Kim jest Kaya "Kayaszu" Szulczewska? O influencerce ciałopozytywności jest ostatnio głośno

Kaya Szulczewska zdobywa coraz większa popularność. Kim jest Kayaszu i czym jest ciałopozytywność?

Media społecznościowe są platformą, która wydatnie przyczynia się do promowania idealnego wyglądu nierzadko daleko odbiegającego od rzeczywistości - czy to za sprawą medycyny estetycznej, czy rozmaitych filtrów nakładanych na zdjęcia. Odpowiedzią na to jest ruch ciałopozytywności (body positivity), który zachęca do akceptowania i pokazywania swojej cielesności w pozytywnym świetle - niezależnie od tego, w jakim stopniu odbiega od "kanonów piękna". Jedną z czołowych postaci ruchu w Polsce jest Kaya "Kayaszu" Szulczewska. 

Kaya SzulczewskaInfluencerka reklamuje rajstopy podczas pogrzebu ojca i pozuje z urną na cmentarzu

Kim jest Kaya "Kayaszu" Szulczewska?

Kaya "Kayaszu" Szulczewska edukuje, wspiera i dzieli się swoimi poglądami na temat ciała. Influencerka na Instagramie walczy z "fatphobią" (lękiem przed otyłością) i normalizuje owłosienie u kobiet - w zdjęciach, które wrzuca na próżno szukać filtrów czy idealnie dopasowanych kadrów wyszczuplających sylwetkę. Jako założycielka ruchu "Ciałopozytyw" zachęca do tego, aby w mediach społecznościowych pojawiało się jak najwięcej reprezentacji ciał każdego z rozmiarów. Jak przyznała w wywiadzie dla "Dzień dobry TVN":

Staram się edukować, działać antydyskryminacyjnie. Dawać przestrzeń tym ciałom, których jest mało, albo których w ogóle nie ma w mainstreamie.
 
 

Jakie przesłanie ma Kayaszu dla swoich obserwatorów? Jest dosyć proste i tyczy się relacji z własnym ciałem. Jak podkreśliła w wywiadzie dla "Dzień dobry TVN".

Naucz się tolerancji i szacunku dla innych i jednocześnie pracuj nad relacją z własnym ciałem. Dobrym rozwiązaniem jest ciałoczułość, czyli czułe podejście do siebie i czułe podejście do innych.

Paulina Sykut-JeżynaPaulina Sykut-Jeżyna pozuje za palmą. W krótkiej fryzurze! Fani: Co się stało z włoskami?

Celem Kayaszu jest normalizowanie każdego z typów i rozmiarów ciał.

W ostatnich tygodniach naokoło Kayaszu jest jednak głośniej nie tylko z powodu jej podejścia do "ciałopozytywności" i "ciałoczułości". Influencerka dała się poznać jako feministka mająca sceptyczne podejście do osób transpłciowych. W ostatnich dniach zrelacjonowała też w mediach społecznościowych pogrzeb swojego ojca, reklamując przy tym ekologiczne rajstopy.

Więcej o: