Piotr Gliński żegna Katarzynę Łaniewską: Obywatelka, aktorka i patriotka. Pojawiała się na miesięcznicach smoleńskich

Piotr Gliński z rozmowie z Polskim Radiem 24 wspomniał zmarłą Katarzynę Łaniewską. Minister Kultury przypomniał, że aktorka aktywnie działała politycznie i pojawiała się na miesięcznicach smoleńskich.

Katarzyna Łaniewska nie żyje. Aktorka zmarła 7 grudnia w wieku 87 lat. Kojarzona jest przede wszystkim z rolami babci Józefiny z serialu "Plebania" oraz mamy Katarzyny Solskiej z serii filmów "Kogel-mogel". W ostatnich latach Łaniewska była bardzo aktywna politycznie. Wspierała obóz rządzący, pojawiała się na wiecach Jarosława Kaczyńskiego, a w 2011 roku kandydowała nawet do Senatu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. O śmierci aktorki wypowiedział się minister kultury, który wspominał jej polityczną działalność.

Katarzyna Łaniewska, Irena DziedzicKatarzyna Łaniewska dwa razy wychodziła za mąż. Jej pierwszy mąż odszedł do innej

Piotr Gliński żegna Katarzynę Łaniewską. Nawiązał do jej działalności politycznej

Piotr Gliński w rozmowie z Polskim Radiem 24 skomentował postawę Łaniewskiej, która wspierała działania PiS:

Katarzyna Łaniewska całym sercem była zaangażowana w polskie sprawy, była przykładem dla swojego środowiska.

Wspomniał również, że Łaniewską można było zobaczyć na miesięcznicach smoleńskich. Przypomnijmy, że aktorka wierzyła w raport Antoniego Macierewicza dotyczący katastrofy prezydenckiego samolotu, a także wystąpiła w filmie "Smoleńsk" w reżyserii Antoniego Krauzego:

Często nie doceniamy działań pojedynczych osób, które były wierne wartościom przez całe życie. Zapamiętam Katarzynę Łaniewską z comiesięcznych mszy smoleńskich, gdzie deklamowała polską poezję (…) Aktorka była z tych, którzy dopominali się o sens ponad różnymi klęskami".
Zobacz wideo Maciej Zakościelny na premierze filmu "Kogel-Mogel"

Zobacz też: Katarzyna Łaniewska zagrała w "Smoleńsku". "To było morderstwo". Zdradza kulisy z planu. "Baliśmy się, że...."

Gliński nawiązał też do osobowości aktorki i zaznaczył, że jego zdaniem była "patriotką, której wiele zawdzięczamy":

Nie zapomnimy o Katarzynie Łaniewskiej, nie pozwolą też na to widzowie. To była dobra i ciepła osoba. Obywatelka, aktorka i patriotka, bardzo wiele jej zawdzięczamy. Kochaliśmy ją za życia i będziemy kochać po odejściu.

Pożegnalny wpis pojawił się także na Twitterze Piotra Glińskiego:

Nie żyje Katarzyna Łaniewska. Aktorka, działaczka opozycji antykomunistycznej, założycielka NSZZ "Solidarność" w Teatrze Ateneum, po 2010 roku zaangażowana w inicjatywy społeczne upamiętniające ofiary Tragedii Smoleńskiej. Zaledwie kilka dni temu, w listopadzie, nagrodzona Nagrodą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt swojej drogi artystycznej i twórczej. Niech Pani spoczywa w pokoju, Pani Katarzyno.

Katarzyna Łaniewska, Nikodem RozbickiNikodem Rozbicki wspomina Katarzynę Łaniewską. Padły wzruszające słowa

Aktorka dwukrotnie wychodziła za mąż. Jej pierwszym mężem był Ignacy Gogolewski, z którym rozstała się po 10 latach małżeństwa. W 1984 roku wyszła za mąż za inżyniera, Andrzeja Błaszczaka, z którym związana była aż do jego śmierci w 2018 roku.