Modne łóżko z europalet

Łóżko z europalet to nowatorski pomysł dekoratorów wnętrz i architektów, który zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Powodów jest kilka - ciekawy design, niski koszt, możliwość samodzielnego wykonania łóżka.

Łóżko ekologiczne

Meble wykonywane z elementów innych przedmiotów to stosunkowo nowy trend, świetnie wpisujący się w style ekologiczne i inspirowane naturą. To wspaniały sposób na zaznaczenie swojego podejścia do recyklingu i podarowanie nowego życia przedmiotom, które nie pełnią pierwotnej roli. 

Łóżka z palet mają przynajmniej kilka plusów:

  • Przede wszystkim, pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy - wykorzystując przemysłowe materiały, można stworzyć coś nowego za bardzo niewielką dopłatą.
  • Po drugie, ograniczają liczbę produkowanych śmieci, co jest niezwykle ważne w dzisiejszym świecie.
  • Po trzecie, są po prostu niezwykłe i oryginalne - trudno znaleźć dwa identyczne łóżka z palet. Dlatego meble z odzysku cieszą się prawdziwą popularnością wśród zwolenników niecodziennych rozwiązań.
  • Po czwarte, są wytrzymałe i praktyczne.

Łóżko wykonano z czterech połączonych palet. Taka konstrukcja jest bardzo wytrzymała. palety dobrze korespondują z drewnianym zagłówkiem oraz szafką ze skrzynki - wystrój w pełni ekologiczny.Łóżko wykonano z czterech połączonych palet. Taka konstrukcja jest bardzo wytrzymała. palety dobrze korespondują z drewnianym zagłówkiem oraz szafką ze skrzynki - wystrój w pełni ekologiczny. fot. Sylwester Rejmer

Jak zrobić łóżko z palet?

Choć sklepy z meblami coraz częściej oferują gotowe łóżka z palet, ten oryginalny mebel można równie dobrze wykonać samemu.

1. Pierwszy etap - zakupy w sklepie budowlanym

Warto wybrać palety, które nie będą bardzo drogie, ale nie będą też stanowiły uszkodzonych odpadów ze składu. Choć na składach palet można je kupić już za 5 - 8 złotych, zwykle mają głębokie rysy i uszkodzenia, które nie będą się dobrze prezentowały. Palety w dobrym stanie również nie są drogie - kosztują zwykle około 15 - 25 złotych. 40 złotych za paletę to już wysoka cena, lepiej poszukać innej oferty. Dla osób, które cenią sobie recykling, szczególnie atrakcyjną opcją będzie zakup palet używanych.

Do budowy mniejszych łóżek warto wybrać palety 120 x 80 x 14 cm, do większych - 120 x 120 x 14 cm.

2. Przygotowanie palet

Palety euro są przygotowywane do użytku przemysłowego. Aby zmienić je w ciekawy i komfortowy mebel, należy wyszlifować je dokładnie szlifierką lub papierem ściernym, porządnie wysuszyć i pomalować farbą, lakierobejcą lub lakierem.

3. Rama i zagłówki

Zagłówki do łóżka z europalet najłatwiej jest wykonać z pianki, kleju i materiałów tapicerskich. Dokładne instrukcje znajdują się w wielu gotowych projektach łóżek z palet. Z kolei ramę można wykonać z jednej, dwóch lub więcej warstw palet, łącząc je drewnowkrętami.  

4. Wybór materaca

Kupno materaca jest największym wydatkiem w procesie tworzenia własnego łóżka z palet. Choć sprawdza się tu większość typów materacy, najlepiej będzie kupić grubszy, sztywniejszy materac z pianki termoplastycznej, lub w duchu ekologicznym - materac z bawełny i płótna typu futon.

Do jakiego wnętrza pasuje łóżko z palet?

Łóżka z palet euro sprawdzą się w bardzo wielu różnych typach wnętrz. Świetnie wyglądają w nowoczesnym lofcie, odpowiednio pomalowane i ozdobione płócienną narzutą uzupełnią sypialnię w stylu hampton. Świetnie pasują także do stylu skandynawskiego i wszelkich trendów związanych z ekologią i ochroną środowiska. Dobrze zaprojektowane łóżko z palet jest także bardzo praktyczne - przestrzenie pomiędzy paletami można wykorzystać jako skrytki na płaskie, niskie koszyki wiklinowe z drobnymi przedmiotami.

Rama łóżka z paletRama łóżka z palet Fot: maison-deco.com, mat. prasowe

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.