Eurowizja 2017. Rosja nie weźmie udziału w tegorocznym konkursie. Jest oświadczenie EUN. "Stanowczo potępiamy decyzję władz Ukrainy"

Podczas tegorocznej Eurowizji nie zobaczymy reprezentanta Rosji. Na stronie Europejskiej Unii Nadawców właśnie pojawiło się oficjalne stanowisko w tej sprawie.

Pod koniec marca zadecydowano, że Julia Samojłowa, która miała reprezentować Rosję podczas tegorocznego konkursu Eurowizji, nie zostanie dopuszczona do udziału w finale. Decyzja ta miała charakter polityczny, ponieważ Rosjanka otwarcie poparła aneksję Krymu przez Rosję. Ze względu na to Samojłowa otrzymała oficjalny zakaz wjazdu na teren Ukrainy.

Choć szukano rozwiązania, które umożliwiłoby udział Rosji, wszystkie propozycje zostały odrzucone przez Channel One. Informację podała do wiadomości w czwartek Europejska Unia Nadawców, skupiająca publiczne stacje radiowe i telewizyjne Europy.

Zaproponowano, aby występ kandydatki Rosji był transmitowany przez satelitę albo by Rosja wyznaczyła innego reprezentanta, który będzie mógł legalnie wjechać na teren Ukrainy na czas konkursu. Ze smutkiem oznajmiamy, że obie propozycje zostały odrzucone przez rosyjską stację Channel One, która ogłosiła, że nie zamierza transmitować tegorocznego konkursu Eurowizji. Niestety, to oznacza, że Rosja nie będzie mogła wziąć udziału w tegorocznym konkursie. Bardzo chcieliśmy, aby wszystkie 43 kraje mogły uczestniczyć w Eurowizji i zrobiliśmy wszystko, by to umożliwić - czytamy na oficjalnej stronie Europejskiej Unii Nadawców.

Komentarz wystosował także przewodniczący Europejskiej Unii Nadawców, Frank Dieter Freiling.

Stanowczo potępiamy decyzję władz Ukrainy, aby zakazać podróży Julii Samojłowy, ponieważ wierzymy, że podważa ona apolityczny charakter konkursu Eurowizji i jej misję jednoczenia wszystkich narodów. Jednakże przygotowania do finału w Kijowie nadal trwają. Naszym priorytetem pozostaje stworzenie spektakularnego konkursu we współpracy ze stacją UA PBC w maju - czytamy w oświadczeniu.

Julia Samojłowa to 28-letnia piosenkarka, która od dziecka ma I stopień niepełnosprawności i porusza się na wózku inwalidzkim. Na Eurowizji miała zaśpiewać po angielsku "Flame Is Burning". Półfinały festiwalu odbędą się 9 i 11 maja, wielki finał natomiast 13 maja. Polskę reprezentować będzie Kasia Moś z piosenką "Flashlight".

Kasia Moś nie ma szans na Eurowizji? Zobaczcie, co piszą o niej media i fani z zagranicy. "Ma ładny głos, ale..."

MK