Eurowizja 2017. Rosja nie weźmie udziału w tegorocznym konkursie. Jest oświadczenie EUN. "Stanowczo potępiamy decyzję władz Ukrainy"

Podczas tegorocznej Eurowizji nie zobaczymy reprezentanta Rosji. Na stronie Europejskiej Unii Nadawców właśnie pojawiło się oficjalne stanowisko w tej sprawie.

Pod koniec marca zadecydowano, że Julia Samojłowa, która miała reprezentować Rosję podczas tegorocznego konkursu Eurowizji, nie zostanie dopuszczona do udziału w finale. Decyzja ta miała charakter polityczny, ponieważ Rosjanka otwarcie poparła aneksję Krymu przez Rosję. Ze względu na to Samojłowa otrzymała oficjalny zakaz wjazdu na teren Ukrainy.

Choć szukano rozwiązania, które umożliwiłoby udział Rosji, wszystkie propozycje zostały odrzucone przez Channel One. Informację podała do wiadomości w czwartek Europejska Unia Nadawców, skupiająca publiczne stacje radiowe i telewizyjne Europy.

Zaproponowano, aby występ kandydatki Rosji był transmitowany przez satelitę albo by Rosja wyznaczyła innego reprezentanta, który będzie mógł legalnie wjechać na teren Ukrainy na czas konkursu. Ze smutkiem oznajmiamy, że obie propozycje zostały odrzucone przez rosyjską stację Channel One, która ogłosiła, że nie zamierza transmitować tegorocznego konkursu Eurowizji. Niestety, to oznacza, że Rosja nie będzie mogła wziąć udziału w tegorocznym konkursie. Bardzo chcieliśmy, aby wszystkie 43 kraje mogły uczestniczyć w Eurowizji i zrobiliśmy wszystko, by to umożliwić - czytamy na oficjalnej stronie Europejskiej Unii Nadawców.

Komentarz wystosował także przewodniczący Europejskiej Unii Nadawców, Frank Dieter Freiling.

Stanowczo potępiamy decyzję władz Ukrainy, aby zakazać podróży Julii Samojłowy, ponieważ wierzymy, że podważa ona apolityczny charakter konkursu Eurowizji i jej misję jednoczenia wszystkich narodów. Jednakże przygotowania do finału w Kijowie nadal trwają. Naszym priorytetem pozostaje stworzenie spektakularnego konkursu we współpracy ze stacją UA PBC w maju - czytamy w oświadczeniu.

Julia Samojłowa to 28-letnia piosenkarka, która od dziecka ma I stopień niepełnosprawności i porusza się na wózku inwalidzkim. Na Eurowizji miała zaśpiewać po angielsku "Flame Is Burning". Półfinały festiwalu odbędą się 9 i 11 maja, wielki finał natomiast 13 maja. Polskę reprezentować będzie Kasia Moś z piosenką "Flashlight".

Kasia Moś nie ma szans na Eurowizji? Zobaczcie, co piszą o niej media i fani z zagranicy. "Ma ładny głos, ale..."

MK

Więcej o:
Komentarze (181)
Eurowizja 2017. Rosja nie weźmie udziału w tegorocznym konkursie. Jest oświadczenie EUN. "Stanowczo potępiamy decyzję władz Ukrainy"
Zaloguj się
 • dr_nauk

  Oceniono 84 razy 22

  Ciekaw jestem co powiedzieliby ci którzy piszą o banderowcach gdyby na festiwal w Polsce Niemcy wysłali taką Steinbach w wersji śpiewającej (np. o powrocie Śląska do germanskiej macierzy).

 • wojto51

  Oceniono 88 razy 18

  No i dobrze. Żeby brać udział w konkursie Eurowizji należy mieć mentalność europejską oraz szanować integralnośc terytorialną gopodarza.

 • dublet

  Oceniono 54 razy 10

  Rosja urządziła sobie prowokację! Wiadomo, że Ukraińcy bardzo są uczuleni na okupację Krymu i nie wpuszcząą takiej osoby. W całej Rosji nie było nikogo innego? Naprawdę?

 • Gość: bomba matka 18

  Oceniono 16 razy 6

  czemu Polskie media nie wyślą do Donbasu rzetelnego dziennikarza by informował opinię publiczną o tym co się dzieje na wojnie ?

 • kzet69

  Oceniono 48 razy 6

  I bardzo dobrze!!!

 • zebrzec

  Oceniono 15 razy 5

  no, swiat wstrzymal oddech.. kto oglada to g..no jakim jest eurowizja...

 • Oceniono 6 razy 4

  No to przesuneliśmy się na 42 pozycję. Kto os nas śpiewa? Ten od hymnu na rocznicę chrztu polski? A może będzie jakiś nowy smoleński hit. Misiewicz roboty już nie ma a on żadnej roboty się nie boi trochę warsztatu muzycznego zdobędzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX