25 lat temu Aneta Kręglicka została Miss World. Polska oszalała: Ludzie skandowali moje imię. To nie jest jednak historia "Kopciuszka"

Dziś mija 25 lat od konkursu Miss World w Hong Kongu. Ćwierć wieku temu po raz pierwszy w historii (i niestety póki co ostatni) uznano Polkę za najpiękniejszą kobietę na świecie. Choć trudno w to uwierzyć, 48-letnia już Aneta Kręglicka niewiele się zmieniła - ale tylko jeśli chodzi o wygląd. Dziś mówi, że nie wzięłaby udziału w podobnym konkursie. To jednak nie jedyna zaskakująca rzecz w życiorysie "Kopciuszka zza żelaznej kurtyny".
Aneta Kręglicka w w 1989 roku - zaraz po zdobyciu tytułu Miss World. Aneta Kręglicka w w 1989 roku - zaraz po zdobyciu tytułu Miss World. Forum

Przełomowy 1989

Nazwano ją  "Kopciuszkiem zza żelaznej kurtyny". Mówiono, że jako pierwsza Polka żyje prawdziwym "american dream". Jednak te słowa o Anecie Kręglickiej, Miss World 1989, tak często powtarzane przez Polaków, w rzeczywistości bardziej odwzorowywały to, w co zaraz po upadku komunizmu chcieliśmy wierzyć, niż to, jak było naprawdę.

Zacznijmy jednak od początku. Kręglicka ukończyła liceum w Gdańsku, uwielbiała taniec. Tańczyła w grupie tańca nowoczesnego i trenowała gimnastykę artystyczną. Poszła na Ekonomię na Uniwersytecie Gdańskim, nie myślała o karierze modelki, ani tym bardziej miss. Do udziału w konkursie namówili ją znajomi. Ona sama nie wierzyła w swoją urodę.

W czasach szkolnych byłam wręcz zaskoczona, że interesowali się mną koledzy ze starszych klas - opowiadała w "Vivie!'. - (...) Wprawdzie nie byłam wtedy typem kujona, ale interesowały mnie głównie nauka i przyjaźnie. Tym bardziej zaskakujące dla mnie były sytuacje, jak ta z liceum. W Dniu Kobiet odwiedziło mnie sześciu kolegów z kwiatami. Sąsiad, koledzy ze starszych klas, znajomi znajomych. Przychodzili jeden za drugim, a mnie ogarniało przerażenie, jak dzwonił kolejny dzwonek do drzwi. Musiałaby pani zobaczyć ich miny. Mnie się uginały nogi, a moja mama pękała ze śmiechu.

Wzmianka w Wydanie "GW" z dnia 23.11.89

Ojciec, wymagający i dobrze sytuowany inżynier, podchodził początkowo nieufnie do tego pomysłu.

Któregoś dnia usłyszał o tym tato. Byłam przekonana, że mój konserwatywny ojciec z zasadami, zapyta, czy zwariowałam, a on powiedział: "A dlaczego nie? Przecież jesteś rozsądna. To może być świetna przygoda". Zdecydowałam się dopiero wtedy. Zabawne było, że gdy okazało się, że mam szansę na wysokie miejsce, tato wziął mnie na bok i szepnął: "Pamiętaj, drugie miejsce nas nie interesuje". Po raz pierwszy wypowiedział się na temat mojej urody - czytamy dalej w tym samym wywiadzie.

Konkurs Miss Polonia był jej debiutem telewizyjnym. Patrząc jednak na relację z konkursu Miss World nie wydaje się, aby Kręglicka źle znosiła obecność kamer. Większym źródłem stresu okazał się jej wygląd. Gdy w konkursowej stylizacji zobaczyła ją Nina Terentiew, nie poznała jej.

Jak wspominam, co zrobili ze mną fryzjerzy i makijażyści, bolą mnie zęby - mówiła Kręglicka w rozmowie z "InStyle".

Aneta KręglickaERMA / CAMERA PRESS

Aneta Kręglicka i Maciej Żak Aneta Kręglicka i Maciej Żak WBF

Matka, żona i miss

Od czasu sukcesu Kręglickiej żadnej Polce nie udało się jeszcze zajść tak wysoko. Gdyby jednak teraz znów miała 20 lat i miała walczyć o koronę najpiękniejszej, odpuściłaby.

Współczesne media są bardzo powierzchowne, trudno doszukać się w nich zainteresowania samym człowiekiem, bardziej liczy się efekciarstwo i sensacja. Udział w takiej rozrywce mnie nie interesuje. Z tego też powodu uważnie przyglądam się propozycjom, które są mi składane. Muszę mieć z tego jakiś benefit, czegoś doświadczyć, nauczyć się, przeżyć, spotkać fajnych ludzi. Zainteresowanie mediów moją osobą nie jest dla mnie wystarczającą wartością - mówiła w rozmowie z Plejada.pl.

Największą wartością w życiu Kręglickiej jest rodzina. 49-letnia modelka od 16 lat jest żoną reżysera, Macieja Żaka.

Przed Maćkiem nie miałam wielu związków. Poznaliśmy się, gdy reżyserował reklamówkę mojej agencji. Uwielbiałam z nim pracować, ujmował mnie dowcipem. Zaprzyjaźniliśmy się. A kiedy nagle spojrzeliśmy na siebie inaczej, oboje byliśmy wolni. (...) Lubię silnych mężczyzn. Mimo swojej apodyktyczności, pozycji szefa, z którą się już zrosłam - opowiadała w "Gali".

Aneta KręglickaWBF

Para ma 13-letniego syna Aleksandra (wystąpiła z nim w sesji do magazynu "Gala"). Ciąża zmieniła życie Kręglickiej. Wcześniej żyła na bardzo wysokich obrotach, dziecko przyniosło zmianę podejścia do świata. Mimo że wzięła tylko 3 tygodnie urlopu macierzyńskiego, nie pracowała tak dużo, jak wcześniej. Udało jej się stworzyć kompromis między karierą a rodziną. Jest jednak wymagającą żoną i matką.

Maciek czasem ma do mnie o to pretensje. Zapisałam syna na wiele zajęć - na tenisa, na piłkę nożną, fortepian (...). Czasami załamuję ręce, bo moja obowiązkowość sprawia, że wszystko musi być zrobione na czas. A mój syn, niestety, w tych sprawach jest moim przeciwieństwem. Wyznaje zasadę: "Co masz zrobić dzisiaj, zrób jutro". Dla mnie to porażka! Gdybym nie przypominała mu o odrobieniu zadań, zapewne by tego nie robił. Wstaję rano, budzę swoje dziecko, przygotowuję śniadanie i jeszcze rano powtarzamy lekcje - Kręglicka 5 lat temu w "Vivie!'.

Choć po porodzie nieco zwolniła tempo, nie przestała żyć intensywnie. Postanowiła zrobić doktorat. Ukończyła studia doktoranckie w Szkole Głównej Handlowej z zakresu zagadnień Unii Europejskiej i stosunków międzynarodowych.

Aneta Kręglicka. Aneta Kręglicka. AG

"Ludzie skandowali..."

Kręglicka od zawsze była zorganizowana i obowiązkowa. Mówi o sobie, że jest "typem przywódcy". W podstawówce była przewodniczącą klasy. Chciała założyć własną firmę. Niespodziewany zwrot w jej życiu przyniósł jednak konkurs Miss Polonia, a potem Miss World. Kręglicka była zdezorientowana.

Wciąż pamiętam ten pokonkursowy szok. Nie zdawałam sobie sprawy, że właśnie stałam się własnością publiczną i że odtąd moje życie będzie dzieliło się na dwa etapy - przed i po konkursie. Wtedy w Polsce nie było tabloidów, tylu kolorowych gazet. Nie wiedziałam, jak wygląda życie celebryty, a tu nagle się nim stałam. Szczerze mówiąc, nie lubiłam tego już od pierwszego momentu - mówiła w "Vivie!".

Korona otwierała wiele drzwi, ale dla 24-letniej dziewczyny nowa rzeczywistość okazała się zaskakująca.

Teraz widzę, że przeżyłam piękne momenty, ale też wiele stresujących i krępujących. Przychodziłam do teatru, gdzie ludzie po spektaklu zamiast biec do aktorów, w kolejce po autograf ustawiali się do mnie. Albo skandowali moje imię na ulicy, a ja wychodziłam na balkon, żeby ich pozdrowić. Było to dla mnie nienaturalne - przyznała w tym samym wywiadzie.

Aneta Kręglicka, modelkaWłodzimierz Liszka

Kręglicka dobrze znała angielski i włoski. Bywała już za granicą. Miała rodzinę w Stanach, tuż przed konkursem wahała się nawet, czy nie zostać za oceanem, ale rodzice zbyt za nią tęsknili. Wielki świat nie był więc dla niej czymś, co powaliło ją z nóg. Tym bardziej, że zawsze twardo stała po ziemi. Po wyborach Miss World dostała pracę w prestiżowej agencji Wilhelmina w Nowym Jorku. Zawód pełnoetatowej modelki nie sprawiał jej jednak satysfakcji.

Wytrzymałam tam kilka miesięcy. Zrobiłam właściwie tylko swoje portfolio i nim zaczęły się konkretne projekty, uciekłam - wspominała w wywiadzie dla Nto.pl. - Uważałam, że tracę czas. Męczyły mnie castingi i bardzo jednak przedmiotowe traktowanie modelek. Oczywiście wiele z nich robi wielkie kariery, wypracowuje marki i dorabia się na nich ogromnego majątku, nawet po zejściu z wybiegów. Ale to kompletnie nie było dla mnie.

Rok 1993, Aneta Kręglicka i Stan BorysAG

Aneta Kręglicka Aneta Kręglicka KAPIF

Bizneswoman

Tytuł Miss Polonia, Miss World i wicemiss Miss International pozwoliły jej zdobyć doświadczenie w branży reklamowej i PR-owej. Po powrocie do kraju razem z przyszłym mężem założyła agencję reklamową public relations "ABK Kręglicka". Po jej likwidacji w 2005 roku otworzyła firmę "Hannah Hooper". W 2002 roku została także współwłaścicielką studia filmowego "St. Lazare".

Nie zawsze wygrywałam przetargi, a miałam firmę i spory, bo 30-osobowy, zespół ludzi na utrzymaniu. Każdy pod koniec miesiąca spodziewał się pensji, a ja musiałam ją zapewnić. (...) Towarzyszył mi wtedy permanentny, stresowy ból brzucha - od niedzieli wieczorem do piątku popołudnia - mówiła dalej dla Nto.pl. - Bywało na przykład tak, że ktoś dopuszczał mnie do przetargu tylko po to, by zobaczyć, jak wyglądam... Okazywało się, że nie chodzi wcale o to, żeby mi powierzyć projekt...
Warszawa, marzec 1992 r., Holiday Inn, gabinet cieni ''Kobiety i życia' Warszawa, marzec 1992 r., Holiday Inn, gabinet cieni ''Kobiety i życia' Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Ikona mody wczoraj i dziś

Zainteresowanie, jakie wywołuje Aneta Kręglicka, praktycznie nie zmieniło się od lat 90. Choć dziś już może ludzie nie skandują jej nazwiska na ulicy, to okrzyki nie słabną, gdy Kręglicka pojawia się na jakiekolwiek imprezie. Fotoreporterzy przepychają się, krzyczą na siebie i do niej: "w prawo", "w lewo", a organizatorzy wydarzenia zacierają ręce - obecność Kręglickiej gwarantuje sukces, tym bardziej, że korzysta ona z niewielu zaproszeń.

Udało mi się przez te wszystkie lata zbudować wizerunek, który nie uległ żadnym modom i koniunkturalnym wahaniom. Zawsze byłam postrzegana podobnie. Nie mając doświadczenia ani konkretnych wzorców, poza tymi - jakże ważnymi! - które wyniosłam z domu, kierowałam się przede wszystkim intuicją, moim wewnętrznym wyczuciem, mówiącym mi, co jest interesujące, wartościowe, a co nie. Tak było i jest do dziś - stwierdziła Kręglicka w rozmowie z Businessandbeauty.pl.

Maciej Zień, Aneta KręglickaKapif

Przede wszystkim można ją spotkać na wydarzeniach związanych z modą, ale tylko tą najlepszą. Pojawia się jednak tylko na pokazach najbardziej cenionych polskich projektantów, Dawida Wolińskiego, Roberta Kupisza, Bohoboco. Od lat jest też muzą Macieja Zienia.

Dawid Woliński i Aneta KręglickaWBf

Aneta Kręglicka i Krzysztof Tyniec Aneta Kręglicka i Krzysztof Tyniec AG

Na salonach?

