Amy Adams

Amy Adams

Amy Adams to amerykańska aktorka. Była pięciokrotnie nominowana do Oscara. Zdobyła wiele prestiżowych nagród filmowych. Szerszej publiczności znana jest między innymi z filmów: "Wątpliwość", "American Hustler", "Wielkie oczy", "Mistrz", "Muppety", "Zaczarowana" czy "Batman vs Superman: świt sprawiedliwości".

Data urodzenia: 20 sierpnia 1974 r.
Miejsce urodzenia: Vinceza (Włochy)
Pełne imię i nazwisko: Amy Lou Adams
Wzrost: 163 cm
Rodzina: mąż Darren Le Gallo, córka Aviana Olea

Amy Adams: życiorys

Amy Adams przyszła na świat 20 sierpnia 1974 roku w Vinceza jako córka Amerykanów Kathryn i żołnierza Richarda Adamsów. Dorastała z rodzicami, czterema braćmi i dwiema siostrami. Jej rodzina wróciła do Stanów i osiadła w Castle Rock w stanie Kolorado. Rodzice przyszłej gwiazdy rozwiedli się w 1985 roku. Skończyła szkołę średnią (Douglas County High School). Zaraz później zaczęła grywać w przedstawieniach w restauracjach.

Amy Adams: kariera

Amy Adams po raz pierwszy pojawiła się przed kamerą w 1999 roku, wcielając się w postać Leslie Miller w komedii "Zabójcza piękność". Rok później zagrała Kathryn Merteuil w drugiej części "Szkoły uwodzenia". W kolejnych latach wystąpiła w: "Kto pierwszy, ten lepszy" (2002), "Złap mnie, jeśli potrafisz" (2002), "Dr.Vegas" (2004), "Ostatni podryw" (2004). W 2005 roku w karierze aktorskiej nastąpił przełom. Zagrała w komediodramacie "Świetlik" a za swoją rolę została nominowana do nagrody Oscara za najlepszą drugoplanową rolę żeńską.
Po zagraniu paru kolejnych ról (m.in. w "Pretty Man, czyli chłopak do wynajęcia", "Powtórka z rozrywki", "Stara miłość nie rdzewieje"), Amy Adams powróciła w filmie przygodowym "Zaczarowana" (2007). Odniosła ogromny sukces komercyjny i zdobyła rzeszę wielbicieli. Rok później wykreowała postać siostry James w filmie "Wątpliwość", za co po raz kolejny została nominowana do Oscara. Później wystąpiła też w: "Niezwykły dzień Panny Petitgrew" (2008), "I wszystko lśni" (2008), "Noc w muzeum 2" (2009), "Julia i Julia" (2009), "Oświadczyny po irlandzku" (2010).
W 2010 roku Adams wcieliła się w postać Charlene Fleming w filmie "Fighter", za co znów została nominowana do Oscara. Kolejną taką nominację przyniósł jej film "Mistrz" w 2012 roku. W międzyczasie Amy Adams zagrała w filmie "Muppety" (2011) i "Dopóki piłka w grze" (2012).
W 2013 roku Adams zagrała w trzech filmach: "Ona", "Człowiek ze stali" i "American Hustle". Za rolę w tym ostatnim została nominowana do Oscara, jednak tym razem za najlepszą rolę pierwszoplanową. Od tego czasu pojawiła się m.in. w takich produkcjach, jak: "Wielkie oczy" (2014), "Batman v Superman: świt sprawiedliwości" (2015), "Janis Joplin: Get It While You Can" (2015).

Amy Adams: życie prywatne

W 2001 roku Amy Adams zaczęła spotykać się z aktorem Darrenem Le Gallo, z którym zaręczyła się w 2008 roku, a w 2015 wyszła za niego za mąż. Mają córkę Avianę Oleę (ur. 2010 r.).

Zobacz także:

Ben Affleck - Jessica Biel - Blake Lively

amy adams

Więcej o:

amy adams