Madonna kończy dziś 55 lat! 9 DOWODÓW na to, że zmieniła oblicze show-biznesu

Madonna to artystka, która przecierała szlaki w muzyce, stylu, modzie. Niektórzy uważają ją za kontrowersyjną, inni za szaloną, ale nikt nie odmówi jej korony królowej popu. Zebraliśmy 8 dowodów na to, że piosenkarka zmieniła oblicze show-biznesu!
Madonna Madonna Record Magazine

Dowód 1: Moda

Madonna to bez wątpienia jedna z największych ikon mody. Jej styl przez lata naśladowały kobiety na całym świecie. A wszystko zaczęło się już w latach 80. Madonna jako pierwsza nosiła wtedy (modne do dziś!) wisiory z krzyżem, sztuczne perły, gumowe bransoletki, koronkowe topy, które zakładała warstwami. Wiele akcesoriów zrobionych było ze skóry. Uwielbiała jeans i zwierzęce cętki. Często zaopatrywała się w second handach. Burzę nieuporządkowanych blond loków spinała ogromną czarną kokardą.

MadonnaEast News

MadonnaI-D Magazine

MadonnaRolling Stone

MadonnaPlayboy

Jedną z najbardziej pamiętnych kreacji Madonny z wczesnych lat 90., jest gorset zaprojektowany specjalnie dla niej przez Jean-Paula Gaultiera. Jego miseczki przypominały kształtem podłużne stożki.

MadonnaAP

MadonnaInternet

W drugiej połowie dekady, skandalistka przeszła ogromną metamorfozę z buntowniczki w kobiecą, słodką blondynkę. Często pojawiała się w kowbojskich kapeluszach i satynowych koszulach.

MadonnaHarper's Baazar

Madonna Madonna Screen Youtube.com

Dowód 2: Skandale na tle religijnym

Madonna jako pierwsza w takiej skali posłużyła się skandalem jako czynnikiem rozwijającym karierę. Gwiazda najmocniej zszokowała ludzi, gdy w teledysku do piosenki "Like a prayer" przedstawiła Jezusa jako Afroamerykanina i tańczyła na tle płonących krzyży. To nie jedyne co uraziło katolików - artystka zasłynęła z noszenia dziesiątek ozdób w kształcie przedmiotów kultu religijnego, np. różańca czy krzyża.

MadonnaScreen Youtube.com

Madonna, Britney Spears, 2003. Madonna, Britney Spears, 2003. East News

Dowód 3: Skandale na tle obyczajowym

Madonna obok królowej pop, w pełni zasłużyła także na tytuł naczelnej skandalistki. Jej kariera zresztą nabrała rumieńców, dzięki rozbieranej sesji, ale Madonna zawsze dbała, by być ciągle na topie. A najlepiej pomagają w tym oczywiście skandale. Do historii przeszedł już jej soczysty pocałunek z Britney Spears na rozdaniu nagród MTV w 2003 roku.

Madonna, Britney Spears, 2003East News

Wokalistka dba o to, żeby podgrzewać atmosferę. Choćby odważnymi występami. Szpagaty na scenie? Co to dla niej! Takie wygibasy wyprawiała na koncercie 2004 roku.

Madonna, 2004East News

Madonna Madonna Dolce & Gabbana

Dowód 4: Ulubienica projektantów

Smak i gust Madonny docenili najbardziej znani projektanci na świecie. Słynne domy mody chętnie zapraszały ją do współpracy. Była twarzą kampanii Versace, Louis Vuitton, Dolce & Gabbana, czy popularnej sieciówki H&M.

MadonnaVersace

MadonnaLouis Vuitton

MadonnaLouis Vuitton

MadonnaDolce & Gabbana

Ma także własną markę odzieżową - "Material Girl". Jej twarzą została ostatnio Rita Ora.

