• Link został skopiowany

Król Karol boi się turystów? Przeniesie swoje klejnoty na czas koronacji. Londyn jak twierdza

Trwają przygotowania do koronacji króla Karola III. Monarcha ma już za sobą próbę z repliką korony. Służby postawione będą w stan najwyższej gotowości i centrum Londynu zamieni się w twierdzę. Są już informacje o pierwszych planowanych aktach protestu.
Król Wielkiej Brytanii Karol III
Fot. Jon Super / AP Photo

Koronacja króla Karola III odbędzie się już 6 maja. Właśnie trwają ostatnie przygotowania do uroczystości. Na czas tej wyjątkowej ceremonii miasto ma zamienić się w prawdziwą fortecę. Specjalna operacja tajnych służb "Tower of London" ma na celu masowe ćwiczenia, aby w tym najważniejszym dniu strzec bezpieczeństwa króla. Przedsięwzięcie pod względem organizacyjnym dorówna uroczystościom pogrzebowym Elżbiety II, więc skala jest ogromna. Operacją kieruje naczelny dowódca policji i MI5, brytyjska Służba Bezpieczeństwa. Jak podaje serwis mirror.co.uk, oprócz tysięcy policjantów na ulicach Londynu, zakazu używania dronów w określonej strefie, pojawią się w okolicy snajperzy i uzbrojeni strażnicy. To jednak nie wszystko.

Zobacz wideo Brytyjska rodzina królewska na małym i dużym ekranie. Dlaczego przyciąga aż taką uwagę?

Koronacja króla Karola III. Gigantyczne przedsięwzięcie zaangażuje wszystkie służby

Do koronacji króla Karola III już odliczane są dni. Priorytetem tajnych służb jest maksymalne zabezpieczenie Opactwa Westminsterskiego, czyli miejsca koronacji wszystkich brytyjskich królów. Jak podaje "Mirror", wszyscy dostępni funkcjonariusze policji i tajnych służb zostaną eksportowani na wyznaczone im posterunki na londyńskich ulicach. "To ogromne przedsięwzięcie, które porównywalne jest do organizacji pogrzebu królowej Elżbiety II. Z pewnością największe tego typu wydarzenie od pokoleń" - czytamy w serwisie. Na trasie z Pałacu do Opactwa Westminsterskiego pojawi się tysiące umundurowanych funkcjonariuszy. Na dachach budynków zostaną ulokowani snajperzy i specjalne jednostki ze sprzętem do obserwacji terenu wydarzenia, którzy w ekspresowym tempie będą mogły wykryć potencjalne zagrożenie terrorystyczne. W pogotowiu są także śmigłowce SAS, elitarnej jednostki wojskowej, której zadaniem jest właśnie walka z terroryzmem.

Policję będą wspierać także tajni funkcjonariusze, którzy incognito wmieszają się w tłum, kiedy król Karol III i królowa małżonka Camilla będą przemieszczać się z Pałacu Buckingham do Opactwa Westminsterskiego. Para już ćwiczyła ceremoniał koronacyjny. Na próbie wykorzystano insygnia koronacyjne, które powstały jeszcze przed koronacją króla Jerzego VI w 1937 roku. To właśnie zabezpieczenie oryginału tych klejnotów jest także jednym z najważniejszych zadań służb. Regalia zazwyczaj nie opuszczają zamku.

 

Koronacja króla Karola III. Pojawiły się informacje o planowanych protestach. Jednostki terrorystyczne w najwyższej gotowości

Jak podaje "Mirror" pojawiły się pogłoski, że już planowane są akty protestu, które mają na celu wystraszyć konie ciągnące królewski powóz, dlatego służby będą w najwyższym stanie gotowości. "Traktujemy tego typu zagrożenia bardzo poważnie" - podkreślił minister Oliver Dowden. Na miejscu ustanowiono także strefę zakazu lotów dla dronów w obawie przed atakami terrorystycznymi. Dodatkowo zostaną także zainstalowane specjalne zagłuszacze dronów, aby uniemożliwić ich ewentualne użycie mimo zakazu. Funkcjonariusze do walki z terroryzmem zostaną rozmieszczeni na terenie miasta wraz z jednostkami szybkiego reagowania na motocyklach. W wydarzeniu wezmą udział także zaprzęgi specjalnych psów, konie i jednostka morska. "Będą też siły specjalne, ale intencjonalnie nie będą rzucały się w oczy" poinformowało źródło "Mirror".

Więcej o: