Amerykański portal Sfgate stworzył listę aktorek, które zrobiły na widzach największe wrażenie, a wśród nich znalazła się Joanna Kulig. Uroda i charyzma Joanny Kulig została zauważona i doceniona dopiero teraz, kiedy aktorka skończyła 30 lat. Jednak Kulig swoich sił próbowała już od kilkunastu lat.
Skromna aktorka przyszła na świat w 1982 roku w malowniczej Krynicy-Zdrój znanej ze swoich uzdrowiskowych tradycji. Wychowała się w małej miejscowości: Muszynce. Góralka z pochodzenia mierzy 160 cm i ale zawsze miała spory temperament. A przede wszystkim ambicje, by wspiąć się na szczyt kariery.
WBF
Na początku Joannie marzyła się kariera wokalna. Pierwszy raz świat usłyszał o niej w 1998 roku, kiedy jako 16-latka Kulig zawojowała scenę w "Szansie na sukces" śpiewając piosenkę Grzegorza Turnaua "Między ciszą a ciszą". W Wielkim Finale "Szansy" Kulig zajęła trzecie miejsce. Nastoletnia wówczas Kulig bardzo przeżyła swój debiut:
Jaką metamorfozę przeszła Kulig?
Joanna Kulig próbowała dalej swoich sił w piosence. W 2002 roku wzięła udział w popularnym programie "Idol", a z piosenką Hany Banaszak "Pogoda ducha" dobrnęła aż do półfinału. Aktorka nie wspomina jednak zbyt dobrze tego programu:
Zobaczcie, jak sobie wtedy radziła.
Joanna Kulig zakosztowała nieco smaku wokalnej sławy, doszła jednak do wniosku, że chce rozwijać się w innym kierunku. Wybrała studia na PWST w Krakowie. Po zdobyciu dyplomu licencjonowanego aktora, związała się z Teatrem Starym. W sztuce "Sejm kobiet" Mikołaja Grabowskiego, Kulig pokazała, że zdecydowanie ma charyzmę i talent. Aktorka występowała także w "Śnie nocy letniej" czy w "Oczyszczeniu" czeskiego reżysera Petra Zelenki.
Agencja Gazeta
Po rolach teatralnych aktorka zaczęła jednak przeżywać kryzys:
Kulig rzuciła więc ciepłą posadkę w teatrze i zaczęła szukać szczęścia na własną rękę. Ryzyko na szczęście się opłaciło:
Agencja Gazeta
Pierwszy raz na wielkim ekranie Kulig pojawiła się w 2007 roku w filmie "Środa czwartek rano" w reżyserii Grzegorza Packa. Obraz opowiada historię dwojga ludzi, a jego akcja rozgrywa się w ciągu 24 godzin w Warszawie 1-go sierpnia, w rocznicę Powstania Warszawskiego. Kulig wcielała się w nim w rolę Teresy, dziewczyny obdarzonym niezwykłym temperamentem i śmiemy stwierdzić, że rola nie odbiegała tak bardzo od prawdziwego charakteru Kulig.
Agencja Gazeta
Film jest oparty na autentycznej historii:
Na premierze filmu "Środa czwartek rano", w legendarnej "Piwnicy pod Baranami" Joanna Kulig zaśpiewała kompozycje Jana Kantego Pawluśkiewicza. Grzecznie ubrana w białą koszulę i kraciastą spódnicę dziewczyna już wtedy pokazała na co ją stać, a wszelkie braki w garderobie nadrabiała mocnym wokalem i kocimi ruchami! Zobaczcie, jak wtedy wyglądała.
Międzynarodowy sukces przyniósł jej kontrowersyjny film "Sponsoring" Małgorzaty Szumowskiej. Aktorka zagrała w nim u boku znanej francuskiej aktorki i laureatki Oskara, Juliette Binoche. Kulig wcieliła się w rolę młodej dziewczyny, która uprawia sponsoring, a przy okazji pomaga zagubionej dziennikarce na nowo odkryć świat zmysłowych rozkoszy.
Film obfitował w odważne sceny, Kulig jednak nie miała oporów przed graniem wyuzdanych scen:
Fot. Stefan Romanik / Agencja Gazeta
Kulig odczuwała strach przed graniem z ikoną kiną, Juliette Binoche:
Aktorka jednak pokonała strach, a atmosfera na planie zrobiła się niemal rodzinna:
Mat.prasowe/Kino Świat
Obejrzyjcie zwiastun filmu.
Aktorka szła za ciosem! Po roli w "Sponsoringu" zagrała we francusko-brytyjsko-polskim filmie "Kobieta z piątej dzielnicy" u boku niegdysiejszego przystojniaka i byłego męża Umy Thurman, Ethana Hawke'a. W filmie wcieliła się w rolę kochanki bohatera. W obrazie pojawiła się też Kristin Scott Thomas znana z roli w "Angielskim pacjencie". Musimy przyznać, że to naprawdę doborowe towarzystwo dla początkującej aktorki.
Kapif
Szerszej publiczności Kulig dała się poznać w serialu "Szpilki na Giewoncie", w którym wcielała się w rolę pracownicy głównej bohaterki, Wiki Burej. Granie góralki przyszło jej chyba z łatwością, bowiem sama pochodzi z Beskidu Sądeckiego. Wcześniej aktorka występowała tylko gościnne w takich serialach jak "Ojciec Mateusz", "Czas honoru" czy "Teraz albo nigdy".
fot. KAPIF
Kulig jest spełniona uczuciowo. W grudniu 2009 roku aktorka poślubiła Macieja Bochniaka, scenarzystę, reżysera i fotografa. Bochniak zasłynął m. in. z wyreżyserowania dokumentu o podróży zespołu disco-polo Bayer full do Chin: "Miliard szczęśliwych ludzi". Jeszcze jakiś czas temu Kulig zapewniała, że kariera nie jest jej oczkiem w głowie:
Teraz jej kariera zdecydowanie nabrała tempa!