Szymon Marciniak - polski arbiter na mundialu. Prywatnie to mąż i ojciec

Szymon Marciniak, choć nie jest piłkarzem, stanowi jedną z ważniejszych postaci mundialu w Katarze. Gdy wchodzi na murawę, można spodziewać się profesjonalizmu najwyższej klasy. Polak dorobił się już tytułu jednego z najlepszych sędziów swojego pokolenia.

Szymon Marciniak urodził się 7 stycznia 1981 roku w Płocku. Sportem interesował się już w czasach szkoły podstawowej, chociaż wtedy stawiał na kolarstwo. Z czasem jednak porzucił dwa kółka na rzecz piłki. Grał amatorsko, później, w drugim podejściu dostał się do grupy młodzieżowej Wisły Płock, a w międzyczasie, jako 21-latek, zdobył uprawnienia arbitra, kończąc kurs sędziowski. W końcu doszedł do wniosku, że jego prawdziwym powołaniem jest sędziowanie i to na tym się skupił. Trudno powiedzieć, czy mógł przewidzieć, że dokładnie dwie dekady później będzie boiskowym rozjemcą na mundialu podczas najciekawszych spotkań.

Zobacz wideo Anna Lewandowska - od mało oryginalnych stylizacji do ikony mody. Wielka metamorfoza trenerki i WAG

Szymon Marciniak - polski arbiter robi światową karierę

Płocczanin zaczynał karierę rozstrzygając wyniki meczów podczas rozgrywek najniższego szczebla i konsekwentnie piął się w górę. Jego kompetencje i talenty mediacyjne zostały szybko dostrzeżone. Jako 28-latek sędziował już mecze w Ekstraklasie. Po dwóch latach zadebiutował na Mistrzostwach Europy U-17, sędziował też w Lidze Europy, by rok później znaleźć zatrudnienie w Lidze Mistrzów. W 2012 roku po raz pierwszy uczestniczył w rozgrywkach FIFA.

Równolegle kontynuował pracę w kraju, m.in. jako główny arbiter Pucharu Polski (2016) i rozstrzygając w meczu o Superpuchar (2017). 

Nie zabrakło go na mundialu w Rosji w 2018 roku, gdzie pełnił funkcję sędziego głównego, tym samym stając się pierwszym od 20 lat Polakiem, jakiemu przypadło w udziale takie wyróżnienie. W tym samym roku poprowadził spotkanie o Superpuchar Europy UEFA 2018 w Tallinnie, gdzie Real Madryt starł się z Atlético Madryt.

Został zaproszony do sędziowania rozgrywek na mundialu w Katarze, gdzie będzie rozstrzygał m.in. w meczu Francja-Dania, jednego z najbardziej oczekiwanych spotkań fazy grupowej.

Sukcesy, umiejętności i bogate doświadczenie zdobyte w młodym wieku sprawiły, że Marciniak uchodzi za najlepszego polskiego arbitra w swoim pokoleniu. 

Prywatnie wiadomo o nim niewiele. Do mediów przedostała się informacja, że ukończył pedagogikę w Wyższej Szkole Edukacji Zdrowotnej i Nauk Społecznych w Łodzi. Jest mężem Magdaleny, z którą doczekał się dwójki dzieci - 19-letniego Bartosza oraz młodszej o kilka lat Natalii. 

Zdjęcia Szymona Marciniaka znajdziecie w galerii w górnej części artykułu.

Więcej o: