Jolanta Kwaśniewska kończy 65 lat. Jak zmieniała się ulubiona Pierwsza Dama Polaków?

Jolanta Kwaśniewska 3 czerwca kończy 65 lat. Przez dekadę pełniła funkcję pierwszej damy Rzeczypospolitej Polskiej i według sondażu IBRiS przeprowadzonego dla serwisu O2.pl została uznana za najlepszą w tej roli. Nie tylko angażowała się w liczne akcje charytatywne, ale też stanowiła wzór pod względem stylu. Jest rozpoznawalna do dzisiaj. Jak zmieniała się na przestrzeni lat?
Jolanta Kwaśniewska, Aleksander Kwaśniewski Jolanta Kwaśniewska, Aleksander Kwaśniewski KAPiF

Jolanta Kwaśniewska jako pierwsza dama

O Jolancie Kwaśniewskiej zaczęło być głośno, kiedy jej mąż objął funkcję prezydenta. Kobieta odmieniła dotychczasowy wizerunek Pierwszej Damy i nigdy nie chowała się za partnerem. Przez lata publicznej działalności ugruntowała wizerunek kobiety eleganckiej i ceniącej klasę. Chwalono ją zarówno za stylizacje na oficjalnych wystąpieniach, jak również te prywatne.

Jolanta Kwaśniewska z mężem Jolanta Kwaśniewska z mężem Eastnews

Jolanta w życiu prywatnym

Jolanta chodziła do liceum w Gdańsku, a następnie podjęła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Bez rezultatów pochodziła do egzaminu na aplikację sędziowską. Kilka miesięcy po obronie tytułu magistra prawa poślubiła Aleksandra Kwaśniewskiego. Dla większości Polaków stanowią parę idealną. Jolanta wspominała początki znajomości.

Olek walczył o mnie jak lew, zabierając mnie najpierw na spacery, pisząc jakieś liściki i te liściki mam do tej pory

- zdradziła Agacie Młynarskiej w rozmowie w Polsat Cafe w 2013 roku. Według niej kluczem do udanego małżeństwa jest nadawanie na tych samych falach i umiejętność okazywania sobie czułości.

'Wszystkim mamusiom dużo radości! A jednej w szczególności' - podpisała fotografię Ola Kwaśniewska. 'Wszystkim mamusiom dużo radości! A jednej w szczególności' - podpisała fotografię Ola Kwaśniewska. Screen / Instagram / Ola Kwaśniewska

Jolanta Kwaśniewska - życie rodzinne

Półtora roku po ślubie na świat przyszła jedyna córka Kwaśniewskich. Jolanta pracowała wówczas jako dyrektor do spraw handlowych w firmie zajmującej się produkcją biżuterii. Kilka lat później założyła agencję nieruchomości o nazwie "Royal Wilanów", w której pracowała aż do nominacji męża na prezydenta.

Jolanta Kwaśniewska Jolanta Kwaśniewska Yola/FOTONOVA / FOTONOVA

Jolanta Kwaśniewska odnalazła się w Pałacu Prezydenckim

Jolanta Kwaśniewska była pierwszą damą Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1995-2005, która stała się ikoną nie tylko polityki, ale też stylu i elegancji. Wielu do tej pory uważa, że lepszej prezydentowej już nie będzie. Gdy Aleksander Kwaśniewski został wybrany na prezydenta, jego żona miała 40 lat. Doskonale łączyła klasykę z nutą nowoczesności.

Michael Jackson i Jolanta Kwaśniewska Michael Jackson i Jolanta Kwaśniewska LASKI DIFFUSION/Eastnews

Kwaśniewska nigdy nie stroniła od ludzi. Była otwarta i życzliwa

Dzięki statusowi pierwszej damy Jolanta miała okazję poznać wiele znanych osób. Jedną z nich był Michael Jackson, który odwiedził Polskę w 1996 roku, by zagrać koncert na lotnisku w Bemowie. Przy okazji odwiedził jeden z warszawskich domów dziecka. Na spotkaniu z maluchami wręczył prezenty o łącznej wartości 2 milionów złotych.

W tym samym roku z pierwszą wizytą do pary prezydenckiej przyleciała królowa Elżbieta II.

Bardzo się tej wizyty bałam, bo wiedziałam, że moja rola jest dużo większa niż tylko wspólne wypicie herbaty. Wyobrażałam sobie oczekiwania w stosunku do mnie i to mnie trochę przerastało

- wspominała. Kwaśniewscy mają za sobą także spotkania z papieżem, które były dla Aleksandra i Jolanty wielkim zaszczytem. 

Czuliśmy się jak jego dzieci

-mówiła w 2005 roku o ostatniej wizycie Jana Pawła II w ojczyźnie.

Jolanta Kwaśniewska Jolanta Kwaśniewska Eastnews

Działalność charytatywna Jolanty Kwaśniewskiej

Jolanta nie chciała być jedynie tłem dla męża i brała czynny udział w licznych akcjach charytatywnych. W ciągu 10 lat bycia pierwszą damą odwiedziła wszystkie kliniki onkologii dziecięcej w Polsce. Założyła też fundację "Porozumienie bez barier".

Starałam się z uśmiechem rozmawiać z dziećmi i rodzicami, chciałam dodawać im otuchy, ale po wyjściu zaczynałam ryczeć. Chciałabym nie umieć płakać

- mówiła w 2010 roku. Wraz z mężem utworzyła Fundusz Pomocy Młodym Talentom, zbierający środki na rzecz utalentowanej polskiej młodzieży. W 1998 roku otrzymała Order Uśmiechu i tytuł Kobiety Roku "Twojego Stylu". Wspiera także walkę z rakiem piersi.

Ola Kwaśniewska z mamą Jolantą Kwaśniewską Ola Kwaśniewska z mamą Jolantą Kwaśniewską Ola Kwaśniewska z mamą Jolantą Kwaśniewską/kapif

Jolanta Kwaśniewska ma dobre relacje z córką Aleksandrą

Jolanta Kwaśniewska urodziła córkę w wieku 26 lat. W wywiadzie dla "VIVY!" z 2010 roku wyznała, że całe życie dbała o dom i rodzinę. Zdradziła, że te same wartości odnajduje w córce.

Ja byłam matką zakochaną w swoim dziecku od pierwszego momentu

- zapewniała Olę. Dziś Aleksandra ma 39 lat.

Jolanta Kwaśniewska Jolanta Kwaśniewska AKPA/KAPIF

Ikona stylu i elegancji

Żona Aleksandra Kwaśniewskiego stała się wzorem do naśladowania dla milionów kobiet. Dostała nawet własny program na antenie TVN Style o nazwie "Lekcja Stylu", gdzie dzieliła się swoimi poradami i uczyła Polaków, jak być stylowymi. Nie stroniła od komentarzy dotyczących wyglądu innych, w tym pierwszych dam, a jej wskazówki przeszły już do naszej popkultury.

Najpierw pupa, potem nogi - złota zasada dla pań wsiadających do samochodu w sukience.

Gdy wręczamy kwiaty, to zawsze bez papieru. Ważne, aby papier został w samochodzie, a nie np. na klatce schodowej.

- mawiała Jolanta. Razem z córką wzięła udział w programie "Matki i córki, czyli rodzinny galimatias".

Więcej o: