Szymon Marciniak - polski arbiter na mundialu. Prywatnie to mąż i ojciec

Szymon Marciniak, choć nie jest piłkarzem, stanowi jedną z ważniejszych postaci mundialu w Katarze. Gdy wchodzi na murawę, można spodziewać się profesjonalizmu najwyższej klasy. Polak dorobił się już tytułu jednego z najlepszych sędziów swojego pokolenia.

Szymon Marciniak urodził się 7 stycznia 1981 roku w Płocku. Sportem interesował się już w czasach szkoły podstawowej, chociaż wtedy stawiał na kolarstwo. Z czasem jednak porzucił dwa kółka na rzecz piłki. Grał amatorsko, później, w drugim podejściu dostał się do grupy młodzieżowej Wisły Płock, a w międzyczasie, jako 21-latek, zdobył uprawnienia arbitra, kończąc kurs sędziowski. W końcu doszedł do wniosku, że jego prawdziwym powołaniem jest sędziowanie i to na tym się skupił. Trudno powiedzieć, czy mógł przewidzieć, że dokładnie dwie dekady później będzie boiskowym rozjemcą na mundialu podczas najciekawszych spotkań.

Jerzy DudekTak wyglądają polscy piłkarze na emeryturze

Zobacz wideo Anna Lewandowska - od mało oryginalnych stylizacji do ikony mody. Wielka metamorfoza trenerki i WAG

Szymon Marciniak - polski arbiter robi światową karierę

Płocczanin zaczynał karierę rozstrzygając wyniki meczów podczas rozgrywek najniższego szczebla i konsekwentnie piął się w górę. Jego kompetencje i talenty mediacyjne zostały szybko dostrzeżone. Jako 28-latek sędziował już mecze w Ekstraklasie. Po dwóch latach zadebiutował na Mistrzostwach Europy U-17, sędziował też w Lidze Europy, by rok później znaleźć zatrudnienie w Lidze Mistrzów. W 2012 roku po raz pierwszy uczestniczył w rozgrywkach FIFA.

Równolegle kontynuował pracę w kraju, m.in. jako główny arbiter Pucharu Polski (2016) i rozstrzygając w meczu o Superpuchar (2017). 

Nie zabrakło go na mundialu w Rosji w 2018 roku, gdzie pełnił funkcję sędziego głównego, tym samym stając się pierwszym od 20 lat Polakiem, jakiemu przypadło w udziale takie wyróżnienie. W tym samym roku poprowadził spotkanie o Superpuchar Europy UEFA 2018 w Tallinnie, gdzie Real Madryt starł się z Atlético Madryt.

Został zaproszony do sędziowania rozgrywek na mundialu w Katarze, gdzie będzie rozstrzygał m.in. w meczu Francja-Dania, jednego z najbardziej oczekiwanych spotkań fazy grupowej.

Sukcesy, umiejętności i bogate doświadczenie zdobyte w młodym wieku sprawiły, że Marciniak uchodzi za najlepszego polskiego arbitra w swoim pokoleniu. 

Tak wyglądały polskie i zagraniczne WAGs, zanim poznały ukochanych piłkarzyTak wyglądały polskie i zagraniczne WAGs, zanim poznały ukochanych piłkarzy

Prywatnie wiadomo o nim niewiele. Do mediów przedostała się informacja, że ukończył pedagogikę w Wyższej Szkole Edukacji Zdrowotnej i Nauk Społecznych w Łodzi. Jest mężem Magdaleny, z którą doczekał się dwójki dzieci - 19-letniego Bartosza oraz młodszej o kilka lat Natalii

Zdjęcia Szymona Marciniaka znajdziecie w galerii w górnej części artykułu.

Więcej o: