Kto by pomyślał, że w 2024 roku kobiety w Polsce i wielu krajach na świecie, będą się obawiać o swoje bezpieczeństwo. Jaki jest temu powód? Po prostu - bycie kobietą. Każdego dnia spotykamy się z dyskryminacją, naruszeniem naszych praw i seksualizacją. Anja Rubik, topmodelka i założycielka Fundacji SEXEDPL, od lat wspiera kobiety w tej nierównej walce. Z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Przemocy Wobec Kobiet wystartowała z nową kampanią społeczną.
Chcemy zwiększyć świadomość na temat przemocy ze względu na płeć jako naruszenia praw człowieka oraz zainicjować otwartą dyskusję na temat jej źródeł i skutków. Chcemy także pokazać, że przemoc może dotyczyć każdego i każdej grupy wiekowej. Będziemy komunikować na naszych kanałach o tym, jak rozróżniać przemoc, jak reagować, jak wspierać osoby w takim doświadczeniu. Jest to także dobry moment, aby mówić głośno o Antyprzemocowej Linii Pomocy SEXEDPL 720 720 020 (która działa codziennie w godzinach 16-24) i dzięki której wspieramy tysiące osób rocznie.
Tak, jak większość kobiet, doświadczyłam sytuacji, w których byłam oceniana lub traktowana inaczej ze względu na swoją płeć. Takie doświadczenia są jednym z powodów, dla których założyłam Fundację SEXEDPL. Wierzę, że edukacja i otwarta rozmowa to klucz do zmiany.
Trendy takie jak ten są odzwierciedleniem głębokiego problemu patriarchatu i nierówności, które wciąż istnieją w społeczeństwie. Wybory w USA mogą mieć ogromny wpływ na prawa kobiet, zwłaszcza w kontekście zdrowia reprodukcyjnego. Każde ograniczenie tych praw to krok wstecz. Ważne jest, byśmy jako społeczeństwo byli świadomi i walczyli przeciwko wszelkim formom opresji, które próbują odbierać kobietom ich autonomię.
To zależy od kontekstu społecznego i środowiska, w jakim dorastają, ale badania pokazują, że dziewczynki najczęściej zaczynają odczuwać strach w wieku od 10 do 20 lat, gdy po raz pierwszy stykają się z seksualizacją, molestowaniem, presją społeczną czy doświadczeniami związanymi z przekraczaniem ich granic w przestrzeni publicznej. Często towarzyszy temu brak edukacji oraz odpowiedniego wsparcia ze strony dorosłych, co potęguje problem. Ponadto wychowanie w duchu ostrożności i unikania sytuacji potencjalnie niebezpiecznych dodatkowo potęguje ten strach.
Polska ma wiele cech społeczeństwa patriarchalnego, które nadal wspiera nierówności płciowe. Przejawia się to w ograniczaniu praw reprodukcyjnych, braku systemowego wsparcia dla osób doświadczających przemocy domowej oraz braku edukacji seksualnej. Jednak widzę też ogromny potencjał zmiany – Polki są niezwykle silne, a ruchy społeczne takie jak Strajk Kobiet pokazują, że coraz więcej osób walczy o równość.
To efekt wieloletnich zaniedbań systemowych i kulturowych. Brak rzetelnej edukacji seksualnej w szkołach sprawia, że wiele osób dorasta w niewiedzy i pod wpływem stereotypów. Dodatkowo edukacja seksualna w Polsce bywa demonizowana przez niektóre środowiska polityczne i religijne, które widzą w niej zagrożenie, a nie narzędzie do budowania zdrowych relacji, świadomego społeczeństwa oraz bezpieczeństwa. Dlatego tak ważne są działania fundacji takich, jak SEXEDPL, by zmieniać świadomość społeczną krok po kroku.