• Link został skopiowany

Duże oczy, mały nosek, "przerwa" między nogami - instagramowe wzorce urody

Dziewczynki czują dużą presję wyglądu w mediach społecznościowych - to jasno wynika z badań przeprowadzonych na potrzeby kampanii "Piękno bez filtra" dla Dove. A 66 proc. nastolatek chciałoby się mniej martwić tym, co o nich myślą inni. Umysły młodych ludzi samoistnie dążą do osiągnięcia efektu, jakim jest wpisanie się w obecny kanon urody, bo to zapewnia akceptację środowiska, w jakim przebywają. To dlatego dochodzi do takich zjawisk, jak fakt, że wszystkie te piękne, perfekcyjne twarze zalewające Instagram, są. takie same.
Dove
mat.pras.

Skąd wziął się instagramowy wzorzec piękna

Jeszcze niedawno ideałem kobiecej urody była sylwetka Marylin Monroe o pełniejszych, w porównaniu z obecnymi trendami, kształtach. Aktualnie typ urody podziwiany i społecznie akceptowalny w mediach społecznościowych, tworzą twarze o małych, wąskich noskach, wielkich oczach o kształcie migdałów, długich rzęsach, pulchnych wargach i z lekko opaloną cerą o błyszczącej poświacie.

Taką buzię niewiele osób posiada w naturalnej, nieretuszowanej postaci. Prawdopodobnie to trend, który za chwilę zmieni się w inną "modę", ale może być to trudne do zrozumienia dla nastolatki, której umysł dopiero dojrzewa i uczy się rozróżniać prawdę od wypolerowanych obrazków. Zwłaszcza, że nowoczesne technologie mocno ułatwiają sprawę. Młodzież może zbliżyć się do idealnego, w swoim mniemaniu, wyglądu, stosując kilka prostych tricków w aplikacji retuszującej zdjęcia lub nakładając odpowiedni filtr na Instagramie.

36 proc. dziewczynek w wieku do 13 lat twierdzi, że filtry są ważnym elementem ich codzienności, a 80 proc. dziewcząt potwierdza, że porównuje swój wygląd z innymi osobami w mediach społecznościowych. W końcu jednak taka dziewczynka, która zdobyła tysiące lajków i pozytywnych komentarzy za fantastyczne, zmodyfikowane selfie, musi spojrzeć w lustro. I widzi tam inną osobę. To wzbudza smutek, brak akceptacji siebie i zaniżone poczucie własnej wartości.

Porozmawiaj o selfie

Nastolatek, wrażliwy na swoim punkcie, nie pozostaje obojętny na ciągłe otaczanie się wyidealizowanymi, nierzeczywistymi twarzami oraz nieustanne porównywanie się do celebrytów i influencerów. To rolą dorosłych jest pokazanie, że piękno tkwi w różnorodności i nie zależy od tego, jak wyglądasz oraz że są istotniejsze elementy, które sprawią, iż zbudujesz w przyszłości satysfakcjonujące relacje i będziesz szczęśliwym człowiekiem.