Kręglicka poza własnym biznesem sama w sobie jest prawdziwą marką. Na współpracę z nią zdecydowała się m.in. firma Apart.

Jej uroda, talent, klasa, wyczucie stylu i smaku doskonale współgrają z charakterem tych szlachetnych kamieni. To kobieta piękna, spełniona i nowoczesna, która zna i ceni smak luksusu. Mówi: "To nie uroda sprawia, że jesteśmy sobą - to bycie sobą powoduje, że jesteśmy piękne" - czytamy na stronie firmy jubilerskiej.

Aneta KręglickaApart

Praca modelki i bycie bizneswoman to nie wszystko. Pod koniec zeszłego roku została przewodniczącą programu "Projektanci na start", show dla młodych polskich projektantów. To nie był jednak pierwszy romans z telewizją Kręglickiej.

Aneta KręglickaKapif

Aneta Kręglicka Aneta Kręglicka Kapif

Taniec z gwiazdami

W 2006 roku Kręglicka wzięła udział w trzeciej edycji "Tańca z Gwiazdami". Partnerował jej Robert Rowiński. Para zajęła 7. miejsce.

"Taniec" pojawił się po okresie, gdy długo nie pojawiałam się w mediach. Świetnie się bawiłam. Mobilizowały mnie nagrania. "Pokaż, co potrafisz!", mówiłam do siebie - wspominała w tym samym wywiadzie w "Gali".

Aneta Kręglicka i Robert Rowiński w Tańcu z gwiazdamiKapif

Kręglickiej proponowano też występ w innym talent-show dla celebrytów, "Gwiazdy tańczą na lodzie". Modelka jednak odmówiła. Być może jednym z powodów takiej decyzji była medialna zawierucha, która rozpętała się po "TzG". Mocno powycinane stroje odsłaniały ciało byłej Miss. Jej figura znalazła się pod lupą mediów i internatów. W przeważającej części komentarze nie były pozytywne.

Aneta KręglickaKapif

Aneta Kręglicka Aneta Kręglicka WBF

Anoreksja

Przez "Taniec z Gwiazdami" zaczęto uważniej przyglądać się szczupłej sylwetce Kręglickiej. Coraz więcej osób zaczęło sugerować, że modelka choruje na anoreksję. Zdecydowanie jednak zaprzeczyła insynuacjom. Tłumaczyła, że ma drobną budowę kości, przez którą nawet nieznaczny spadek wagi od razu jest widoczny.

Nawet się o nią nie otarłam. Od czasów szkoły średniej moja waga właściwie się nie zmienia. Tylko na studiach i gdy zostałam Miss Polonia ważyłam mniej - 48 kg, byłam chudziną (...). Stres mnie nie omija. Codziennie walczę o przetrwanie. (...) Oglądałam niedawno swoje zdjęcia z tego okresu -  marzę o takiej figurze! - mówiła w "Gali".

Aneta KręglickaWBF

Aneta KręglickaWBF

Obecnie Kręglicka waży 52 kilogramy i nosi rozmiar 34.

Jestem dumna z umięśnionego brzucha. Z dziewięcioletnim synem jeżdżę na nartach, rolkach, gram w tenisa. Nie istnieję bez ruchu. Co dwa dni jestem na siłowni albo biegam półtorej godziny. Każdego ranka robię tysiąc brzuszków. Bardziej dbam o sprawność fizyczną niż wygląd - opowiadała w rozmowie z "Twoim Stylem".

Aneta KręglickaWBF

Modelka codziennie ćwiczy. Na prawdę robi imponujące 1000 brzuszków dziennie. Biega nie tylko dla figury, lecz także równowagi psychicznej. Skalpela się boi. Nie odwraca się jednak od medycyny estetycznej. Od lat regularnie poddaje się mezoterapii. Uzupełnieniem aktywności fizycznej i zabiegów kosmetycznych jest dieta.

Nie jem węglowodanów. Ale raz na jakiś czas mam nieprawdopodobny apetyt, jem do upadłego, zagryzam czekoladę ogórkiem - powiedziała w wywiadzie . - Rano piję sok z cytryny, do tego miska tartej marchewki z olejem lnianym i czuję się syta. Po 2-3 godzinach jem pomidora z awokado i świeżą bazylią. Potem sałatka z warzywami. A na wieczór tylko owoc - mówi w rozmowie z "InStyle".

.KAPiF

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.