Rita OraMaterial Girl

Rita OraMaterial Girl

Madonna Madonna AP

Dowód 5: Jest inspiracją dla innych

Madonna jest źródłem modowych inspiracji dla gwiazd na całym świecie. Czerpią z niej choćby: Britney Spears, Lady Gaga, a nawet Miley Cyrus! A także nasza rodzima gwiazda, Doda.

DodaKapif

Madonna, Britney SpearsEast News

Miley CyrusReuters

Madonna Madonna EastNews

Dowód 6: Joga

Madonna rozpropagowała najpierw wśród gwiazd, a potem wśród zwykłych śmiertelników jogę. Jej ciało było najlepszym dowodem na to, że dzięki ćwiczeniom można "zatrzymać czas". Piosenkarka wyglądała i czuła się świetnie. Figury i jędrnego ciała zazdrościła jej niejedna młodsza koleżanka z branży.

MadonnaEastNews

W teledysku do piosenki "Hung up", 47-letnia wówczas Madonna pokazała na co ją stać!

MadonnaScreen Youtube.com

Madonna Madonna EastNews

Dowód 7: Kult młodości

Nie tylko dzięki jodze Madonna nie postarzała się nawet o dzień już od kilku lat. Zawdzięcza to cudom nowoczesnej medycyny estetycznej. Podczas czerwcowego koncertu charytatywnego, na którym artystka wygłosiła mowę o wpieraniu i dążeniu do równouprawnienia kobiet na świecie, jej twarz była wyjątkowo spuchnięta. Po kilku dniach, gdy opuchlizna zeszła, gwiazda znów wyglądała nieskazitelnie.

MadonnaEastNews

MadonnaEastNews

MadonnaEastNews

Madonna Madonna www.ultramadonna.com

Dowód 8: Epatowanie nagością

Już nawet największe autorytety pochylają się nad talentem gwiazdy:

Madonna, bez znaczenia czy ci się to podoba czy nie, rozpoczęła rewolucję kobiet w muzyce... Jej zachowania, opinie na temat seksu i nagości oraz styl i seksualność zmusiły publikę, by usiadła i zaczęła obserwować - napisano o artystce w "The Times".

Madonna została uznana za "winną" szerzenia nagości i zamazywania granicy między pornografią a muzyką.

Przed nią kobiety znane ze swoich wokali miały możliwość stania się wielkimi gwiazdami. Po Madonnie jednak nawet najbardziej oryginalne piosenkarki, jak chociażby Janet Jackson, muszą sprzedawać swoje albumy eksponując w telewizji ciała - stwierdził Shmuel Boteach, autor "Hating women".

Koncert Madonny w Paryżu Koncert Madonny w Paryżu Fot. Guy Oseary AP

Dowód 9: Królowa pop

Muzycznie Madonna odniosła największe z możliwych zwycięstwo - została okrzyknięta "królową popu" i stała się inspiracją dla kolejnych pokoleń artystów.

Jej wpływ na muzykę pop jest niezaprzeczalny i dalekosiężny. Nowe ikony popu, od Nelly Furtado i Shakiry do Gwen Stefani i Christiny Aguilery (nie zapominając o Britney Spears) zawdzięczają Madonnie szablon prowokacyjnej i seksownej kobiety emanującej siłą swej płci w wizerunku, muzyce i tekstach - pisała Mary Cross w "Madonna: A Biography".

Magazyn "Rolling Stone" nazwał Madonnę "jednym z największych artystów popowych w historii". Piosenkarka jest najbardziej dochodową i odnoszącą największe sukcesy artystą płci żeńskiej. 10 marca 2008 roku wprowadzono ją do Rock and Roll Hall of Fame. W tym samym roku magazyn "Billboard" przyznał jej 2 miejsce na liście najlepszych artystów, gdzie Madonna przegrała tylko z zespołem The Beatles.

Przypomnijcie sobie także jedne z jej największych hitów. Który jest waszym ulubionym?

Więcej o: