Taurydy 2021. Spadające gwiazdy w listopadzie. Kiedy je zobaczymy? Zarezerwujcie sobie wieczór na kosmiczny spektakl

Jeszcze w listopadzie czeka nas noc spadających gwiazd. Taurydy, czyli właśnie spadające gwiazdy, zapewnią niesamowite widowisko. Kiedy będzie okazja, żeby je zobaczyć?

Więcej ciekawostek astronomicznych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl


Listopadowe zimne noce nie zachęcają do wychodzenia z domu. Ale jeśli zdecydujemy się zaryzykować, możemy zostać świadkami prawdziwego kosmicznego widowiska. W listopadzie odbywa się noc spadających gwiazd - Taurydów. 

Zobacz wideo Co zobaczymy na niebie w 2021?

Perseidy 13 sierpnia12-13 sierpnia - noc spadających gwiazd

Czym są Taurydy - spadające gwiazdy?

Noc spadających gwiazd to tak naprawdę rój meteorów. Najczęściej można je zauważyć patrząc w niebo jesienią - od 10 września do 20 listopada.

Najintensywniej gwiazdy "spadają" zwykle w październiku. Jednak w tym roku na największe widowisko możemy liczyć właśnie w listopadzie. Najlepsza okazja, żeby się im przyjrzeć będzie w nocy z 11 na 12 listopada. Brzmi to jak dobry plan na długi weekend.

Kiedy będzie kolejna noc spadających gwiazd?

Ale to nie jedyna okazja, żeby spojrzeć w tym roku w niebo! Poza Taurydami, między 17 a 18 listopada na niebie zobaczymy Leonidy. To inny rój meteorów. Szacuje się, że tej nocy można zobaczyć od 5 do 10 spadających gwiazd na godzinę.

Co istotne - na takie nocne obserwacje nieba nie musimy się specjalnie przygotowywać. Wystarczy znaleźć miejsce o niskim skażeniu światłem oraz naprawdę ciepło się ubrać. Spadające gwiazdy możemy oglądać gołym okiem. Nie potrzebujemy do tego żadnego specjalnego sprzętu.

deszcz meteorówTo był DESZCZ meteorytów! ZOBACZ ZDJĘCIA

Więcej o: