Eksperci przestrzegają przed niebezpiecznym trendem z sieci. Kobiety na własną rękę wyjmują... wkładki domaciczne

W internecie pojawił się kolejny trend, który wzbudził poważne zastrzeżenia ekspertów. Lekarze ostrzegają - nie róbcie tego w domu!

Wkładka domaciczna, zwana też spiralą, to jedna z powszechnych metod antykoncepcyjnych dla kobiet. Po założeniu jej u ginekologa pełni swoją funkcję nawet przez kilka lub kilkanaście lat. Wkładkę powinno wyjąć się również w profesjonalnym gabinecie, jednak w sieci można znaleźć filmiki, na których kobiety radzą sobie, jak zrobić to w domu.

Zobacz wideo Skąd w nas niechęć do prezerwatyw?

Niebezpieczny trend z sieci. Kobiety samodzielnie wyjmują wkładki domaciczne

Na TikToku pojawiło się wideo internautki podpisującej się jako mikkiegallagher, w którym pokazuje, że sama wyciągnęła swoją wkładkę. Zaznaczyła, że zajęło jej to zaledwie 2 minuty i było o wiele prostsze, niż sądziła. Na koniec pokazała, jak wyglądała wkładka, którą udało jej się samodzielnie wyciągnąć. Filmik ten został odtworzony już ponad 2 mln razy.

Całą masę filmików tego typu można znaleźć także na YouTubie. Serwis TODAY postanowił zapytać ekspertów, jakie konsekwencje mogą spotkać osoby, które rzeczywiście zdecydują się na usunięcie swojej wkładki w domu. Dr Gloria Bachmann, ginekolożka położnicza tłumaczy, że w gabinecie lekarz ma pełny wgląd w to, co dzieje się podczas zabiegu. Ma też odpowiedni sprzęt i może szybko zareagować, gdyby doszło do krwawienia lub innych komplikacji. Doktor ginekologii Anar Yukhayev dodaje również, że zabieg w gabinecie trwa około 10 minut, a dodatkowo specjalista wie, ile siły trzeba użyć, żeby wyciągnąć wkładkę. Jeśli trzeba pociągnąć zbyt mocno, może okazać się, że coś jest nie tak. Kobieta, która ten zabieg przeprowadzi sama w domu, nie będzie miała takiej świadomości.

Warto też wiedzieć, że w Polsce jest możliwość założenia wkładki antykoncepcyjnej bezpłatnie na NFZ. Jak czytamy na stronie Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny:

Wszystkie poradnie i gabinety ginekologiczno-położnicze posiadające kontrakt z NFZ mają obowiązek wykonać te zabiegi

Na stronie dostępna jest także lista placówek, która wykonywała zabieg zakładania wkładki w 2020 roku, a także spis porad, co robić w przypadku odmowy ze strony lekarza.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.