Piotr Gliński żegna Katarzynę Łaniewską: Obywatelka, aktorka i patriotka. Pojawiała się na miesięcznicach smoleńskich

Piotr Gliński z rozmowie z Polskim Radiem 24 wspomniał zmarłą Katarzynę Łaniewską. Minister Kultury przypomniał, że aktorka aktywnie działała politycznie i pojawiała się na miesięcznicach smoleńskich.

Katarzyna Łaniewska nie żyje. Aktorka zmarła 7 grudnia w wieku 87 lat. Kojarzona jest przede wszystkim z rolami babci Józefiny z serialu "Plebania" oraz mamy Katarzyny Solskiej z serii filmów "Kogel-mogel". W ostatnich latach Łaniewska była bardzo aktywna politycznie. Wspierała obóz rządzący, pojawiała się na wiecach Jarosława Kaczyńskiego, a w 2011 roku kandydowała nawet do Senatu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. O śmierci aktorki wypowiedział się minister kultury, który wspominał jej polityczną działalność.

Piotr Gliński żegna Katarzynę Łaniewską. Nawiązał do jej działalności politycznej

Piotr Gliński w rozmowie z Polskim Radiem 24 skomentował postawę Łaniewskiej, która wspierała działania PiS:

Katarzyna Łaniewska całym sercem była zaangażowana w polskie sprawy, była przykładem dla swojego środowiska.

Wspomniał również, że Łaniewską można było zobaczyć na miesięcznicach smoleńskich. Przypomnijmy, że aktorka wierzyła w raport Antoniego Macierewicza dotyczący katastrofy prezydenckiego samolotu, a także wystąpiła w filmie "Smoleńsk" w reżyserii Antoniego Krauzego:

Często nie doceniamy działań pojedynczych osób, które były wierne wartościom przez całe życie. Zapamiętam Katarzynę Łaniewską z comiesięcznych mszy smoleńskich, gdzie deklamowała polską poezję (…) Aktorka była z tych, którzy dopominali się o sens ponad różnymi klęskami".
Zobacz wideo Maciej Zakościelny na premierze filmu "Kogel-Mogel"

Zobacz też: Katarzyna Łaniewska zagrała w "Smoleńsku". "To było morderstwo". Zdradza kulisy z planu. "Baliśmy się, że...."

Gliński nawiązał też do osobowości aktorki i zaznaczył, że jego zdaniem była "patriotką, której wiele zawdzięczamy":

Nie zapomnimy o Katarzynie Łaniewskiej, nie pozwolą też na to widzowie. To była dobra i ciepła osoba. Obywatelka, aktorka i patriotka, bardzo wiele jej zawdzięczamy. Kochaliśmy ją za życia i będziemy kochać po odejściu.

Pożegnalny wpis pojawił się także na Twitterze Piotra Glińskiego:

Nie żyje Katarzyna Łaniewska. Aktorka, działaczka opozycji antykomunistycznej, założycielka NSZZ "Solidarność" w Teatrze Ateneum, po 2010 roku zaangażowana w inicjatywy społeczne upamiętniające ofiary Tragedii Smoleńskiej. Zaledwie kilka dni temu, w listopadzie, nagrodzona Nagrodą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt swojej drogi artystycznej i twórczej. Niech Pani spoczywa w pokoju, Pani Katarzyno.

Aktorka dwukrotnie wychodziła za mąż. Jej pierwszym mężem był Ignacy Gogolewski, z którym rozstała się po 10 latach małżeństwa. W 1984 roku wyszła za mąż za inżyniera, Andrzeja Błaszczaka, z którym związana była aż do jego śmierci w 2018 roku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.