Krzysztof Komeda skończyłby 91 lat. Google uczciło polskiego muzyka

Krzysztof Komeda to legenda polskiego jazzu. Napisał też muzykę do 65 filmów, w tym kultowego "Dziecka Rosemary". Jego błyskotliwą karierę przerwała tragiczna śmierć.

Więcej aktualnych informacji z Polski i ze świata znajdziecie na stronie Gazeta.pl

Zobacz wideo Rozpad zespołu na scenie? Najsłynniejsze muzyczne konflikty [Popkultura]

W środę 27 kwietnia przypada 91. rocznica urodzin Krzysztofa Komedy, polskiego kompozytora. Google postanowiło uczcić ten dzień w wyjątkowy sposób. Użytkownicy popularnej wyszukiwarki mogą zobaczyć doodle upamiętniające wybitnego muzyka. Kim był Krzysztof Komeda?

Avicii Amy WinehousePrzedstawiamy gwiazdy, które zginęły w tragicznych okolicznościach. Avicii, Kobe

Krzysztof Komeda - kariera

Krzysztof Komeda naprawdę nazywał się Krzysztof Trzciński, a z wykształcenia był laryngologiem. Jednak to nie medycyna, a muzyka była jego największą pasją. Towarzyszyła mu od najmłodszych lat. Już w wieku czterech lat pobierał lekcje gry na fortepianie. Podczas studiów często uczestniczył w jam sessions, które były organizowane w prywatnych mieszkaniach, gdyż do 1956 roku jazz nie mógł być grany w miejscach publicznych. Komunistyczne władze uznawały ten rodzaj muzyki za sprzeczny z zasadami socrealizmu. Kiedy zakaz został zniesiony, młody lekarz przyjął pseudonim "Komeda" i założył Komeda Sekstet. Muzyk postanowił ukryć swoje prawdziwe nazwisko, gdyż bał się, że jego koledzy z poznańskiej kliniki nie będą przychylnie podchodzić do jego pasji. Już w 1957 roku artysta postanowił na zawsze porzucić medycynę, gdyż to muzyka grała w jego życiu pierwsze skrzypce.

Krzysztof Komeda na stałe zapisał się w historii jazzu. Odnosił sukcesy na światowych scenach. Występował między innymi w Moskwie, Paryżu i Grenoble. Spopularyzował także ten gatunek w Polsce. Pianista zasłynął także z tworzenia muzyki filmowej. Jego kompozycje możemy usłyszeć w produkcjach, takich jak "Niewinni Czarodzieje" Andrzeja Wajdy, "Dwóch ludzi z szafą" Romana Polańskiego, a także w legendarnym "Dziecku Rosemary".

Królowa LetiziaKrólowa Letizia zadaje szyku w zielonym komplecie. Pięknie podkreślona sylwetka

Krzysztof Komeda - tragiczna śmierć

Krzysztof Komeda odszedł w 1969 roku, tuż przed swoimi 38. urodzinami. Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracował nad muzyką do "Dziecka Rosemary", kompozytor został nieumyślnie zepchnięty ze skarpy przez Marka Hłaskę. Od tego czasu muzyk cierpiał na silne bóle głowy. Wykryto u niego krwiaka mózgu. Artysta wraz z żoną postanowił wrócić do Polski. Wkrótce potem zmarł w szpitalu w Warszawie.

Więcej o: