Zawrotne ceny za pamiątki po Freddiem Mercurym. Drzwi ogrodowe za ponad milion złotych

Londyński dom aukcyjny Sotheby's przeprowadził licytację pamiątek po Freddiem Mercurym. Wystawiono około 1496 przedmiotów. Niektóre z nich osiągały zawrotne ceny na aukcji.

Tysiące przedmiotów należących do charyzmatycznego lidera grupy Queen zostały wystawione na aukcję w Londynie. Wśród pamiątek znalazły się m.in. rękopisy największych przebojów napisanych przez Freddiego Mercury'ego, jego meble, obrazy i bibeloty. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się także drzwi do domku ogrodowego, czy fortepian gwiazdora. 

Zobacz wideo Który koncert w swoim życiu najlepiej wspominasz? [SONDA]

Aukcja pamiątek po Freddie Mercurym. Wystawiono na aukcji około 1496 przedmiotów

Całą kolekcję pamiątek wystawiła na sprzedaż Mary Austin, bliska przyjaciółka i kiedyś narzeczona wokalisty. Pochodzą one z domu Mercury'ego Garden Lodge, w zachodnim Londynie. Przedstawiciel domu aukcyjnego Sotheby's przyznał, że Austin przez ponad trzy dekady opiekowała się rzeczami artysty, ale sam Freddie kochał aukcje i chętnie w nich uczestniczył. Pod młotek trafiło około 1496 przedmiotów. 

Zawrotne ceny za przedmioty po liderze grupy Queen. Drzwi ogrodowe za 325 tysięcy funtów

Spodziewano się, że ceny za pamiątki po legendarnym wokaliście osiągną zawrotne ceny. Podczas aukcji, która była transmitowana w internecie, dużym zainteresowaniem cieszyły się drzwi do domku ogrodowego, ozdobione przez fanów, którzy przez lata przybywali do posiadłości swojego idola. Zlicytowano je za 325 tysięcy funtów, czyli ponad 1,7 miliona złotych. Inne zlicytowane przedmioty to m.in. ozdobny stół za 95 tysięcy funtów, popiersie Diany za 75 tysięcy funtów, zegar fabergé za 55 tysięcy funtów, lampa stołowa od Tiffany'ego za 48 tysięcy funtów, szafka za 25 tysięcy funtów. 

Aukcja pamiątek po Freddiem MercurymAukcja pamiątek po Freddiem Mercurym Fot. YouTube.com/Sotheby's screen

Przedstawiciele domu aukcyjnego Sotheby's stwierdzili, że to największa kolekcja ikon kultury, od czasu licytacji pamiątek Eltona Johna w 1988 roku. Wówczas sprzedano blisko dwa tysiące przedmiotów za kwotę 4,8 miliona funtów. Dochód ze sprzedaży rzeczy Freddiego Mercury'ego zostanie przekazany organizacjom charytatywnym wspierającym badania nad HIV/AIDS. Przypomnijmy, że sam artysta zmagał się z chorobą. Zmarł 24 listopada 1991 roku na grzybicze zapalenie płuc w związku z osłabieniem odporności wywołanym AIDS.

Więcej o: