Barbara Kurdej-Szatan zdradza realia pracy w teatrze: Podstawa to około tysiąc złotych. Aktorzy bez etatu nic nie zarobią przez koronawirusa

Barbara Kurdej-Szatan rozwinęła swoją wypowiedź o finansowej sytuacji aktorów w kontekście epidemii koronawirusa i zamknięcia teatrów.

COVID-19 na początku marca dotarł do Polski, a zarażonych koronawirusem jest już w naszym kraju ponad 40 osób. Z powodu epidemii władze kraju zdecydowały się wprowadzić zakaz organizacji wydarzeń masowych oraz zamknąć kina i teatry. Z uwagi na zagrożenie, decyzję rządzących popierają nawet pracujący w teatrach aktorzy, m.in. apelująca o niebagatelizowanie problemu Julia Wieniawa.

Artyści tracą pracę przez koronawirusa. Sytuację na swoim instastory skomentowała Barbara Kurdej-Szatan.

Zobacz wideo

Barbara Kurdej-Szatan o zarobkach aktorów

Oczywiście decyzja o zamknięciu teatrów najbardziej uderza w tych aktorów, dla których gra w spektaklach jest jedynym źródłem zarobków. Pisaliśmy niedawno, że uwagę na tę kwestię zwróciła Barbara Kurdej-Szatan. Aktorka uświadomiła swoich obserwatorów, że niektórzy artyści wkrótce nie będą mieli za co żyć.

Niestety, nie wszyscy zrozumieli intencje aktorki. Część osób uznała, że Barbara Kurdej-Szatan pisała o sobie. Gwiazda wstawiła więc na swój Instagram wyjaśniające sytuację InstaStories:

Dla jasności - nie pisałam o sobie. Pisałam o wszystkich ludziach pracujących wyłącznie w teatrach, przy koncernach czy eventach, dla których jest to jedyny zarobek.

Dalej aktorka przybliżyła finansowe realia grających w teatrach aktorów:

Wyjaśniając - aktor pracujący na etacie w teatrze ma podstawę pensji około ponad tysiąc złotych - reszta zarobku zależy od ilości zagranych spektakli. Jeśli nie gra nic - ma tylko tę podstawę. Na kredyty i życie to nie starczy ... a jest również mnóstwo aktorów bez etatów, którzy żyją z samych spektakli... czyli w tej sytuacji nie mają nic - wyjawiła smutną prawdę aktorka.

Barbara Kurdej-Szatan udostępniła również wypowiedzi znajomych, których zamknięcie teatrów dotknęło najbardziej boleśnie. Odnajdziecie je w naszej galerii.

Spodziewaliście się, że w związku z koronawirusem sytuacja finansowa niektórych aktorów może być tak trudna?

JP

Więcej o:
Komentarze (39)
Barbara Kurdej-Szatan zdradza realia pracy w teatrze. Koronawirus uniemożliwia aktorom zarabianie
Zaloguj się
 • chris1954

  Oceniono 8 razy 6

  Niezbyt lubie Pania Barbare jako aktorke, ale dajcie spokoj przekazala swoja wiedze na temat sytuacji i tyle. Dajcie zyc ludziom. Pracuje, zarabia jak sie da, a to w naszym Kraju zbrodnia ?

 • guru133

  Oceniono 8 razy 4

  Dla tego rządu KULTURA to zaraza, prawie taka jak koronawirus. Postępowanie ministra Tableta doskonale o tym świadczy. Po co nam teatry? Przecież wystarczy Zenek i disco polo.

 • starsza10

  Oceniono 3 razy 3

  Droga pani, trzeba było studiować informatykę i zatrudnić się w Berlinie za tysiące euraków. Uma nie chwatało? Na to już nic nie poradzę.

 • carolina_reaper

  Oceniono 5 razy 3

  Wieniawa, Mucha i kurdej Szatan jako autorytety sztuki teatralnej...upadek cywilizacji

 • uthark

  Oceniono 2 razy 2

  Sklepy poszukują ludzi do pracy. Nie ma obowiązku bycia aktorem.

  Można pójść do firmy, która zajmuje się organizowanie profesjonalnych prezentacji dla innych firm. Zarobki są niezłe. Zajęcie w sam raz dla kogoś po szkole aktorskiej. Potrzebna jest dobra dykcja i umiejętność nauczenia się kilkadziesiąt stron tekstu na pamięć.

 • jaruskiagent

  Oceniono 2 razy 2

  Nie powiem gdzie to mam bo jestem kulturalny i publicznie się nie wyrażam.

 • teen69

  Oceniono 6 razy 2

  A nie lepiej było zostać prostytutką?

 • socjolog12

  Oceniono 4 razy 2

  To jak tak źle płacą, to może do Biedronki na kasę? więcej dają...
  Chyba, że siłą przymuszają do pracy w teatrze?

 • xrafael

  Oceniono 2 razy 2

  Feel sorry for these polish super star ... maybe jakas reklama albo wycieczka zagranicza hmm duvaj 2020😎?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX