Barbara Kurdej-Szatan zdradza realia pracy w teatrze: Podstawa to około tysiąc złotych. Aktorzy bez etatu nic nie zarobią przez koronawirusa

Barbara Kurdej-Szatan rozwinęła swoją wypowiedź o finansowej sytuacji aktorów w kontekście epidemii koronawirusa i zamknięcia teatrów.

COVID-19 na początku marca dotarł do Polski, a zarażonych koronawirusem jest już w naszym kraju ponad 40 osób. Z powodu epidemii władze kraju zdecydowały się wprowadzić zakaz organizacji wydarzeń masowych oraz zamknąć kina i teatry. Z uwagi na zagrożenie, decyzję rządzących popierają nawet pracujący w teatrach aktorzy, m.in. apelująca o niebagatelizowanie problemu Julia Wieniawa.

Artyści tracą pracę przez koronawirusa. Sytuację na swoim instastory skomentowała Barbara Kurdej-Szatan.

Zobacz wideo

Barbara Kurdej-Szatan o zarobkach aktorów

Oczywiście decyzja o zamknięciu teatrów najbardziej uderza w tych aktorów, dla których gra w spektaklach jest jedynym źródłem zarobków. Pisaliśmy niedawno, że uwagę na tę kwestię zwróciła Barbara Kurdej-Szatan. Aktorka uświadomiła swoich obserwatorów, że niektórzy artyści wkrótce nie będą mieli za co żyć.

Niestety, nie wszyscy zrozumieli intencje aktorki. Część osób uznała, że Barbara Kurdej-Szatan pisała o sobie. Gwiazda wstawiła więc na swój Instagram wyjaśniające sytuację InstaStories:

Dla jasności - nie pisałam o sobie. Pisałam o wszystkich ludziach pracujących wyłącznie w teatrach, przy koncernach czy eventach, dla których jest to jedyny zarobek.

Dalej aktorka przybliżyła finansowe realia grających w teatrach aktorów:

Wyjaśniając - aktor pracujący na etacie w teatrze ma podstawę pensji około ponad tysiąc złotych - reszta zarobku zależy od ilości zagranych spektakli. Jeśli nie gra nic - ma tylko tę podstawę. Na kredyty i życie to nie starczy ... a jest również mnóstwo aktorów bez etatów, którzy żyją z samych spektakli... czyli w tej sytuacji nie mają nic - wyjawiła smutną prawdę aktorka.

Barbara Kurdej-Szatan udostępniła również wypowiedzi znajomych, których zamknięcie teatrów dotknęło najbardziej boleśnie. Odnajdziecie je w naszej galerii.

Spodziewaliście się, że w związku z koronawirusem sytuacja finansowa niektórych aktorów może być tak trudna?

JP

Więcej o: