"Milionerzy". Najmniejsza liczba doskonała to? Gracz podał odpowiedź, zanim Hubert Urbański zdążył przeczytać cztery opcje

Jaka liczba jest najmniejszą liczbą doskonałą? Maciej nie miał najmniejszych wątpliwości i od razu podał odpowiedź. Zaskoczył tym Huberta Urbańskiego. Czy jego odpowiedź była prawidłowa?

Maciej, absolwent medycyny, w show TVN "Milionerzy" doskonale radził sobie z pytaniami. Nie miał żadnych problemów z odpowiedziami na pytania dotyczące polityki czy geografii. Jak poradził sobie z pytaniem matematycznym za 75 tys. złotych?

Zobacz wideo Katarzyna Kolenda-Zaleska o swoich największych wpadkach na antenie

playerplus/programy-online"Milionerzy". Kogo dotyka gamofobia? Filip grał o ćwierć miliona

"Milionerzy". Najmniejszą liczbą doskonałą, czyli liczbą naturalną będącą sumą wszystkich swoich dzielników właściwych, jest liczba:

  • A: 1
  • B: 5
  • C: 6
  • D: 28

Maciej rzucił odpowiedź, nim Hubert Urbański zdążył przeczytać odpowiedzi. Bez zastanowienia gracz odpowiedział "sześć". Prowadzący odrzekł:

Sprawdźmy, czy jest sześć.

Wśród możliwych odpowiedzi była też liczba podana przez Macieja. Ale gracz nie zaznaczył jej od razu. Poprosił o chwilę na zastanowienie. Widać było na jego twarzy skupienie. Przeliczał, czy aby na pewno szósta to prawidłowa odpowiedź. Liczba doskonała to taka, której dzielniki po zsumowaniu dają właśnie tę liczbę.

Teraz Maciej był już pewny, że ma rację i poprosił o zaznaczenie odpowiedzi "C", pod którą znajdowała się szóstka.

ZOBACZ TEŻ: "Milionerzy". Kto powiedział "Reszta jest milczeniem"? Dla miłośników Szekspira banał, dla Macieja tragedia

"Milionerzy". Najmniejsza liczba doskonała? Odpowiedź na pytanie

Liczba doskonała to taka, która jest sumą swoich dzielników. Pierwszą liczbą doskonałą, jak podają encyklopedie, jest 6 (suma 1+2+3), a kolejną 28 (suma 1+2+4+7+14). Następną taką liczbą jest 496, a kolejną dopiero 8128. Według informacji encyklopedycznych do dzisiaj znaleziono zaledwie 43 liczby doskonałe. Największa z nich ma ponad 18 milionów cyfr.

Wśród odpowiedzi podanych do wyboru w programie były dwie liczby doskonałe. Oprócz szóstki liczbą doskonałą jest też 28. Jednak chyba nikt nie ma wątpliwości, która z nich jest mniejsza, a tego właśnie dotyczyło pytanie.

player.pl/playerplus/programy-online"Milionerzy". Przyszły szwagier przyszedł z odsieczą, gdy na szali było 75 tys. zł

Odpowiedź "C", którą zaznaczył Maciej, była poprawna, dzięki czemu zdobył 75 tys. i mógł kontynuować grę o milion.

Więcej o: