy osobiście przekonali się, jak dużym wyzwaniem jest skuteczne wsparcie opiekuna osoby chorej, postanowili podzielić się swoim doświadczeniem. W spocie zatytułowanym #PowiedzJak zachęcają do szczerej rozmowy z najbliższymi na temat wzajemnych potrzeb w sytuacji choroby. W akcję zaangażowali się również Barbara i Maciej Stuhrowie.

Barbara i Maciej Stuhrowie pojawili się w poruszającym spocie

Jerzy Stuhr w 2011 roku został skierowany do szpitala onkologicznego, w związku z problemami z gardłem. Specjaliści zdiagnozowali u niego nowotwór krtani.  

W przypadku Jerzego byli przekonani, że to jest rak nieuleczalny, nieoperacyjny, taki, że nawet cudowni lekarze z Gliwic – o czym wtedy im nie powiedzieli – dawali Jerzemu trzy miesiące życia – możemy przeczytać w książce napisanej przez żonę aktora "Basia. Szczęśliwą się bywa".
 

Na szczęście aktorowi udało się pokonać chorobę, chociaż walka z nowotworem była naprawdę wyczerpująca zarówno dla niego samego, jak i dla członków jego rodziny. Nadal niewiele mówi się o roli opiekuna pacjenta w walce z chorobą, którzy mierzą się przecież z wieloma wyzwaniami. W związku z pełnionymi obowiązkami często odczuwają przemęczenie fizyczne, wyczerpanie, często też nie mają czasu dla siebie. W całym tym procesie zaniedbują własne zdrowie. Bliscy chorych w wielu przypadkach chcą ich odciążyć i wesprzeć, ale na przeszkodzie staje nieumiejętność efektywnego komunikowania się.

Opiekunowie osób chorych nieraz sądzą, że nie potrzebują pomocy. Myślą, że poradzą sobie sami, uważają, że cała uwaga powinna się koncentrować na pacjencie. A jeśli już zdają sobie sprawę ze swoich potrzeb, zmęczenia, to wstydzą się poprosić o tę pomoc, mają wyrzuty sumienia, nie dopuszczają do siebie myśli o słabościach – mówi Adrianna Sobol, psychoonkolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Barbara i Maciej Stuhrowie w spocie #PowiedzJak rozmawiają ze sobą na temat choroby Jerzego i o tym, jak ona wpłynęła na nich samych.

Moja pomoc ograniczyła się tylko do tej obecności - wyznał Maciej Stuhr.
Dla mnie ogromną pomocą było to, że właśnie jesteś. Bo to jest coś takiego, że chcesz pomóc, a nie wiesz jak - dodała Barbara Stuhr.

Na koniec spotu Maciej Stuhr zaapelował, żeby osoby chore otworzyły się na wsparcie. Podziękował też mamie za pomoc i za to, że mocno przyczyniła się do wyzdrowienia Jerzego Stuhra.

KK