Wszystko, co chcielibyście wiedzieć... cz. III

Dzisiaj trzecia część pytań...

Kotek przedstawia Wam kolejną część odpowiedzi, jakie zadaliście jakiś czas temu na naszym kotkowym forum. Na pytania odpowiedziała edukatorka z Grupy Ponton.

1. Słyszałam, że nielegalne jest uprawianie seksu przed 16 rokiem życia. Czy to prawda? I jaka czeka kara?

Prawo nie karze młodych osób, które chcą uprawiać seks, ale broni ich przed wykorzystywaniem ze strony starszych. Wszelkie kontakty seksualne (czyli zachowania mogące sprawiać przyjemność seksualną, także całowanie czy pieszczoty) z osobami poniżej 15. roku życia są ciężkimi przestępstwami podlegającymi karze od 2 do 12 lat więzienia. Nieważne, czy młoda osoba zgodziła się na to czy nie, po prostu nie można wchodzić w takie relacje z bardzo młodymi ludźmi. Za granicę obrano wiek 15 lat - przyjmuje się, że osoba starsza jest na tyle dojrzała emocjonalnie i fizycznie, by móc świadomie decydować o sobie i której decyzje nie są efektem niewiedzy, nieświadomości, nadużycia zaufania. Nie karze się osób, które w momencie popełniania takiego czynu same mają mniej niż 15 lat. "Sprawcy" w wieku 15-17 lat nie podlegają odpowiedzialności karnej, choć mogą być zastosowane wobec nich środki wychowawcze (w tym opieka kuratora, a nawet umieszczenie w placówce opiekuńczo-wychowawczej).

2. Czy podczas współżycia może się pojawić krwawienie nawet jeśli nie ma się okresu?

Krwawienie niezwiązane z miesiączką może świadczyć o tym, że seks był zbyt brutalny i skóra została otarta, albo że może dziać się coś niedobrego. W każdej takiej sytuacji trzeba iść do ginekologa. Podczas pierwszego razu krwawienie również świadczy o tym, że stosunek był zbyt intensywny, a nie że została przerwana błona dziewicza - przerwaniu błony najczęściej nie towarzyszy krew.

3. Czy, aby zacząć współżycie z chłopakiem, trzeba przebić błonę dziewiczą? Czy to boli? Czy można uprawiać sex bez przebicia błony? Każda kobieta ma inną błonę dziewiczą - większą, mniejszą, cieńszą lub grubszą. Najczęściej podczas pierwszego wprowadzenia penisa do pochwy błona zostaje przebita, ale może się zdarzyć, że jest na tyle elastyczna, że zostanie. W takim wypadku może być przebita podczas porodu. Jeżeli jest na tyle gruba, że nie można uprawiać seksu, nacina ją lekarz. Przebicie błony dziewiczej podczas pierwszego stosunku raczej nie jest bardzo bolesne, choć to również kwestia indywidualna.

4. Co oznaczają pojęcia: lód, erekcja, penetracja, petting, anal, oral?

Lód, robić loda - wulgarne określenie seksu oralnego, kiedy wkłada się do ust penisa i stymuluje go językiem. Lepiej mówić "seks oralny"

Oral - skrót od "seks oralny", czyli pieszczenie narządów płciowych ustami

Erekcja - stan, w którym pod wpływem podniecenia seksualnego penis wypełnia się krwią, wydłuża się i powiększa obwód oraz wyraźnie odstaje od ciała. Inaczej wzwód

Penetracja - zagłębianie się, wnikanie. W sferze seksualnej określa się tak wkładanie penisa lub jakiś przedmiotów do pochwy lub odbytu

Anal - skrót od "seks analny". To seks polegający na wkładaniu do odbytu penisa lub jakiegoś przedmiotu

Petting - pieszczoty bez stosunku seksualnego

5. W jakim wieku należy udać się do ginekologa po raz pierwszy? Jak się do tego przygotować - ogolić miejsca intymne? Założyć jakieś specjalne ubranie/bielizne? Co zrobić, aby nie było to bardzo krępujące? I jak wygląda badanie - co robi lekarz? Czy lepiej iść do kobiety? I czy ginekolog jest w stanie rozpoznać, że ktoś się masturbował?

Każda miesiączkująca dziewczyna powinna regularnie chodzić na kontrole do ginekologa. Jeżeli nic złego się nie dzieje, dobry wiek to np. 15-16 lat. Jeżeli odczuwasz jakieś dolegliwości (ból, pieczenie, swędzenie w miejscach intymnych), a jesteś młodsza, porozmawiaj z rodzicami i nie zwlekaj z wizytą.

Jeżeli współżyje się seksualnie, do ginekologa trzeba chodzić co najmniej raz w roku. To zrozumiałe, że pierwsza wizyta może być krępująca, ale nie warto się stresować, bo może to dodatkowo utrudnić badanie. Lekarz nie ocenia tego, jak wyglądają nasze miejsca intymne, więc nie ma znaczenia, ile będziesz miała tam włosów. Lekarz nie ogląda także twojej bielizny - załóż to, w czym się dobrze czujesz. Nie należy przychodzić w czasie trwania miesiączki, chyba że dzieje się coś niepokojącego.

Trzeba rozebrać się od pasa w dół i jeśli bardzo się krępujesz, załóż luźną spódnicę, którą podwiniesz na fotelu. Lekarz nie może w żaden sposób poznać, czy się masturbujesz czy nie, nie ma w tym zresztą nic złego. Zapyta się, czy przeżyłaś już swój pierwszy raz, bo od tego, czy jesteś dziewicą zależy, czy jaki wziernik można wprowadzić do pochwy. Poprosi też, żebyś podała datę ostatniej miesiączki, najlepiej mieć ją zapisaną. Lekarz nie ma prawa oceniać twojego życia seksualnego lub jego braku. Jeżeli tak się dzieje albo z jakiś innych powodów czujesz, że przekracza on granice - możesz złożyć skargę do jego zwierzchnika, a na pewno nie powinno się wracać do tej osoby. Lekarz bada pochwę palcem i specjalnym przyrządem, potem uciska podbrzusze, żeby zbadać jajniki. Po tym, jak się ubierzesz, lekarz powinien zbadać ci piersi i wtedy należy zdjąć całą górę.

Zobaczysz, że szybko przyzwyczaisz się do wizyt u ginekologa, jak do każdego innego specjalisty. Lepiej nie iść do pierwszego lepszego lekarza, popytaj kobiety z rodziny lub koleżanki, kogo mogą polecić. To musi być osoba, która budzi zaufania i powstrzymuje się od jakichkolwiek komentarzy osobistych. To, czy wybierzesz kobietę, czy mężczyznę, zależy wyłącznie od ciebie.

Na pytania odpowiadała Paulina Wawrzyńczyk - edukatorka seksualna z Grupy PONTON

Zobacz także:

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć... cz. I

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć... cz. II

Więcej o: