"Milionerzy". Syrakuzy - gdzie leży miejsce, z którego pochodził Archimedes? Odpowiedź na pytanie z programu

W ostatnim odcinku "Milionerów" padło pytanie za gwarantowaną sumę 40 tysięcy złotych. Jak z odpowiedzią poradziła sobie uczestniczka programu?

W poniedziałkowym wydaniu "Milionerów", programu transmitowanego przez telewizję TVN, padło ciekawe pytanie za kwotę 40 tysięcy złotych. Uczestniczka musiała wykazać się w nim znajomością historii lub geografii.

Syrakuzy - gdzie leży miejsce, z którego pochodził Archimedes?

A. na Sycylii
B. na Teneryfie
C. na Malcie
D. na Borneo

"Milionerzy". Odpowiedź na pytanie: Syrakuzy - gdzie leży miejsce, z którego pochodził Archimedes?

Pytanie zadane przez Huberta Urbańskiego sprawiło uczestniczce programu pewne trudności. W pierwszej kolejności kobieta odrzuciła odpowiedzi B i D, uznając że muszą to być regiony znajdujące się w okolicach Grecji. Po długim namyśle uczestniczka zaznaczyła odpowiedź A, która okazała się prawidłowa.

Syrakuzy to miasto znajdujące się we wschodniej części Sycylii. Miasto to było centrum kultury greckiej oraz ojczyzną wielu filozofów: Epicharma i Archimedesa. Na wyspie bywali także Ajschylos czy Platon. Archimedes mieszkał tam aż do śmierci, gdy zginął z rąk Rzymian podczas oblężenia miasta w ramach II wojny punickiej. W mieście tym znajduje się wiele zabytków: teatry i amfiteatry starożytnych Greków, najstarszy na Sycylii dorycki peripteros poświęcony Apollinowi i drugi poświęcony Atenie. Z tego powodu Syrakuzy wpisane zostały na Światową Listę Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Zobacz wideo Biznesy gwiazd. Niektórym udało się odnieść sukces!