"Wiadomości" TVP znów w formie. Tym razem atakują Dorotę Wellman. Poszło o szkolenia, które rzekomo miała prowadzić

"Wiadomości" TVP podały, że szkolenie dla seniorów finansowane ze środków Unii Europejskiej, które miało być rzekomo prowadzone m.in. przez Dorotę Wellman, jest "kosztownym zbytkiem".

"Wiadomości" TVP poświęciły już wcześniej swój czas antenowy na ataki na Kingę Rusin i Macieja Stuhra. Tym razem na celownik wzięły Dorotę Wellman i szkolenia dla seniorów, które miała rzekomo poprowadzić. Prezenterka związana ze stacją TVN została bohaterką jednego z materiałów wyemitowanych w głównym wydaniu "Wiadomości" 11 maja. Autorem materiału był Marcin Szypszak. 

TVP zmuszona do przeprosin reportera TVN. Trwały aż trzy sekundyTVP zmuszona do przeprosin reportera TVN. Trwały aż trzy sekundy

Zobacz wideo 2 mld zł na media publiczne, a nie onkologię. Michał Woś komentuje

"Wiadomości" TVP o szkoleniu prowadzonym przez Dorotę Wellman: Kosztowny zbytek

Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu z środków Unii Europejskiej organizuje szkolenia dla seniorów, podczas których ci mają nauczyć się korzystania ze smartfonów. Jedną z prelegentek ma być rzekomo Dorota Wellman. "Wiadomości" TVP nazwały szkolenie "Kosztownym zbytkiem". Pasek o takim tytule pojawił się przed materiałem autorstwa Marcina Szypszaka w głównym wydaniu "Wiadomości" 11 maja. 

Prawie 700 tys. zł zapłaci Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu za szkolenie m.in. z obsługi smartfonów. Kurs adresowany jest do osób powyżej 50. roku życia. Weźmie w nim udział 60 osób, a to oznacza, że przeszkolenie każdego uczestnika pochłonie ponad 10 tys. zł. - Dużo? Zdaniem samorządowców z Koalicji Obywatelskiej to prawdziwa okazja, tym bardziej że szkolić będzie gwiazda TVN - zapowiedziała materiał Edyta Lewandowska.

Chwilę później widzowie TVP usłyszeli, że:

Seniorów z obsługi smartfonów szkolić będą gwiazdy, m.in. Dorota Wellman. Za wszystko zapłaci Unia Europejska. 

Oglądając materiał, widz mógł poczuć, że szkolenie nie jest potrzebne. Miał sugerować to nie tylko przytoczony wcześniej pasek, ale również dalsza, tendencyjna część materiału. Pokazano bowiem fragment rozmowy z jedną seniorką, "która nieźle radzi sobie z obsługą smartfonów, korzysta z nich od lat" i wybiera "zawsze najnowszy model smartfona". Widzowie zobaczyli, że dziennikarz tłumaczy kobiecie, jak zrobić selfie i dodać je na facebookową tablicę. Trudno oprzeć się wrażeniu, że ten fragment miał uwydatnić tezę materiału - zobaczcie, seniorom nie są potrzebne szkolenia, można im wyjaśnić wszystko w kilka minut. Dalsze słowa dziennikarza tylko utwierdzają w tym przekonaniu.

Zdaniem urzędników z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu umiejętności obsługi smartfona to wiedza tajemna i bardzo kosztowana. W ramach organizowanego przez nich kursu szkolenie będzie kosztować ponad 11 tysięcy złotych od osoby - słyszymy głos z offu. 

Z materiału niestety nie dowiedzieliśmy się, w jakiś sposób środki na szkolenie zostaną rozdysponowane (lakonicznie przytoczono jedynie cele kursu). Michał Szypszak dodał za to, że:

Urzędnicy podlegli władzom województwa, w którym rządzi koalicja PO, Nowoczesna, PSL i Mniejszości Niemieckiej, bronią pomysłu kosztownych szkoleń.

Adrian Stankowki, redaktor naczelny "Gazety Polskiej Codziennie", poproszony o komentarz, powiedział na wizji, że "program jest wyprowadzaniem pieniędzy".

Maciej Stuhr, Joanna Lichocka"Wiadomości" TVP twierdzą, że Stuhr gardzi Polakami. Lichocka go broni

"Wiadomości" TVP o Dorocie Wellman

Trudno też nie odnieść wrażenia, że dziennikarzom TVP nie podoba się pomysł, że jedną z prowadzących szkolenia ma być prawdopodobnie Dorota Wellman. 

Biorąc pod uwagę kryteria, wybór akurat Doroty Wellman dla wielu jest zaskakujący - usłyszeli widzowie TVP. 

Oczywiście nie dowiedzieliśmy, dla kogo jest zaskakujący. Chwilę później przytoczono za to niezwiązaną ze sprawą archiwalną wypowiedź Wellman. Prezenterka w "Mieście Kobiet", powiedziała: 

Najbardziej mnie wkurza, w wizytach lekarskich, jakichkolwiek, jak mi lekarz mówi, że mam  k**wa żyć bez stresu". 

Dziennikarka odniosła się do materiału przedstawionego w TVP. W wywiadzie dla Onetu zaprzeczyła, jakoby miała uczestniczyć we wspomnianych szkoleniach. 

Nie biorę udziału w takim szkoleniu i podane przez TVP informacje są nieprawdziwe - zdementowała. 
Więcej o: